1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A6 face lift - 2008

Discuție în 'Stiri Audi' creată de Adrian, 12 Iul 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    Daca vrei parerea mea, ador mirosul de benzina, turatiile mari si sunetele emise de un benzinar care se raceste :superman: ... :)
     
  2. raz999 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Sep 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI
    Intrati si pe audi.de sa vedeti diferenta de preturi!
    Sunt nou pe forum sper sa nu se supere cineva
     
  3. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    :) Cand faci o comparatie de preturi e bine sa compari mere cu mere...
    Cand spui ca sunt mai scumpe in Romania, verifica si echiparea standard, adauga taxa de livrare (aprox. 800 EUR), adauga taxa de inmatriculare provizorie in Germania, costurile de deplasare, costurile de inmatriculare in RO. Acum stii cat costa un Germania si de ce are Porsche Romania preturile pe care le-ai vazut. Ah, iera sa uit, ce faci daca vreu un leasing ?!
     
  4. raz999 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Sep 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI
    Echiparea standard e putin mai bogata in Germania, masina o ridici personal, cheltuieli cu inmatricularea provizorie in Germania aprox.200 euro, cartea de identitate pe care o obtine voi (Porche) te scuteste de multe drumuri de acord, dar nu f.multi bani. Ai dreptate cu leasingul..... Diferenta la A6 3.0 TDI T6 este totusi 2445 euro + optionale mai ieftine in Germania + discounturi mai substantiale in Germania.
    Nu vreau sa ne suparam ..eu asta am constatat mai ales ca A6 3.0 TDI T6 ma intereseaza
     
  5. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    :) Nu ne suparam prietene, dar te rog studiaza putin ofertele atasate (sunt realizate utilizand configuratorul RO si cel DE). Cofiguratiile sunt perfect identice si reprezinta echiparea cea mai vanduta in RO. Vei constata o diferenta de 685,03 EURO (inclusiv TVA). Daca citesti ultimul paragraf (Es richtet sich an Einzelabnehmer und enthält keine Überführungs- und Zulassungskosten. = prezuri valabile pentru o achizite singulara, nu contin taxele de livrare si inmatriculare) din oferta DE vei vedea ca pretul afisat nu contine taxa de livrare, aceasta este aproximativ 700 EURO pentru aceasta motorizare... restul sunt povesti vanatoresti :p sau ce zice vecinul de la 4...
     
  6. raz999 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Sep 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI
    Cine se pricepe vede ca ai comparat modelul fara facelift din Ro cu modelul 2009 din DE. Motoarele sunt din diferite ( 240 cp vs. 233 cp ) consum mai mic, taxa de poluare mai mica.
    Diferente constatate pe scurt:
    culoare 905 DE , 1037 Ro
    scaune sport + Alcantara/piele 1910 DE, 2133 Ro
    oglinzi 490 DE , 539 Ro
    cotiera fata si covorasele fata/spate sunt standard in De.............

    Ai uitat de ceva foarte important! Reducerile...10% la masina in echipare standard in DE( si asta la Q5 ). La noi cat ar fi 3% ca " e model nou"?

    Daca esti de acord o sa-ti trimit o configuratie pentru A6 3.0 TDI cu T6 sa vedem care va fi pretul final!
     
  7. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    :) Prietene ! Te rog ajuta-ma !
    Am nevoie urgenta de 2 x A6 3.0 TDI T6 full si 3 x Q5 3.0 TDI S7.
    Imi faci rost de ele din Germania cu 10 % reducere ? Facem 50%/50% profitul !
    Spune-mi unde sa-ti transmit configuratiile.
    Multumesc anticipat.
     
  8. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Pune si un Allrroad 3.0 TFSI full :) dar fara 50%/50% profitul ... ca doar suntem "colegi" :):P
     
  9. raz999 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Sep 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI
    deocamdata esti de mult timp pe forum, am citit multe din posturile tale credeam ca forumul asta e pentru ajutor, nu pentru a face misto sau sa-i facem reclama la Porche Romania.

