1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 - 1.9 TDI Quattro - AVF 131 cp

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de waf, 27 Dec 2014.

  1. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Salutare baieti!

    Dupa o cautare de cativa ani (NU e o gluma) a unui astfel de model, in sfarsit anul acesta am reusit sa cumpar aceasta minunatie de masina, ocazie cu care am trait si una dintre cele mai tari experiente!
    Asadar, dupa ce am salivat dupa cateva exemplare de masini prezentate pe forum (Rotitza,Mgbyte, Alexms, CMG, Catalin_1987, Mitzone, t_qua77ro – am dat doar cateva exemple intr-o ordine aleatorie) si dupa ce am ratat cateva masini care au ajuns tot aici la unii colegi (Alin-Albulescu, bancaru, Lucian189 + inca cateva) m-am hotarat sa caut in adevaratul sens al cuvantului. Avand in vedere ca pe plaiul nostru mioritic oferta era destul de restransa m-am hotarat sa ma uit si pe alte site-uri, asa ca am inceput si terminat in acelasi timp cu audizine.com , acolo unde am vazut-o prima data si unde m-am si indragostit pe loc. Au urmat cateva luni de discutii, tatonari, negocieri..etc ca in data de 17 martie sa-mi spuna ca s-a decis sa o vanda (in urma cu 2-3 saptamani era hotarat sa nu o mai vanda deoarece masina a fost sparta: geamul pe partea dreapta si rns e-ul). Pe 19 (18 nu am gasit :( )martie am avut bilet catre Koln (cu o escala la Berlin) ca in data de 20 sa ne intalnim sa vad masina si sa o conduc pana in Bottrop (foarte aproape de Essen). In aceeasi zi am facut 2 teste: DEKRA Prüfstelle (platit de mine) si ADAC Prüfzentrum (patit de fostul proprietar) care au iesit foarte bine (mai putin dimensiunea cauciucurilor). Au urmat toate actele care sunt necesare: asigurare, numere provizorii, impozit, inclusiv declaratie pe propria raspundere ca nr de km este real, TVA..etc iar la ora 18:00 am plecat catre Romania. Vreau sa precizez ca am ramas profund impresionat de modul in care s-au comportat cu mine: proprietarul (23 ani cadru al armatei), sotia (21 ani) si fetita lor (~ 1 an). Au facut cinste cu masa de pranz, s-au oferit sa dorm la ei (gratis) ca sa nu plec direct la drum – am refuzat si mi-au facut pachet ca sa am cu mine pe drum. S-au interesat pe tot parcursul daca sunt ok..ce sa mai zic, am ramas fara cuvinte.

    Ca sa fiu succint:

    - motorizare: 1.9 TDI AVF 131hp
    - cutie viteze - manuala 6 trepte
    - quattro
    - caroserie - berlina
    - roti 17" S-line, inclusiv rezerva + un set de 19" RS4 Style

    Dotari:

    - S-line: suspensie + interior + exterior (partial)
    - scaune sport - piele si textil
    - tapiterie plafon negru
    - trapa
    - oglinda centrala cu senzor anti orbire
    - senzori parcare fata & spate
    - scaune incalzite fata
    - xenon faruri
     
    Ultima editare: 27 Dec 2014
    Ciprian77, alin1989, AlexPTB și încă o persoană apreciază asta.
  2. Vabis

    Vabis 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2014
    Locație:
    Marte
    Masina:
    Benz....Mercedes-Benz
    Sarbatori fericite tuturor! Nota 10.Chiar daca as mai face mici modificari.Continui topicul deschis pe Audizine?
     
  3. B 26 VAM

    B 26 VAM 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi RS6 C7.5
    O masina speciala cu foarte multe dotari si un motor excelent...sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea.
    In titlul de pe mobile scrie 180cp....este resoftata?
     
  4. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Multumesc mult de urari!

    @B 26 VAM: merci de ajutorul acordat pentru volanul de RS4. E perfect functional iar senzatia este de nedescris...
    A fost pus 180cp la "misto". E stock, dar acest fapt ma bucura deoarece nu a fost "hatranita". Am si un ARL de 150cp, e racheta pe langa asta, deci probabil o sa ramana stock, cel putin o perioada.

    @Vabis: Inca nu m-am hotarat daca o sa-l continuui sau o sa fac o prezentare separata. Legat de modificari, sunt deschis, ceea ce inseamna ca sunt binevenite... :)
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cel mai mult imi place faptul ca ai atasat pretul ca sa vada toata lumea si sa "le treaca pofta" de a cumpara Audi A4 B6 (si nu numai) cu 4.000 Euro si Km reali ca atat vor ei sa dea pe o masina.
    Dragi viitori colegi/useri de pe forum asta este pretul real al unei masini nu ce visati voi ("cai verzi pe pereti") sa cumparati.
    Atentie: pretul afisat este pretul din Germania fara plata Taxa de Mediu si fara costurile adiacente adica drum si costuri de inmatriculare.
    Dani, sa o stapanesti sanatos si sa ai grija de ea cum ai de VW. Bafta.
     
