1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A6 C7.5 Allroad 3.0 tfsi

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de skiper, 21 Oct 2020.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. skiper

    skiper 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Allroad, 3.0 TFSi , 2016
    Bun, a venit momentul sa deschid un nou topic pentu noua achizitie. Combinatia dupa care tanjeam de ceva vreme insa, greu , foarte greu de gasit. Audi A6 C7.5 Allroad 2016 3.0 TFSI .
    Practic am avut C6 Allroad insa 3.0 TDI, apoi C6 3.0 TFSI insa sedan si acum, intr-un final, combinatia perfecta pentru mine.

    A fost o super experienta (din nou :)) achizitia Allroad-ului C7 de la un dealer mic care stia tot despre masina, chiar am ramas super impresionat. Totul ca la carte.
    Masina se prezinta intr-o foarte buna conditie, practic are o singura zgarietura pe antena de pe plafon si in rest tipla, zici ca acum e iesita din fabrica. Toate cele facute la timp, inclusiv de 2 ori service-ul la s-tronic, 60k si 120k ( acum masina are 146k km). Cutia este in mintile ei si sper sa ramana asa. As fi preferat tip-tronicul 8hp insa pe platforma C7 a ramas numai pentru 3.0 BiTdi, asta e.

    A venit intr-o echipare destul de completa insa un pic ciudata:

    Are :
    - Led Matrix, HUD, BOSE, scaune confort cu incalzire si ventilatie, panoramic, Navi High, camera, roti pe 20", incalzire stationara, clima pe 4 zone, park assist, geamuri duble si insonorizare suplimentara, pregatire carlig remorcare.

    Nu are:
    - pachet lumini extins ( QQ2), side assist, lane assist, ACC

    Chestia interesanta, pentru mine, este culoarea. E al 3-lea Audi A6, practic la rand, care are aceiasi culoare :blink: ( Z5D - Nachtblau Metalic) .

    Motorul este cel revizuit ( Eur6) cu ceva diferente de design fata de cel Eur5. Pare sa fie mai silentios insa nu-l simt asa fortos ca cel de pe C6 3.0 tfsi desi are 43 de cai in plus. Bine, nu cred ca e corect sa compar masinile, A6 normal cu A6 Allroad. Allroad-ul este orientat spre confort ceva mai mult decit un A6 normal si cred ca "reglajele" sunt altele. Viteza urca mai repede la AR insa sensatia la volan e alta. In fine, fiind o masina pentru familie, e ok. Pentru senzatii si fun am altceva.

    Pe final, ceva poze rapide:

    IMG_6875.jpg
    IMG_6866.jpg
    IMG_6869.jpg
    IMG_6873.jpg
    IMG_6858.jpg
    IMG_6859.jpg
    IMG_6857.jpg
    IMG_6862.jpg
    IMG_6865.jpg

    p.s.
    - primul upgrade a si fost facut. Am mutat volanul de l-am avut pe C6 (cu transplant de butoane de pe C7).
    - primul retrofit a venit la o zi dupa ce am luat masina, unitate MMI cu AppleCar play.

    urmeaza alte cateva ..

    Toate bune.
     
    jooopy1, slick007, djxme200 și alți 13 apreciază asta.
  2. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Felicitări pentru achiziție ! Nu am dubii ca va fi și acesta un topic interesant, după cum ne-ai obisnuit :)
    @Red_ ti-a venit prieten de retrofituri ! :cool:
     
  3. Andu333

    Andu333 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7.5 2017 3.0 TDI -CRTD- 272 CP
    Bine ai revenit! Sa o stapanesti sanatos, este un exemplar foarte reusit!
     
  4. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Super masina, sa o stapanesti sanatos si fara incidente!
    Mai rar Allroad cu acest motor pe la noi pe forum :)
     
  5. skiper

    skiper 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Allroad, 3.0 TFSi , 2016
    Multumesc frumos pentru aprecieri.

