1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 193 cp Quattro

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de rex, 3 Ian 2021.

  1. alexbello32

    alexbello32 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2014
    Locație:
    Sibiu-Singen
    Masina:
    audi A6 ,2,0 tdi ,136 ps 2011
    Multumesc la fel. Nu prea le am eu cu povestitul, cu toate ca a fost o întreaga istorie pana am ajuns sa cumpăr mașina și mai am încă mult de lucru la ea.
     
  2. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    Si, dupa mai multa munca decat ma asteptam, am stopurile functionale fara eroare de bec ars :arco:.

    Avand in vedere ca rezistorii se incalzeau foarte tare (~70 de grade), nu prea aveam unde sa ii montez si sa nu risc sa stric ceva plastic.
    Dar aveam mult loc sub CD changer si m-am gandit ca ar fi un loc bun pt rezistori (scuzati mizeria - am facut curat inainte de montajul final):

    [​IMG]

    Mi-am luat ceva timp si, dupa cateva excursii la dedeman, am facut asta:

    [​IMG]

    [​IMG]

    Am ales sa ma complic (overkill) pentru a nu strica nimic si pentru ca am vrut sa fie un design modular. Daca se strica ceva, nu trebuie sa refac totul...
    Apoi, am montat "minunatia" sub CD changer si am tras cablurile la ambele stopuri (la stopul din dreapta prin caroseie, sub incuietoarea de la portbagaj).

    Asa arata dispozitivul montat:

    [​IMG]

    L-am testat si nu se incaleste prea tare zona respectiva, deci totul pare sa fie in regula.
    Si in alta ordine de idei, in ultima saptamana am avut mai mult timp la indemana si, evident ca m-am gandit la masini :rockwoot:.
    Asa ca, am 3 colete pe drum... Hai sa vedem cine urmareste topicul si vrea sa incerce sa ghiceasca?

    Ca si hint-uri:
    - primul colet (ebay.de) e pentru a inlocui ceva din portbagaj care e cel mai usor lucru de schimbat.
    - al doilea colet e de la Kufatec (si are 2 piese pt 2 modificari distincte).
    - al treilea colet e de la Audi Tradition si are 3 piese (bine, teoretic 4, dar una e mica). Un produs de aici se combina cu cel din coletul 2 si restul de 2 sunt piese noi de interior care vor inlocui niste piese cu niste imperfectiuni.

    Fiecare raspuns corect are o bere (cand ne-om vedea).
     
  3. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Bomba lui Dexter :)) bravo, ai scăpat de o grijă
     
    rex apreciază asta.
  4. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Filtrele de ulei n-ar trebui sa expire? teoretic au hartie si garnituri care se degradeaza in timp. Sau modelul asta o fi fara hartie.
    Sau pe toate piesele scrie Expiry date: NONE :)

    Cat despre intermediara, cred ca zgomotul la care te referi e drone, strict pt sunet trebuia sa umbli mai degraba la finale.
    Intermediara e bine sa o faci cat mai mare posibil ca sa scapi de drone - cel putin asta a fost experienta mea.
     
  5. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    Pe toate piele scrie Expiry date: NONE. :) Doar pe uleiuri si lichide am vazut sa fie cu termen de expirare.

    In legatura cu intermediara, am ales sa iau doar intermediara pentru ca aceasta era pe stock - nicio finala de la cargraphic se potrivea la masina mea.
    Dar, in legatura cu drone-ul, nu am asa ceva. Din experienta mea, de pe alte 2 masini care au flaps-uri active pe finala, drone-ul apare acolo clar pe finala... Cum deschid flaps-urile cum am drone la turatii mici.
     
    DMS și lowlife apreciază asta.
  6. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    A ajuns si primul pachet, deci berea merge catre mine :beerchug:.

    Si totusi, ce contine!? Precum am spus e cel mai usor lucru de scos din portbagaj, si anume "trusa de scule".
    Masina a venit cu o trusa crapata (si lipita), avea niste balamale rupte si era incompleta:

    [​IMG]

    [​IMG]

    Cea "noua" arata foarte bine - si are toate piesele, chiar si carligul de remorcare care nu e necesar pt B5.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Cred ca de cele mai multe ori calitatea e in micile detalii si ma bucur ca am rezolvat si "problema" asta.
    Mno, v-ati mai gandit? Ghiciti ce vine in urmatoarele colete (ramana faza cu berea :) )?
     
  7. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Micile detalii fac diferența!
     