    Ultima editare: 27 Dec 2014
    EmiD apreciază asta.
  6. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Felicitări pentru mașina. Ma bucur ca am văzut-o și live la întâlnire. Este un exemplar mai deosebit și merita sa ai grija de ea. Merita și soft, o sa vezi ca altfel se mișcă "balena". Nu se va pune cu ARL-ul fiindcă ala e ușor și mai sprinten, dar va fi și mai plăcut sa o conduci.
     
  7. bzn_marius

    bzn_marius 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 4H, 3.0TDI, CMH, An2012
    Este o masina frumoasa si deosebita, 1.9, quattro, interior frumos etc etc, era normal sa aiba si un pret corect.
    Felicitari pentru masinuta, este superba!
     
  8. M4D4L1N

    M4D4L1N 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2011
    Locație:
    Bârlad
    Masina:
    Audi A6 C5 / 1.9TDI - AVF / 2003
    Am vazut masina asta acum ceva mai bine de jumatate de an pe mobile, dar din putinele poze puse in anunt parea mai mult a fi ceva la misto, dar se pare ca a fost cat se poate de real si masina e o bestie. Sa o stapanesti sanatos si fara probleme!
     
  9. Daniel RR

    Daniel RR 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2014
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 - 2.0 TDI CAHA - 2012
    Colegu` , ai si dat banu` da-i si "mandra" nu gluma , vreo 4-5 minute tot derulam pozele tale si tot nu m-am putut opri .. frumos frumos !
     
  10. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Welcome ;)
    In sfarsit vedem si noi o prezentare a masinii. Speram ca macar de data asta sa fie niste poze mai mari, ca tot m-am chinuit sa o observ printr-o poza a Golfului de pe celalalt forum, dar nu prea avem noroc :)
    Si eu am vazut pe mobile anuntul la vremea respectiva, insa deabia acum fac legatura. Dar sa-ti spun sincer nu parea exceptionala masina dat fiind faptul ca pozele erau tot asa saracacioase si rotile "tuning" (care mie personal mi se par si prea mari) + remarca cu 180 cp te facea sa derulezi mai departe. Insa e o baza de plecare foarte buna, mai ales combinatia sedan cu quattro + trapa, 2 retrofituri greu spre imposibil de facut la calitatea de fabrica.
    Multa bafta in ceea ce iti propui cu ea, si sa updatezi mai des jurnalul cu modificarile pe care i le aduci si cu poze bineinteles.
     
    Ultima editare: 28 Dec 2014
  11. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Va multumesc tuturor pentru urari!

    @Cristi: Intr-adevar am lasat pretul pentru ca multi cu care am vorbit nu m-au crezut (dar chiar nu ma intereseaza) sau aveau impresia ca mi-am luat B7 sau B8 (wtf). Si tot legat de pret, nici nu a vrut sa negocieze, mi-a spus asta inainte sa ma decid sa plec spre Germania (poate si pentru ca si-a dat seama ca mi-o doream foarte mult). Dar nu m-a deranjat deloc acest aspect, dimpotriva, am zis ca daca tine la pret inseamna ca stie el ceva. Pe mine ma deranjeaza faptul ca am lasat 1900 euro taxa la stat, aici chiar sunt frustrat. Intr-adevar, au mai fost „ceva” cheltuieli destul de mari: biletul de avion luat cu doar 2 zile inainte (550 euro), motorina, vignete, asigurare, numere de zoll, test..etc.

    @arazvan2002: Ma bucur ca v-am cunoscut si sper sa mai vin pe la intalniri si sa prezint si eventuale upgrade-uri. Sa stii ca nici ARL-ul nu e prea usor, deoarece e 4motion.

    @bzn_marius: Merci! Lasa ca si a ta e superba si e foarte dotata. Mi-a placut ca m-ai plimbat..e wow dupa soft. Chiar ma gandeam daca are rost sa-mi prezint masina avand in vedere „garajul” care e pe forum: A4 B8 , A6, A7..etc si toate generatia > 2010.

    @M4D4L1N: Ai dreptate, a mai stat o perioada buna pe mobile si dupa ce am cumparat-o. Initial a fost la 8999 euro si a stat foarte putin pe site, cca 2-3 zile. Dar dupa ce a fost spart geamul din dreapta fata si sustras RNS E-ul a mai scazut 300 euro si a adaugat RNS D-ul cu care a venit masina din fabrica.

    @Daniel RR: Felicitari si tie pentru alegerea facuta ;) . Imi place ca nu te lasi batut chiar daca ai avut ceva probleme care nu au fost mici deloc, ba mai mult vrei sa si faci unele modificari. Spor!