    Acum masina este echipata cu rotile de iarna (cu niste jante aftermarket - de altfel faine). La un moment dat as vrea sa trec gumele de iarna pe jantele originale (incaltate cu anvelopele de vara) si sa pun ceva mai personalizat ;) .

    Cum vreau sa tin masina cativa ani, va urma :

    - retrofit packet lumini QQ2
    - retrofit buton start/stop de RS
    - retrofit trimuri interior de carbon
    - retrofit maneta schimbator cu cel similar de RS insa nu vreau sa scrie pe el RS :), asadar cel mai probabil o sa iau unul de A/S3 sau similar.
    - retrofit lane assist
    - retrofit sign recognition
    - retrofit ACC
    - retrofit carlig remorcare (masina este pre-echipata din fabrica)

    Partea buna cand masina NU e full full (cum zic samsarii) este ca mai poti face cate ceva pe la ea.

    Toate bune.
     
    paul14, stefan550, Adi24 și alți 2 apreciază asta.
  6. SosoKTM 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    AllroadC7 bitdi 2018
    auauau, ce bine arata redline-ul ala de la 6500:racer:. Sa o conduci cu placere! De curiozitate intreb, pt ce traffic sign recognition?
     
  7. skiper

    skiper 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Allroad, 3.0 TFSi , 2016
    @SosoKTM . Merci frumos.
    Practic functia sign recognition, recunoaste cu ajutorul camerei ( existenta la mine - vine la pachet cu farurile led matrix) semnele de circulatie si afiseaza informatia pe HUD si/sau cluster. Pare o fita, asa am zis si eu, insa am fuctia pe cealalta masina si e nebunie. Nu tre sa mai stai cu ochii pe afara sa te uiti dupa semne, in special dupa cele pentru limita de viteza, pe care daca nu le respecti poti sa ti-o iei :) - ex : mergi tare tare si nu vezi o limitare la 130/120 sau mai jos; asa o vede camera si ti-o afiseza pe parbriz/cluster .
     
    stefan550 apreciază asta.
  8. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Intradevar o combinatie wow, Allroad si tfsi!
    Imi place combinatia maxim si sunt in asentimentul tau in ceea ce priveste bucuria de a nu fi full masina si a putea mesteri cate ceva!
    Spor
     
    skiper apreciază asta.
  9. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Imi place si masina asta, de altfel si cele pe care le ai avut inainte.
     
    skiper apreciază asta.
  10. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    Interesanta combinatia, o sa ma abonez la topic :)
    Multi km fara probleme!
     
  11. RazvanRXR

    RazvanRXR 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0 TFSI 211cp Quattro 2009
    Super combinatia :applaus: Multi km cu zambetul pe buze!
     
  12. skiper

    skiper 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Allroad, 3.0 TFSi , 2016
    Multumesc frumos pentru aprecieri .
     
  13. skiper

    skiper 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Allroad, 3.0 TFSi , 2016
    Unul din retrofiturile mentionate mai sus e pe cale sa prinda contur. Am gasit o maneta pentru schimbator, de pe un A3 8V, cu piele perforata (sa sa pupe cu volanul) si cusatura pe aceiasi parte ca la C7. Am cumparat-o si sper sa pot face adaptarea sa se potriveasca pe Allroad. Practic voi incerca sa mut rama de la baza, de pe al meu pe cel nou .

    Imi place mai mult cum arata cu nuca asta decit cea stock. Sa vedem daca se si potriveste. :)
    Asa ceva am luat:

    IMG_7102.jpg
     
    Adi24, Oudi, dvr și încă o persoană apreciază asta.
  14. skiper

    skiper 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Allroad, 3.0 TFSi , 2016
    A venit maneta de A3 8v si comparand-o cu cea de pe C7 (cu ea montata) pare sa fie la fel. Asta e minunat pentru ca e posibil sa fie chiar plug&play.
    Ce e curios e ca am cautat pe net informatii despre retrofit-ul asta (pentru C7 FL) si nu am gasit mare lucru .