  8. 911turbo

    911turbo 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    2007 A6 2.7TDI BPP Quattro, 2003 A6 2.5TDI BFC, 2003 A6 2.5TDI AKE, 2000 A4 1.9 TDI AJM
    Imi place cum te-ai descurcat cu solutia pentru eroarea de bec ars :yes:. Referitor la caldura cedata de rezistori, te-ai gandit sa montezi ventilator/ventilatoare sau niste radiatoare mai mari?
    Si acum sa ajungem la subiectul B5-ghicitoare :), imi incerc eu norocul:footy:. Presupun ca are legatura cu zona volanului - volan cu comenzi si/sau volan cu butoane pentru tiptronic, maneta semnalizare cu tempomat si de ce nu, poate chiar si o unitate RNS-E in viitor?
     
    rex apreciază asta.
  9. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    Una ai nimerit - maneta semnalizare cu tempomat (kit-ul de retrofit l-am luat de pe kufatec si maneta de pe Audi Tradition). Deci ai o bere cand ne vedem!
    Restul nu - sau nu inca :). Vorbim de un retrofit si de doua reimprospatari.
     
    911turbo apreciază asta.
  10. 911turbo

    911turbo 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    2007 A6 2.7TDI BPP Quattro, 2003 A6 2.5TDI BFC, 2003 A6 2.5TDI AKE, 2000 A4 1.9 TDI AJM
    Bere sa fie! :beerchug:
    Daca tot vorbim de maneta de semnalizare, nu ii pui si Comfort Blinker?
    Interiorul arata foarte bine deja dupa tot ce i-ai facut si greu gasesti ceva de schimbat dar vad ca te uiti chiar si la detalii foarte mici asa ca in pachet poate se afla consola centrala si trimul de la selectorul cutiei automate? Tapiteria plafon in ce stare e?
     
  11. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    Si inca o bere care va veni catre tine :applaus:....
    La fix cu postul pentru ca tocmai mi-a ajuns coletul si am apucat sa fac pozele...

    Mi-a ajuns cablajul de la tempomat si Comfort Blinker :)

    [​IMG]

    [​IMG]

    Trim-ul de pe consola centrala e in stare foarte buna (nicio urma / zgarietura), idem si selectorul cutiei automate.
    Plafonul e putin "cazut"/dezlipit in zona parasolarului soferului. Nu ma deranjaza prea tare pentru ca parasolarul e inchis (si atunci nu se vede nimic) - si daca e deschis oricum imi intra soarele in ochi si nu vad ca e dezlipit :). Nu am gasit inca nicio solutie (nici nou, nici second) dar il voi face candva (cel mai probabil retapitare).
    Practic, pe langa parasolar, mai am trim-ul de la sofer care nu e chiar in stare perfecta (greu de sesizat asta, dar eu stiu - si asta ma enerveaza) si eventual tapiteria de la scaunul soferului - din cate vad pot sa o inlocuiesc destul de usor cu una noua. In rest, interiorul e ca nou (dupa ce ajung si celalalte 2 piese).

    Si putin ajutor pentru piesele care vor veni (niste indicii):
    - o piesa este des folosita de sofer
    - cealalta piesa este extrem de vizibila pentru pasager
    Ambele piese sunt in stare buna momentan, dar avand in vedere ca sunt ~100 EUR de noi (am prins ceva reduceri), nu m-am putut abtine...
     
  12. 911turbo

    911turbo 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    2007 A6 2.7TDI BPP Quattro, 2003 A6 2.5TDI BFC, 2003 A6 2.5TDI AKE, 2000 A4 1.9 TDI AJM
    :arco:
    Cu Comfort Blinker ai adus B5 in secolul 21.
    Intre parasolar si plafoniera incepuse si la B5-ul meu sa se dezlipeasca, dar am mers si eu pe acelasi principiu ca si tine :) - parasolar inchis, nu se vede, parasolar deschis, nu ma uit la el. Tata a dus C5-ul lui la retapitare plafon la cineva care a folosit un material as zice ca in mare parte identic ca textura, culoare si asezare, deci solutii sunt si atunci cand pica de tot tapiteria de la plafon.
    Trimul de pe stalp de la sofer te referi ca are o problema?

    As lasa si pe altii sa ghiceasca dar pentru ca nu pot sa ma abtin(nu pentru bere), piesa folosita des de sofer e cheia? Piesa extrem de vizibila pentru pasager e capacul de la torpedou? (arata perfect in poze, mi se pare totul in regula in zona aia, chiar pare ca nou interiorul). Cam astea le stiu eu ''zgariabile'' mai des la B5 - consola centrala, trim selector viteze, capac torpedou... iar primele 2 nu sunt.
     
    rex apreciază asta.
  13. Tommi-KGT

    Tommi-KGT 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    Turda
    Masina:
    Audi A4 B5
    Pentru piesa folosita de catre sofer eu as opta mai mult pentru manerul de deschidere a usii la care deseori se rupe arcul :D
     
    rex apreciază asta.
  14. George Stoica

    George Stoica Bronze Member

    Înscris:
    31 Mar 2017
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B5, 1.8T AWT 2001 | Audi A4 B8, 2.0 CAHA 2010
    Singurul lucru care nu imi place la confort blinker este ca releul nu se misca asa repede, de ex. daca dai semnal stanga si imediat dupa ce a terminat dai dreapta ori mai face o licarire mica inainte de cele 3 ori licare de doua ori si a 3-a scurta. Am mai dezbatut asta si cu un prieten care si-a cumparat de la un domn din tara modul pentru confort blinker si la fel face. Eu il am dar dupa ce l-am vazut cum functioneaza nu am fost convins sa-l montez.
     
    rex apreciază asta.
  15. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    Va multumesc domnilor pentru comentari. Azi mi-a ajuns si ultimul colet, dar, inainte de a va arata ce a venit, va raspund la postari.
    Nope, chiar deasupra parasolarului. Stalpii sunt OK.

    Vrei sau nu bere, e decizia ta... Dar mai primesti inca una pentru torpedou. :) Topedoul era zgariat in 2 locuri. Nu foarte vizibil dar suficient cat sa ma enerveze:

    [​IMG]

    Cheile le-am schimbat chiar cand am luat masina dar am uitat sa atasez poze cu ele. Sunt noi:

    [​IMG]

    Am schimbat piesa respectiva de mult - pentru ca era zgariat interiorul

    @George Stoica multumesc pentru informatie. Partea buna e ca eu nu ma prea razgandesc. :) Deci poate va fi OK... Vedem.


    Si, totusi ce am primit :) ?

    Una bucata cruise control:

    [​IMG]

    Una bucata torpedou:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Nu e chiar identic cu al meu pentru care locul de bucuc pentru dezactivare Airbag - deci mai trebuie sa imi comand un butuc sau sa astup acel gol.
    Dupa cod, carcasa pare sa fie identica cu cea actuala dar urmeaza sa vad la montaj...

    Si, ultimul dar nu cel din urma, am mai luat un volan identic cu al meu (doar nou). Volanul actual e in stare foarte buna dar piele e cam lucrioasa. Avand in vedere ca am gasit un volan nou la 100 EUR, nu am mai stat pe ganduri si l-am luat. Poate pe viitor modific volanul pentru a avea butoane sau poate il imbrac in alcantara. Aaaa si am luat si sigla de Sline care era putin zgariata pe volanul actual.

    [​IMG]

    Montajul doar prin Martie cred ca apuc sa il fac - pana atunci vreau sa ma concentrez pe "preventive maintenance".
    Toate cele bune!
     
    paul14, Caprita Emanuel, 911turbo și alți 6 apreciază asta.
  16. 911turbo

    911turbo 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    2007 A6 2.7TDI BPP Quattro, 2003 A6 2.5TDI BFC, 2003 A6 2.5TDI AKE, 2000 A4 1.9 TDI AJM
    De la bere nu ma dau inapoi! :):beerchug:
    Ai prins preturi foarte bune as zice, avand in vedere ca le-ai luat de la Audi Tradition.
    Arata super piesele noi de interior, mai ca iti vine sa le tii in vitrina. Spor la montat!
     
    Caprita Emanuel, rex și DonDoneL apreciază asta.
  17. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Felicitări,totul arată asa cum trebuie!
     
    rex apreciază asta.
  18. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    O mică mențiune, sigla din volanul de B5 nu este de S-line pentru că la B5 nu a fost această dotare. Eu o știu de siglă sport, și dacă nu greșesc, este la fel ca cea din volanul de S4.

    În rest, felicitări pentru tot și pentru descoperirile de piese noi!
     
    lowlife și rex apreciază asta.
  19. rex

    rex 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2020
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 (1999) 2.8 V6 (193cp) quattro
    E corect ce spui (nu exista atunci S-Line)... E sigla de volan sport :).
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se vede sigla in punga de langa volan.

    Aceeasi sigla de pe S3, S4, etc. Dar fara inscriptie pe cele 2 dungi.

    upload_2022-1-20_12-8-28.jpeg
     
    Cosmin ZKG și rex apreciază asta.

Distribuie pagina asta