    @t_qua77ro: Mai bine mai tarziu decat niciodata ;) Sper sa fac macar 50% din modificarile pe care le-ai facut tu la B6, care arata impecabil! Ai perfecta dreptate legat de poze ca lasau de dorit dpdv calitativ, dar erau facute cu telefonul (btw, iphone 4s no offence), asa ca are circumstante atenuante. Legat de jante, i-am spus ca mai bine le lasa asa cum erau (acelasi gri ca cele OEM) dar el a vrut sa scoate in evidenta cromul de pe masina, numai ca nu a prea prins cromul pe jante si de aceea arata mai urat. Legat de dimensiunea lor, eu sunt de parere ca sunt anumite modele de jante OEM care arata foarte bine pe 19’’ (vezi masina lui Alexms). Am vrut sa cumpar jantele pe care le are acum rotitza pe masina, numai ca nu eram sigur ca o sa se potriveasca 9J, si astfel au ajuns la el...Dar poate e mai bine ca are o masina de senzatie.
    Legat de baza de plecare, cand am luat cealalta masina, dupa o iarna, am zis ca de acum la mine nu o sa mai existe masina fara 4x4. Si la fiecare cautare filtram dupa tractiune integrala + trapa. Acelasi lucru il spun acum: la viitoarea masina pe langa aceste 2 optiuni (care sunt extrem de dificil de facut retrofit) este un MUST sa aiba si incalzire auxiliara (si acest retrofit mi se pare destul de complicat). Am sistemul complet cumparat de pe un A6, numai ca nu gasesc pe nimeni sa se incumete sa-l monteze.

    Si, cateva poze de pe drum..
     
  12. Alin-Albulescu

    Alin-Albulescu 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2010
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    A4 1.9 tdi quattro 2004
    Frumoasa masina sa o stăpânești sănătos și fata probleme.
     
  13. Tudor.r

    Tudor.r 3rd Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2013
    Locație:
    Iași
    Masina:
    ... Loading
    Felicitari pentru rabdare si pentru alegerea unui adevarat Audi !
    Drumuri bune si multe impreuna fara probleme ! :beerchug:
     
  14. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Bravo, Dani. Ma bucur ca in sfarsit ai decis sa iti prezinti masina. Felicitari pentru achizitie !
    Bandourile de pe praguri le mai ai montate ca nu imi amintesc sa le fi vazut? In orice caz, cred ca arata mai bine bandourile de S4 in loc de astea de pe praguri.

    Spor in continuare
     
  15. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    @Alin, Tudor, Lucian: va multumesc pt urari!

    Lucian, la exterior n-am facut nimic, decat un light detailing, deci pragurile au ramas pe pozitie, deocamdata...Chiar vroiam sa va cer o parerea pentru exterior, mai ales la bandouri. Nu stiu ce sa fac. Bandourile de S-line a vrut sa mi le trimita fostul proprietar, dar am refuzat. Ori o sa raman cu acestea (desi nu prea as vrea deoarece vreau ca tot ce pun pe masina sa fie 100% OEM din generatia B6/B7) ori o sa merg pe cele de S4, cam scumpe dar asta e...
     
  16. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Daca poti sa faci rost de alea s-line care presupun ca sunt in culoarea caroseriei, eu zic sa nu mai astepti si sa il contactezi.
     
    Vali s apreciază asta.
  17. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Parca nu merita cele de S-line deoarece nu sunt prea proeminente si de aceea as inclina mai mult catre cele de S4. Si da, erau aceeasi culoare cu caroseria.
     
  18. danny_dny

    danny_dny 6th Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2012
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 TDi AVF 2004 + A4 b8.5 2.0 Tdi cglc -pcg 2013 s-line
    eu zic ca merg mai bine cele de s-line! cele de s4 parca sunt prea proeminente.

    cele de s-line sunt mai subtile si atrag atentia unui ochi antrenat!
     
  19. zolik

    zolik Bronze Member

    Înscris:
    10 Iul 2010
    Locație:
    Tg-Mures TRANSILVANIA
    Masina:
    AJM B5 avant 2001+Altea '06 BJB
    Deci asa este,un AUTOMOBIL AUDI costa,o masina VAG gasesti cate vrei in functie de bugetul tau...
    Acest B6 a costat dat fiind faptul ca vanzatorul stia ce vinde,ce la noi in tara nu stiu daca gasesti mai mult decat degetele de pe o mana,si asta este motivatia pretului,si cred ca sunt tot acelasi numar de persoane care ar da banii ceruti pe ele...sunt convins ca un B6 stoc FWD ''chel line'',nu te-ar fi tentat sa dai acei bani,oricate carti de service ar fi avut si testari la infinit..deci pretul este motivat nu doar de starea masinii...
    Arata foarte bine,a apartinut unui pasionat..se vede din avion
    Ingrijeste-o in continuare,masina aceea te va servi ani multi...
    Succes la modoficari :)
     
  20. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Pentru incalzirea auxiliara ia legatura cu Florin care monteaza ceasuri de bord. Fratele lui lucra intr-un service care se ocupa cu montajul webasto
     

Distribuie pagina asta