    Maine o sa fac operatiunea in sine si revin cu concluzia.

    seara faina.
     
  15. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Felicitari pentru achizitie. Un exemplar frumos si bine dotat. La platforma C7 functia de recunoastere a semnelor insa nu functioneaza pe teritoriul Romaniei. Sigur, neoficial se poate activa , insa o sa ai o eroare pe cluster. Aceeasi functie este activa pe alte modele ale grupului, mai putin C7.
     
    skiper apreciază asta.
  16. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Salut!

    Sa ai noroc de ea!

    Sign recognition, la mine nu merge bine, nu citeste limitele din semnele dreptunghiulare in care e scrisa si localitatea. Sa nu o faci degeaba. E si pe dos, limita de 50 tie iti zice ca e 90 si ii dai.:banghead:

    In rest, spor la treaba!
     
  17. skiper

    skiper 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Allroad, 3.0 TFSi , 2016
    @gicu, multumesc. Deci chiar daca optiunea a fost cumparata o data cu masina, sa inteleg ca vine inactiva pt RO ?

    @lucianmarius, multumesc. Tu ai facut retrofit sau masina a venit cu optiunea din fabrica? E ciudat ca incurca limitele ( in loc de 50 arata 90 ), insa semnele dreptunghiulare da, nu cred ca le recunoaste.

    Momentan locuiesc in Germania si la cealalata masina (alta marca), unde am functia activata, merge brici. Ma astept si la asta sa mearga la fel :), mai ales ca nemtii au semnalizarea facuta ok peste tot.

    toate bune.
     
  18. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Imi place foarte mult masina ta, are si dotari de top .... ce mi-ar fi placut sa aibe (daca cumparam eu masina) ACC + interior negru (tapiterie stalpi, plafon) ... asta ca sa fiu carcostas :)

    TSR din pacate in Romania si chiar Ungaria pentru grupul VAG nu functioneaza deloc sau cel putin nu functioneaza corect. In Germania, Austria ... functioneaza impecabil.

    Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

    Bafta
     
    skiper apreciază asta.
  19. skiper

    skiper 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Allroad, 3.0 TFSi , 2016
    Merci :beerchug:

    Dap , daca avea ACC era forta. O sa-i fac retrofit la un moment dat.
    Cu plafonul negru, hm, nu stiu ce zic. Imi place si mie (ca nu se vede murdaria :) ) insa trebuie sa ai neaparat trapa/panoramic. Am avut pe C6 si inchide tare interiorul plus ca iti da senzatia de mai mic desi A6 are un interior foarte generos.

    Daca veneam de pe o masina cu interior deschis as fi fost 100% pentru interior negru, insa venind de pe C6 cu plafonul negru si fara trapa, ma bucura maxim lumina din interiorul Allroad-ului ;) .

    Am reusit sa adaptez maneta noua pentru schimbatorul de viteza si este gata sa fie montata pe masina ( am facut cateva probe si vine marfa) .

    Cateva imagini din timpul procesului :

    Coloram cusatura in negru sa vina la culoare :

    IMG_7249.JPG

    Sus cea de A3, jos cea de A6 :

    IMG_7239.JPG

    Maneta de A3 cu rama de A6, prinsa inapoi in capse :

    IMG_7246.JPG

    Urmeaza pozele din masina insa astept si butonul de start/stop de S6 pentru ca tot umblu acolo :yes:

    Toate bune.
     
    stefan550, Sp33dyGtx și Andu333 apreciază asta.
  20. Pica Viorel 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Ian 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi n-am
    Salutare! Multi km fara incidente sa ai!
    Vazusem dintre retrofiturile pe care ti le doresti QQ2, cam ce inseamna exact si ai vazut vreun loc de unde sa cumperi?
    Am si eu un a6 c7.5(am vazut ca asa le ziceti la facelift-uri) 3.0 bitdi si as mai vrea sa mesteresc una alta la el.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta