1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A6 Competition 3.0 BiTdi

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Mihael03, 8 Iun 2020.

  1. Mihael03

    Mihael03 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Sep 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5, 3.0 BiTDI Competition 2016, TipTronic
    @Caprita Emanuel Dupa cum a zis si colegul @audi66 mai sus, tin in functie de cat mergi cu masina. Comparativ cu el, eu am prostul obicei sa nu vreau masina in fata. Le-am pus mai mult pentru a proteja lacul si farul propriu zis. E mai usor sa inlocuiesc o folie de 200 lei decat faruri de 2000 euro:)
    @djxme200 posibil sa iau niste distantiere momentan pentru ca cel putin pe fata si mie imi par prea in interior;)

    Momentan, de fiecare data cand parchez mai stau cateva secunda sa o admir :hubbahubba: Cum era vorba aia.. Stii ca ai masina potrivita daca de fiecare data te intorci sa te uiti la ea?:arco:

    Toate bune
     
    Iulian06, Adrian Dumitriu, AllinDanut și alți 6 apreciază asta.
  2. moisi alex

    moisi alex 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Dec 2017
    Locație:
    neamt
    Masina:
    Audi A6 C7.5 3.0 Bitdi Competition
    Salut,
    Felicitari pentru achizitie, foarte misto culoarea, am cautat si eu nardo dar nu prea am avut noroc. :)
    Spune-mi te rog, cati km are masina si daca a fost vreodata schimbat uleiul in cutie. Multumesc.
     
    Mihael03 apreciază asta.
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @moisi alex Daca te uiti doar la poze, e clar ...

    Atat multitronicul, tiptronicul cat si S-Tronicul au intervale de schimb, indiferent de ce zice reprezentanta.
    60.000, 80.000, 120.000 km, in functie de tipul cutiei. Important e ce spune producatorul cutiei respective. E scris asta de zeci de ori in toate topicurile dedicate.
     
    Mihael03, gicu și Beetle94 apreciază asta.
  4. moisi alex

    moisi alex 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Dec 2017
    Locație:
    neamt
    Masina:
    Audi A6 C7.5 3.0 Bitdi Competition
    Multumesc.
     
  5. Mihael03

    Mihael03 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Sep 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5, 3.0 BiTDI Competition 2016, TipTronic
    @moisi alex, mulțumesc! Am schimbat uleiul la 163.000 și puțin. Acesta nu era schimbat, iar ce a ieșit de acolo.. Mai bine las pozele sa vorbească legat de cum era în cutie și cum era în sticla.
    Reprezentanta spune ca nu se schimba, ca e "long life", dar ZF, producătorul cutiei, spune total altceva.
    Spor
     
  6. Adrian Dumitriu

    Adrian Dumitriu 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2020
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A3 2.0 TDI 2008
    Masina e super si culoarea e dementiala!!
     
  7. moisi alex

    moisi alex 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Dec 2017
    Locație:
    neamt
    Masina:
    Audi A6 C7.5 3.0 Bitdi Competition
    E cam negru, știu din ce am mai auzit, din cauza uzurii mecanice se formează o pilitura care uzează și mai mult. Unde ai făcut schimbul de ulei? E vreo diferența acum în mers, la schimbatul treptelor?
    Mersi
     
  8. Faceless

    Faceless 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2016
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 BiTDI 2016
    Felicitari pentru masina, arata foarte bine!
    Eu am jantele pe 21 si poate ca m am obisnuit cu ea asa, dar mi se par foarte ok. As pune 20 cu anvelopele de iarna. Sa sti ca masina e comfortabila chiar si pe 21.
     
  9. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Zilele trecute ai fost in Brașov?
    IMG_20200624_101630.jpg
     
    mihaicristian și stefan550 apreciază asta.
  10. Cristi Badea

    Cristi Badea 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6, 3.0L, V6BiTdi Competition, 405HP, 790Nm, An 2016 ... Cu MRC Tuning Stage 1 (ECU+TCU)
    Superba masina! Sa o stapanesti fara evenimente nedorite!

