1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A6 2.0Tfsi

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de R.Z.V., 15 Feb 2012.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    iti recomand Meyle HD, am vazut peste tot ca sunt foarte apreciate! Si eu le schimb acum pe toate!
     
  2. Florin@service

    Florin@service 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A8, 3.0 TDI Quattro
    Nu sunt recomandate de nimeni schimbarea suruburilor, singurele suruburi la care apar probleme in 75% din cazuri sunt cele care prind bratele in fuzeta. Acestea de cele mai multe ori nu se mai pot scoate si se rup, si de aici apar o gramada de complicatii !!! :drag:
    Cat despre celelalte suruburi, nu suporta nici o sarcina deoarece intre ele si brate exista niste bucsi de cauciuc :friends:
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Mar 2013
  3. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Si trebuie schimbate cele care prind bratele in fuzeta? :)

    Atentie! La schimbarea becurilor xenon NU este necesara demontarea barii fata!
     
    Ultima editare: 12 Apr 2012
  4. Florin@service

    Florin@service 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A8, 3.0 TDI Quattro
    Eu iti recomand sa le comanzi preventiv, ca nu stii daca ies intregi si oricum ca sa le scoti o sa le tot fortezi torsionandu-le ceea ce le slabeste calitatea. Se cunoaste faptul ca o piesa metalica intr-una de aluminiu (cum e fuzeta) face un fel de "cocleala" sau cum s-o numi si de aici toate impedimentele in a scoate acel surub.

    Cat despre becuri, sa imi arati si mie cat te chinui sa le schimbi fara a da bara jos :anbet:, recunosc ca am gasit un singur Audi A6 care avea in aparatoarea de la aripa un fel de capac de plastic pentru vizitare, gen acel capac care il au Renault-urile Megane :)
     
  5. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Atunci o sa le comand..4 suruburi imbinare brate-fuzeta.
    Referitor la becuri, atunci cand le-am cumparat mi s-a spus ca nu e necesara demontarea barii, vanzatorul oferindu-se sa imi schimbe el becurile. Tind sa cred ca are dreptate, din moment ce a spus ca a schimbat de multe ori becuri xenon la A6 fara a demonta bara.
     
  6. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    nu trebuie nicio bara data jos, se schimba normal, am fost de fata cand i-au schimbat la una exact ca a ta becul pe stanga fata, ma enervam daca astia de la Audi o dadeau in asemenea ineptii ingineresti gen Renault :). Mai greu un pic e la motorizarile mari unde ramane putin loc, dar te chinui putin si reusesti...cate injuraturi le-am mai tras cand am schimbat becurile de la pozitie, la mine e spatiul mic de manevra, iti trebuie manute de copil sa umbli pe acolo :) .!

    cand iti schimba bratele sa le zici sa dea cu putina vaselina pe suruburi, tocmai pentru ca intre metalul din care este facut surubul si aluminiul bratelor are loc o reactie chimica si se sudeaza in timp si va fi greu data viitoare sa le dai jos, la mine nu au fost probleme, s-au desfacut destul de usor!
     
    Ultima editare: 12 Apr 2012
  7. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Deci avea dreptate gagiu' ala..:)
    Multumesc de sfat mik!;)
     
  8. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    520km - 62l -> 11.9l/100km :)
     
    Costin_ apreciază asta.
  9. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    ...si tu vrei sa o dai...
     
  10. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Daca ma interesa doar consumul luam un 1.4d sau ceva similar:).
    Il trec aici pentru a pastra o evidenta si un fel de istoric al masinii..
    P.s. Am primit mai multe propuneri de schimb, cu a6 3.0d sau 3.2i, 735, 530..Foarte putin probabil sa o mai schimb pana la toamna, a inceput sa imi placa masina:)
     
    Costin_ apreciază asta.
  11. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    pe un 3.0d as face schimbul :), motor puternic, Quattro...yummie :) si 3.2 ar fi bun dar e benzina...735 nicidecum, 530(d) da, altfel nu, dar e mai placut interiorul lui A6, ma rog...aici parerile sunt bineinteles subiective...dar daca iti place mai tine-o o vreme, ii mai faci cate ceva sa nu te plictisesti si tot asa...sincer cred ca motoarele astea 2.0TFSI sunt foarte bune la conditiile actuale, sunt destul de puternice cu taxe si consum mici, fiabile si daca vrei mai multa putere oricand poti opta pentru o crestere, asta mi se pare un plus la gama VAG fata de BMW, care doar acum la seriile F a inceput sa introduca motoare turbo de cilindree mica pe benzina
     
  12. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Nu prea am ce face cu un 3.0d...95% din km ii fac in Bucuresti, 3.2i ar fi o risipa clara de bani. Inainte de a avea A6 consideram superior interiorul de la seria 5..acum mi se par la fel de placute amandoua, cu un plus pentru A6 (portocaliul de la Bmw tinde sa devina foarte obositor seara).
    Asa cum ai spus si tu, acest 2.0 tfsi are cateva avantaje pe care nu le regasesc la concurenta. Am mers acum 2 saptamani cu un A6 2.0tfsi(dar resoftat la 220cp/360nm) si nu prea are nimic in comun cu masina mea. Diferentele sunt foarte mari, fiind vorba de +50cp si +80nm. Ce imi recomanzi pt resoftare? Poti sa imi trimiti PM, sa nu se considere reclama. :)
     
  13. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    nu prea am habar de cine se ocupa cu resoftari ca sa iti pot da niste referinte, cred ca sunt colegi pe forum cu experienta in domeniul asta si care ti-ar putea recomanda pe cineva, poti oricum apela la firmele consacrate care sunt si la noi pe piata!
     
  14. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Ce termostat imi recomandati? Facet, Gates, Behr...
     
  15. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    Parerea mea sa-ti iei behr.
     
  16. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    si Gates este bun!
     
  17. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Preturile sunt apropiate, prin urmare nu prea stiu ce sa iau..
     
  18. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Eu am luat behr.
     
  19. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Si eu am luat tot behr:)
    Astazi a fost finalizata comanda:
    - Articulatie: brate superioare, bielete antiruliu, bielete directie, cap bara
    - Restul: kit transmisie, kit distributie, ulei+filtre, bujii, pompa apa, tachet pompa benzina + alte cateva maruntisuri. La sf saptamanii viitoare va intra in service. Sper sa ii foloseasca aceasta mica atentie si sa nu faca figuri pe viitor:)
     
  20. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Un nou consum: 460km - 62l - 13.5l/100km.
    Am nevoie de o recomandare pt incarcare cu freon..astept recomandarile voastre.
    Multumesc!:)
     
    Ultima editare: 8 Mai 2012
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta