1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 B8 TFSI

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Sergio, 29 Ian 2017.

  1. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    Dupa 1 an si 2 saptamani de cand masina este la mine a aparut si prima problemuta. Rulmentul de pe stanga spate a cedat. Am comandat piesa si urmeaza sa fie inlocuita maine sper.
    Totusi problema cu rulmentul a avut si un mic beneficiu, astfel in vacanta asta prelungita dupa un drum pana aproape de Sibiu am scos un consum record, demn de un diesel zic eu. Am mers exact in limitele legale ( de obicei merg mai tare).

    Si tot in aceasta calatorie am surprins si o cifra aniversara
     
    cogdao, smurff, Andrey1992 și alți 2 apreciază asta.
  2. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    consumul chiar e record.
     
  3. Andrey1992

    Andrey1992 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4, 2.0 TDI CJCA 143HP, 2013
    Stateam si ma uitam la consumul tau si ma gandeam ca nu e un consum extraordinar si acelas consum il am si eu dar dupa 2 minute mi-am dat seama ca eu am diesel. Foarte bun consumul intradevar :arco:
     
    bobalex18 apreciază asta.
  4. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    Da, nici mie nu imi venea sa cred
     
  5. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Eu am obținut 6.5l/100 pe 3.0tfsi, 6 pe 1.8tfsi nu mi se pare neapărat surprinzător.
     
  6. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    E 2.0 tfsi si crede-ma pt mine este, nu merg deloc la consum
     
  7. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    Nu s-au mai intamplat foarte multe cu masina intre timp. Am schimbat ambii rulmenti pe spate, unul era chiar praf si incepuse sa aiba joc roata. A mai primit un schimb de ulei si filtre dupa aproximativ 11000 km de la schimbul precedent si un schimb de bujii. Am schimbat Castrolul cu Liqui Molly top tec 4200 si consumul de ulei a scazut la 300 ml in 9000km. Am parcurs aproximativ 35000 km de la achizitie, masina ajungand la aproape 225000km. In vara am avut probleme si cu scurgerile de la plafonul panoramic, erau desprinse pe fata, le-am remediat, iar acum s-au desprins si pe spate, maine este programata pt a remedia problema deoarece se infiltreaza apa. Urmeaza in curand inca un schimb de ulei si filtre, care va fi facut tot in jurul a 10-11000km si voi merge tot pe Liqui Molly, cred. Am mai schimbat grilele de la proiectoare cu unele aftermarket cu inel cromat, ca si constructie sunt niste mizerii, m-am chinuit sa le fac sa stea la locul lor, dar la final arata bine.
    Ca planuri de viitor cred ca voi vopsi oglinzile in argintiu satinat si voi pune distantiere pe spate, inca nu stiu ce dimensiune, probabil 15mm, et-ul rotilor fiind 45. Poze nu prea am, dar atasez cateva cu sume rotunde la kilometraj.
    P.s. In drum spre Cluj am scos un nou consum record de 5.8
     
    tavicosma și Mitiy apreciază asta.
  8. tavicosma

    tavicosma Bronze Member

    Înscris:
    18 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 Avant 2011 3.0 TDI CCWA Quattro S-Tronic
    Alea par totusi niste viteze de mers la consum :D
     
  9. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    Am incetinit ca sa pot face poza, nu e chiar drept drumul dintre Brasov si Cluj si nici foarte bun. Oricum intr-adevar nu am mers sportiv, dar am facut 3 ore 40 minute din Brasov pana in Cj, deci nu e nici foarte lent
     
    bobalex18 apreciază asta.
  10. Leuca

    Leuca 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2017
    Locație:
    Bordeaux
    Masina:
    Audi a6 3.0 tdi CLAB ,manual
    Ai unul din cel mai dotat a4 b8 de pe forum , iar interiorul e super. Cat mai multi km si fara probleme
     
  11. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    Multumesc mult de aprecieri. Intre timp am refacut si scurgerile spate. A fost mult de munca, a fost demontat tot interiorul, dar in final totul este bine. Acum nu mai am probleme cu scurgerile.
     
    MRR și bobalex18 apreciază asta.
  12. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Bravo pentru remedierea situatiei si pentru impartasirea solutiei!
    Am facut impreuna cu Rotitza operatiunea asta si am ramas surprins cand am vazut varianta constructiva : rusine Audi!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    Am vopsit capacele oglinzilor in argintiu satinat. Codul culorii folosit a fost LAP6, iar lacul unul mat, cred ca ar fi trebuit un lac normal. Inca nu stiu daca imi plac sau nu cum dau pe masina si nici nu stiu daca le las sau le fac la loc. Tot caut pareri . Poze calumea nu am deoarece nu am spalat-o, fiind plecat la drumuri lungi, dar atasez poze decand am scos-o de la vopsit.
     
  14. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Arată interesant, felicitări! Cât despre scurgerile de la trapa....o dezamagire văzând soluția însă mă bucur ca s-a rezolvat fiindca putea genera probleme majore. Îți urez cât mai multi km fără alte probleme!

    L.E. Te invidiez pentru încălzirea din bancheta spate!
     
  15. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    Salut, ca sa dea ok acele oglinzi trebuie sa completezi exteriorul cu praguri laterale S-Line o suspensie mai joasa si niste jante mai mari altfel daca nu ai in plan aceste modificari eu personal le-as fi lasat negre.
     
  16. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    @stefan550 multumesc. Incalzirea in bancheta chiar e utila.
    @redlife pragurile s-line sunt in plan, jante am cele de vara pe 17, ca ale tale de iarna. Stiu ca ar arata mai bine pe 18, dar nu le mai schimb, vreau sa le montez cu distantiere de 10-15mm pe spate, dar inca nu stiu ce dimensiune. Cat despre suspensie asta cu siguranta nu o voi schimba, nu stiu de ce dar imi place masina asa. As fi curios sa vad si oglinzile tale intr-o zi.
     
  17. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    Salut, poti monta distantiere de 15 linistit ca nu ies inafara, dar eu as merge pe jante cu ET mic de A5 chiar si pe 17. Putem sa ne vedem sa iti arat oglinzile cnad vrei sau poti sa vi la intalniri,noi ne strangem in fiecare joi de la 18:00 iarna la Magnolia in parcare pe partea cu Sunnyville si vara la Belvedere ultima parcare cum urci pe stanga.
     
    smurff apreciază asta.
  18. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    Pam pam, ti-am vazut si oglinzile, arata foarte bine masina. Culoarea oglinzilor este fix aceeasi. Jantele nu cred ca le mai schimb, ma gandesc la distantiere sparco.
     
  19. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    In ultimele doua zile am incercat o curatare a interiorului dupa iarna, in special alcantara se murdarise foarte tare mai ales pe scaunul soferului. Am achizitinat Sonax Alcantara Cleaner si o perie pentru a o curata, am vrut sa comand si Leatherique, dar nu am gasit nicaieri disponibil in stoc, astfel am recurs, pentru moment, la o solutie putin mai ieftina, iar dupa curatare am hidratat pielea cu lapte Doina . Rezultatul este multumitor pentru mine momentan avand in vedere ca sunt la inceput. Cand voi achizitiona si Leatherique le voi curata si mai in detaliu. Momentan nu am facut poze deoarece inca mai era umeda alcantara.
     
    cogdao apreciază asta.
  20. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    Am facut si o poza cu rezultatul. In realitate mi se pare ca arata putin mai bine, dar va mai primi o curatare cand voi gasi produsele Leatherique disponibile.
    Am uitat dar de curand a mai primit si un schimb de ulei, dupa aprox 11000 km, ulei Liqui Moly top tec 4200 si filtre si o roata de rezerva, o vanam de ceva timp. Roata este nefolosita vreodata.
     
    stefan550 și cogdao apreciază asta.

Distribuie pagina asta