    Ca fapt divers, pentru A6 competition, Et-ul perfect este 29 pe fata si 34 pe spate cu J 9,5
     
  11. Mihael03

    Mihael03 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Sep 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5, 3.0 BiTDI Competition 2016, TipTronic
    @Adrian Dumitriu, Multumesc!
    @moisi alex, la un service din Bucuresti al unui coleg de pe forum am facut toata revizia motor + cutie si sunt multumit! Nu simt diferente intre schimbatul treptelor pentru ca nu am simtit probleme nici inainte.
    @Faceless, mi se pare prea rigida si cu jante pe 19, sa nu mai zic de cat de joasa este, deci daca va urma un 20, o sa fie si alta suspensie cel mai probabil. Momentan sunt multumit.
    @gabitza121, nu, nu. Nu am jantele acelea pe 20.
    @Cristi Badea, Multumesc! Momentan am pastrat jantele pe care le-am avut pe cea veche (am avut un A6 2.0 150cp, prezentat aici pe forum). Cand o sa vina vremea de infrumusetare, atunci primele schimbate vor fi jantele.

    Intre timp nu am mai putut fi activ pe forum, dar masina merge incet si sigur, doar aproximativ 5.500 km facuti cu ea.
    Am reusit dupa telefoane si niste sume aberante sa realizez un casco ce imi convine din orice punct de vedere(important era sa o pot duce la reprezentanta), mai ales ca dupa aceasta perioada de izolare unii parca au uitat sa conduca si prefer sa fiu sigur ca masina va avea parte de servicii de calitate.

    De 3 luni de cand o am este o placere la condus, cred ca trebuie sa schimb bateria pentru ca are 5 ani si daca masina nu merge 2 zile, keyless entry-ul se dezactiveaza...
     
    Iulian06 și Ionut Stancu apreciază asta.
  12. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Legat de baterie, incearca sa iti cumperi un redresor de calitate si las-o sa se incarce peste noapte pana la capat inclusiv cu functia de reconditionare activa. Recomand redresor marca C-Tek 5.0 (este folosit si de grupul VAG dar rebranduit si la pret cel putin dublu). La vechiul A8 am mai folosit bateria inca un an dupa ce a inceput sa aibe aceleasi simptome cu dezactivarea Keyless, portbagaj electric etc.
     
    Mihael03 și lowlife apreciază asta.
  13. Mihael03

    Mihael03 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Sep 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5, 3.0 BiTDI Competition 2016, TipTronic
    @djxme200 multumesc de sfat, dar probabil o sa o schimb lunile care urmeaza :)
     
  14. Mihael03

    Mihael03 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Sep 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5, 3.0 BiTDI Competition 2016, TipTronic
    Salut.

    In ultima luna nu s-au intamplat prea multe, ne apropiem cu pasi repezi de 170.000 km ;) si din pacate drumurile noastre nu au incetat sa isi faca resimtita prezenta. Acum 2 saptamani cred ca am luat o piatra mai mare in aripa spate :3sadwalk:
    Ma poate ajuta cineva cu un sfat cum as putea repara zona fara sa vopsesc toata aripa?
     
  15. bubu182

    bubu182 5th Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 2014 BiTDI S-line Exclusive
    La acea dauna mica eu as recomanda corector original de la audi (luat pe seria masinii, ca sa fie exact acelasi cod culoare).
    Se va umple ciobitura de mai multe ori, apoi e posibil la un polish sa nu se mai vada mare lucru din ea.
     
    Mihael03 și jeezy apreciază asta.
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu se poate face reparatia corect fara sa revopsesti aripa. Poti fac niste improvizatii si atat dar tot se vor vedea imperfectiunile. Atat cu discutia despre cum remediezi problema la aripa. Mai departe punem intrebari (referitor la probleme) in topicurile dedicate. Multumesc.
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @Mihael03 Ia legatura cu un vopsitor ok, nu e obligatoriu sa vopsesti toata aripa.
    Eu am vopsit la mai multe masini 1/2 sau chiar si mai putin din aripi/usi si nu se cunoaste absolut nimic.
    Nu imi cere recomandare ca n-am facut-o in Romania. :)
     
    Mihael03 apreciază asta.

Distribuie pagina asta