1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A6 C7 2.0 TDI Multitronic MY 2013

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de dvr, 6 Mar 2016.

  1. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Vineri seara, cand am ajuns acasa, am observat ca am ajuns la ultimul kilometru din zona de 5 cifre a kilometrajului. De sambata, gata, a devenit "batrana" :)

    Sunt foarte incantat in continuare de masina si mai ales bucuros ca nu am avut absolut nicio problema in acesti ani de cand am cumparat-o. In weekend, i-am facut o spalare la exterior si o curatare la interior si i-am facut si cateva poze.

    Doar pentru informare, consumul pe ultimii 2 ani si aprox 27k km este 6.4 - unul foarte bun avand in vedere ca o folosesc destul de des (3-4 zile pe sapt) si-n Bucuresti.

    Legat de anvelope, dupa aprox 5k km mi se pare foarte ok. Le-as da nota 9/10 (singurul lucrul care imi displace este ca peste niste denivelari mai mari mi se par cam "dure", asta probabil si pt ca sunt varianta XL - cred ca data viitoare as merge pe aceleasi anvelope dar non-XL).
     
    Nap Marius Alin apreciază asta.
  2. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Multi kilometri de acum inainte tot asa!:icon_thumright:

    La anvelope nu ai de ales, trebuie sa fie XL. Stai linistit ca tot asa se simte la toate, din cauza presiunii... poate la cele de iarna sau allseason se simte mai putin din cauza crestelor mai inalte si moi.
     
  3. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Inca e tanara, eu mai am un pic si fac 200k km. Sa nu vorbesc cu pacat, schimbat doar un arc ce s-a rupt in parcare.
     
  4. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    La mai mulți! Ai idee de ce nu arată corect distanța pe termen lung? Arată corect timpul, viteza medie, dar distanța nu.
     
  5. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    @MarianMaxx : am inteles - nu stiam ca trebuie neaparat sa fie XL. Comparandu-le cu Goodyear-urile Asymmetric 3 pe care le-am avut inainte, acelea se simteau "mai soft". Dar sunt si alta clasa de caucicuri acelea asa ca nu ma pot plange de Nexen.

    @seftaka : sper sa am si eu parte de acelasi comportament ca la tine. Desi nu poti spune niciodata "niciodata", aproape in mod cert nu va ajunge la 200k km la mine. In ritmul meu de mers probabil ca la 130-150k o voi vinde.

    @Mitiy : mersi frumos. Chiar si eu ma intrebam de acest aspect. Poate are masina mea vreun bug sau pur si simplu asa functioneaza computerul de long distance? Desi mi se pare foarte ciudat, am observat acest comportament si cand am trecut de 10k si 20k - se reseteaza km la 0.
    La tine nu face asa?
     
  6. alex2680

    alex2680 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0 TDI Ultra S tronic, 2015
    @dvr : Mie imi pastreaza consumul pe long term fix de cand am luat masina. In prezent 53.000 km
     
  7. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Si eu am aceeași "problemă", aș fi curios dacă este vreo rezolvare.
     
  8. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Probabil ca e un bug al versiunii de soft (pt anul 2012) a calculatorului de bord. Vad ca @alex2680 are varianta facelift - cred ca au rectificat acolo.
     
  9. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Nu se reseteaza individual? Probabil a resetat km parcursi.
     
  10. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Nu cred ca merge resetat individual.
    Long term-ul nu l-am mai resetat de peste 2 ani dar am vazut ca atunci cand am trecut de 10k km de la reset - cel de km s-a dus la 0 automat - si apoi, la fel, cand am trecut de 20k km de la reset (el afisand "10k") s-a resetat din nou automat la 0.
     
  11. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Eu cred ca e bug in ceasuri. Acelasi lucru l-am auzit si la posesorii de bmw pana in 2015 parca...
     
  12. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Astazi se implinesc 3 ani de la momentul achizitiei. In continuare la fel de multumit de masina, absolut nicio problema de nicio natura si sincer cand am cumparat-o am zis ca o sa o tin 4-5 ani insa cred ca o voi tine mai mult avand in vedere ca imi ofera tot ce am nevoie.

    Recent am trecut de 105k km (putin peste 12k km parcursi anul trecut si peste 37k km de la momentul achizitiei).

    Consumul pe ultimii 32k km este de 6.6 (a mai scazut putin dar a si crescut viteza medie).

    La 110k km urmeaza urmatoarea revizie si ma gandesc destul de serios sa nu mai astept pana la 120k km pt schimbul de ulei la cutie. Schimbul anterior il are la 60k km si cutia nu are nicio problema dar as mai scuti un drum la inca o revizie plus ca in mod normal un schimb de ulei n-ar trebui sa ii faca decat bine.
     
    borsy, asusx51r și keth apreciază asta.
  13. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Acum 2 saptamani cand am trecut la rotile de vara, am observat ca placutele de pe spate sunt aproape de finalul vietii (desi nu am primit avertizare in bord - astazi dupa inlocuire am observat ca mai aveau 2 mm pana la “sirma”). Am decis sa le schimb impreuna cu cele de pe fata (care erau intr-o stare mai buna dar oricum cred ca mai mult de 10k km nu mai duceau).
    Mi s-a parut foarte “interesant” ca exista doar un senzor de uzura pe fiecare punte, respectiv pe rotile de pe stanga.

