1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 B9 Avant Quattro

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de djxme200, 6 Noi 2018.

  1. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Salutare,

    Dupa diverse cautari si research m-am oprit la A4 B9 Avant 2.0tdi quattro. Criteriile au fost neaparat quattro, avant, carlig, led, ACC, senzori parcare fata/spate. Daca gaseam benzina in buget era ok, insa nu a fost sa fie. In plus a venit cu piele, virtual cockpit,webasto, clima 3-zone,traffic jam assist ,navi plus touch,keyless ,pachet lumini si altele gen app connect si multe care din pacate nu am apucat sa le testez.

    Masina e din 2016, are 190cp, ~151k km, si merge impecabil. Mici defecte caroserie + haion infundat la semnul Audi, numai bine ca vroiam sa ii adaug camera la mers inapoi. Alte modificari in plan ar fi folii spate+luneta, poate reusesc sa gasesc si fete de usi cu perdelute, modificare soft la 220cp si cam atat. Poate in viitor upgrade la S-line exterior facelift 2019. Interiorul nu este foarte ingrijit, numai bine va urma in curand un detailing complet interior+exterior, probabil undeva in primavara.
     
    arazvan2002, flav94, Znstefan și alți 13 apreciază asta.
  2. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Banuiesc ca a fost masina de inchiriat sau firma, de aici si amprenta neângrijirii. Daca tehnic este ok, restul se rezolva in timp. Asteptam un A6, si benzina, dar este frumoasa si asta. :)

    Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute!:icon_thumright:
     
    djxme200 apreciază asta.
  3. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    A fost masina de firma. Si eu vroiam A6 benzina insa mi-am dat seama ca e aproape la fel de mare ca A8 si unde stau sunt ceva dificultati de parcare. Dupa aceea m-am orientat catre A4 benzina insa bugetul nu prea permitea.

    Se simte diferenta de la A8 la A4, in special la calitatea materialelor si antifonare, insa in spate am fost surprins de spatiu, practic pot calatori fara probleme 4 adulti.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  4. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    S-o stapanesti sanatos!

    Se simte diferenta la antifonare?! toata lumea o lauda cum ca vai, ce silentioasa e :)
    Sau e vorba ca la B8 ca unele zgomote/frecvente le antifoneaza OK, dar la altele e varza?
     
    djxme200 apreciază asta.
  5. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Mie unul nu mi se pare wow, poate in comparatie cu B8 e un progres. Insa pe un drum cu mici denivelari gen pete de smoala pe asfalt le simt in podea ca si cum bate ceva la suspensie..initial credeam ca asta si este, dar dupa aceea m-am convins ca pe alte drumuri nu e cazul. De asemenea la viteza mare se aude si vantul destul de mult.

    Ce mi se pare super este traffic jam si lane assist, practic condusul devine o placere si te poti relaxa la volan. Inteleg acum cum fac nemtii 150k km in 2 ani.
     
    Lucaciu Florin apreciază asta.
  6. lsc05

    lsc05 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2017
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A4 B9, 3.0 TDI (CSWB) quattro 218 hp, 2017
    Grija la cuplu cand faci softul ca nu tine cutia mai mult de 400 Nm. Ai optiunea cu sticla parbriz acustica?
     
  7. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Citisem ceva legat de cutie si cei 400Nm, insa nu am avut timp sa aprofundez prea mult. Momentan par suficienti cei 190cp, dar posibil sa nu ramana asa pentru mult timp.

    Nu cred ca am parbriz acustic, nu tin minte sa fi vazut asta in lista optiunilor.
     
  8. alex2680

    alex2680 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0 TDI Ultra S tronic, 2015
    La optiunea asta cu geamuri acustice cred ca intra doar lateralele, nu si luneta sau parbrizul.
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Intra si parbrizul si luneta. Scrie si pe parbriz si pe luneta la anumiti producatori de parbrize si lunete. Hai sa incetam cu polemica asta aici. Multumesc
     
  10. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    @lsc05 eu știam ca duce 550nm. Greșesc. O sa caut informații în acest sens
     
    lsc05 apreciază asta.
  11. BoboT

    BoboT 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Iul 2018
    Locație:
    Elvetia
    Masina:
    Audi A4 B9 TDI 190 Quattro
    Subscriu!

    S-o stapansti sanatos si fara probleme!
     
    djxme200 apreciază asta.
  12. jax 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 B9 S-line, 2.0 TFSI (CYMC) 252 CP
    Salut!

    Pana la urma ai parbriz acustic?
    Geamurile laterale fata banuiesc ca nu sunt acustice..
     
  13. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Salut, nu am mai scris de mult timp pe aici, nu am parbriz acustic, nici lateralele. Ce pot spune e ca lateralele sunt foarte rezistente, sotia a incuiat din greseala cheia in masina cu tot cu copilul prins in scaun in mijlocul verii. S-au chinuit niste oameni amabili inclusiv cu un ciocan. Pana la urma au venit pompierii si au spart geamul cu un dispozitiv special, bineinteles ca nu au spart geamul in care se daduse deja cu ciocanul si acela a ramas zgariat ..

    Intre timp masina a adunat ~187k km in total. Am reusit sa instalez rear view camera cu tot cu spalator, am instalat un portbagaj de plafon si altele, revin cu poze si detalii.
     
    Adyzuu, stefan550, skypee și alți 3 apreciază asta.

Distribuie pagina asta