    Astazi am facut operatiunea de inlocuire. Am mers pe ATE (1LA fata si 1KW spate). Pretul lor a fost 570 ron.
     
    cristea, asusx51r, cogdao și încă o persoană apreciază asta.
  14. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Mai trezim putin topic-ul.

    O noua borna rotunda de kilometraj. 40 de luni de la achizitie si 40k km efectuati. Nici daca as fi planificat nu cred ca iesea asa.

    In continuare masina este impecabila si ma face sa-mi schimb planul de la achizitie - acela de a o tine 4-5 ani. Intentionez sa o mai tin 3-4 asa ca am decis ca e momentul sa improspatez relatia noastra. Aceasta idee e puternic influentata pozitiv de comunitatea frumoasa a celor ce vin la intalnirea ClubAudi Bucuresti.
    Astazi am achizitionat o bara fata S-Line impecabila (daca masina mea ar fi fost Daytona Grau as fi montat-o fara revopsire dar mai rar norocul asta).
    In calea catre S-Line exterior mai sunt multe de cumparat dar o luam usor.

    In alta ordine de idei, ma voi reloca pt 3 luni in Frankfurt pt un proiect personal asa ca am timp sa adun piesele pana la toamna. Totodata, m-am programat pt revizie vineri la reprezentanta Audi din Pitesti - am cam 13.5k km facuti de la ultima.
    Partea buna a faptului ca voi fi in Germania e ca voi putea sa-i fac acolo schimbul de ulei cutie de la “120k km”.
     
    rotitza, Andu333, cogdao și alți 2 apreciază asta.
  15. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Am fost astazi la revizie la reprezentanta Audi din Pitesti (Eurotehnogroup).
    Schimb de ulei plus cele 4 filtre.
    Totul absolut ok la masina. Pretul a fost de 922 ron.
    Acum e ready pt Autobahn.

    Pt al 3 lea an la rand am semnat ca nu vreau sa fac update de soft pt Dieselgate. Data viitoare imi tiparesc refuzul de acasa :)

    Aveau un C8 S-line expus si mi se pare ca arata foarte bine (mai putin radarele fata si fake exhaust pe spate). Si portbagajul l-au facut parca mai mic si nici nu mai are ‘incaperea’ unde e roata de rezerva la fel de adanca precum C7. Dar una peste alta, mi se pare un model reusit.
     
  16. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Bun pretul la Pitesti..:)
     
  17. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Da, a fost cea mai ieftina revizie facuta de mine la ea. Sa tot mearga in jos pretul :)))
     
    bobalex18 apreciază asta.
  18. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Și eu am făcut revizia la eurotehno la recomandarea lui @cristimate . Nota 10. Au venit, au luat mașina și mi-au adus-o. Pe fisa mi-au scris o mica verificare a lor. Prețul a fost cu 20% mai mic fata de midocar (cu tot cu reducerea de 10%). Și când vorbim de sume de 3000 de lei, 20% chiar contează. Eu îi recomand
     
    dvr apreciază asta.
  19. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Eu am facut toate cele 3 revizii de cand am masina la ei. Ce imi place cel mai mult e ca te lasa sa stai langa masina si ca sunt destul de flexibili in general.
    Singurul minus e ca trebuie sa fii putin atent sa nu “incurce” unitatile necesare pt diversele manopere (si sa te trezesti cu factura mai mare decat realul; dar daca-i apostrofezi se rezolva - oricum banuiesc ca peste tot si nu doar la ei se “greseste” asa...).
    Si eu pe viitor tot la ei o sa continui sa fac reviziile.
     
  20. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Cum in viitorul nu foarte indepartat va avea pachet S-Line pe exterior, m-am gandit ca va arata foarte ciudat cu jantele de iarna pe 16.
    Asa ca, daca tot sunt in Germania, am zis sa renunt la confortul oferit de balonul pe 60 si sa trec la 225/55/17 insa am ajuns la 225/50/18 cu un model de jante OEM care imi placea foarte mult inca de dinainte de a cumpara eu masina.
    Jantele sunt absolut impecabile fara nicio zgarietura.

    Intre timp am adunat ceva km desi folosesc masina doar in weekenduri. Am ramas surprins de ce viteze medii mici se obtin acum in Germania (acum 7-8 ani parca nu era asa). Imi arata range intre 1200-1300 km cu un plin ceea ce mi se pare wow.
     

Distribuie pagina asta