    Sunt nou pe forum nu sunt nou la Audi ( 100 CC , A6 2.5 TDI quattro) ca multi altii de aici..Am intrat pe forum ca sa-mi spun o parere - daca esti obiectiv vezi ca am dreptate.
    10% la masina standard inseamna aproximativ 3500-4000 euro. La optionale nu am reducere.

    miti bucur e chiar asa greu sa faci o calculatie de pret ? Nu lucrezi la vanzari?
    O sa ti-o trimit pe e-mail maine.
     
  10. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    :) Ei hai nu te oftica asa rau, ideea e simpla: unele modele AUDI sunt ceva mai ieftine in DE decat in RO si invers, dar nu intotdeauna se justifica efortul de a cumpara de acolo. Iar cazul A6... promit ca pun pe forum o configuratie noua cand avem actualizate in configurator modelele noi. pana atunci mai verifica o data lista de pret ca sa poti fii linistit.
    Tocmai pentru ca lucrez in vanzari si stiu ce spun ti-am tinut isonul...:p
    Firma in care lucrez vinde prin Porsche Romania si ocazional mai aducem si masini din DE. Aducem ocazional pentru nu este asa simplu si OK cum sustii tu.
    Nu tot ce vine din DE este ok, atata doar ca ai de unde alege fiind cea mai mare piata din EU, dar in principiu, iti spun din experienta, sunt batuti in cap, si nu apreciaza de nici un fel romanii. Sigur ca da, poti cumpara o masina cu 10% reducere dupa ce a stat in showroom sau antrepozit de au ruginit discurile, dar cumpara acum un A6, A6 AV, A6 ALL sau Q5 cu reducere.

    Apropo de Porsche Romania, sa stii ca este cel mai tare importator din tara si asta la toate capitolele, e foarte usor sa arunci cu pietre... dar daca tot vrei sa faci asta, inainte compara-l cu restul importatorilor... apoi povestim de preturi, de data cind se lanseaza un model nou, de reteaua de dealeri & service, etc.

    Bafta !
     
    Ultima editare: 30 Sep 2008
  11. raz999 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Sep 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI
    Nu ma oftic....Iti dai seama ca nu o cumparam aiurea....daca o cumpar din Germania.
    Eu nu am zis nimic de Porche Romania - am facut numai o comparatie de preturi deoarece vazusem preturile postate de tine si vreau in viitorul apropiat un A6 3.0 tdi sau Q5 3.0 tdi ( una singura):p
    O sa discutam de vanzari pe viitor, nu cred ca si despre service pentru ca................"mai e mult pana departe"
     
  12. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    A fost o gluma facuta tocmai in spiritul forumului, fara urma de misto ..
    Nu fac reclama nimanui ...
    Mai ales ca pt Allroad al carui pret de porinre este peste 50.000 euro 10% inseamna enorm.
    Totusi am invatat sa nu ma uit strict la cifrele oficiale din listele de pret.
    Totdeauna exista un ... "nu era inclus" ...
    Chiar si la Lexus unde nu exista optionale (deci ai slabe sanse sa descoperi ca o configurare full nu este chia full) poti sa te lovesti de preturi suplimentare surpriza ... (caz concret presurile care mai erau aproape 500 - 600 Euro)
    In concluzie ... ma feresc sa spun "asta este mai ieftina" .........

    No ofense !;)
     
  13. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    Destul de mari preturile din Romania de la Porsche ! In Germania sigur e mai ieftin cu cateva mii bune !
     
  14. raz999 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Sep 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI
    La ALLROAD presurile fata/spate sunt standard:)
    Totusi daca ai bani de A6 3.0 tdi nou (model 2009) care oricum "il faci " in jur de 60.000 de euro de ce sa ti-l iei din Romania daca " dincolo era mai ieftin" ( ca sa nu zic si de T.V.A. daca il cumperi pe firma).
    Nu am pretentia sa primesc in Romania reducerea din DE, dar nici 3% cat se da de obicei.
    Totusi optionalele sunt mai ieftine in DE.:p
     
  15. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Daca erai atent vedeai ca vorbeam despre Lexus la faza cu presurile.
    Apoi ... o sa fie 3.0 TFSI nu TDI :p
    Apoi ... avand in vedera ca sunt client fidel reducerea o sa fie mai mare decat 3%
    Apoi ... TVA-ul il deduc oricum si aici ... :)
    Si ... poate ai dreptate ... optionalele s-ar putea sa fie mai ieftine in Germania decat aici ... poate ... ;)
     
  16. raz999 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Sep 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI
    cu presurile a fost o gluma
    T.V.A.-ul il deduci, dar il platesti efectiv
    ajunge TDI si in RO si in DE
     
  17. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Peace man !!!!!!! :arco:
    Freau TFSI pt ca vreau ceva nou ... sper sa nu regret ...
    TDI-ul este intr-adevar fara repros ...
     
  18. bigarel

    bigarel 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 cp S-line
    Noul Audi A6 facelift

    Indiferent cum este,mie mi se pare superb,aveti link cu niste poze. http://www.automarket.net/galerie-i...o-cu-tva-in-romania-15609/imagine-170315.html

    ''Noul Audi A6 a fost lansat oficial in Romania. Acesta este disponibil cu noua motorizari, toate conforme cu normele de poluare Euro 5.

    Printre aceste motorizari este si noul 2.0 TDIe, cu o putere de 136 CP si un consum de 5.3 litri la 100 km. Echipat cu acest motor, A6 accelereaza de la 0 la 100 km/h in 10.3 secunde si poate atinge o viteza maxima de 208 km/h. Pentru a obtine aceste performante dar si un consum redus, ultimele doua trepte de viteza au devenit mai lungi.

    Ca noutate in materie de motorizari, a fost dezvaluit motorul TFSI de 3.0 litri, care dezvolta 290 CP. Acesta are o arhitectura V6 si este supraalimentat cu un compresor mecanic Roots, care poate dezvolta o supra presiune de alimentare de pana la 0.8 bari. Cu ajutorul acestuia, A6 3.0 TFSI dezvolta nu mai putin de 420 Nm cuplu motor la turatia de 2.500 rpm si mentine acest cuplu constant pana la 4.850 rpm. In combinatie cu transmisia tiptronic si tractiunea integrala quattro, motorul 3.0 TFSI consuma 9.4 litri de carburant la 100 km si poate propulsa modelul A6 de la 0 la 100 km/h in 5.9 secunde.

    Cel mai puternic motor cu care poate fi echipat A6 este un motor V8 FSI de 4.2 litri, care dezvolta o putere de 350 CP. Avand capacitatea cilindrica de 4.163 centimetri cubi, acesta dezvolta un cuplu de 440 Nm la o turatie de 3.500 rpm. Prevazut cu o transmisie tiptronic, aflata in dotarea standard, acesta propulseaza modelul A6 de la 0 la 100 km/h in 5.9 secunde, la fel ca motorul TFSI de 3.0 litri. Motorul FSI de 4.2 litri are un consum mediu de 10.2 litri la 100 km parcursi.

    Pentru versiunile echipate cu transmisie manuala, Audi ofera un indicator pe plansa de bord care recomanda soferului treapta de viteza cea mai potrivita pentru viteza si regimul de turatie folosit. Fanii transmisiilor automate au de ales intre o transmisie automata multitronic si o transmisie automata tiptronic.

    Design-ul modelului a fost revizuit, iar numeroase elemente sunt fabricate din aluminiu pentru a asigura o greutate cat mai redusa. Masa lui Audi A6 in versiunea de baza este de 1520 kg. Spatiul interior si capacitatea portbagajului au fost marite, acesta din urma oferind o capacitate de 546 litri. Modelul A6 Avant ofera un portbagaj cu un volum care variaza intre 565 si 1660 litri.



    Suspensia lui A6 utilizeaza puntea fata cu patru elemente, caracteristica modelelor Audi si supensia spate trapezoidala cu urmarire automata, combinatie intalnita atat la versiunile cu tractiunie fata cat si la versiunile cu tractiune quattro. Optional este disponibila o suspensie pneumatica adaptiva, care poate regla caroseria la trei niveluri de inaltime, pentru conditii normale de rulare, pentru rularea pe autostrada si pentru teren accidentat. Diferenta totala intre aceste niveluri este de 30 mm. Suspensia pneumatica adaptiva este combinata cu reglarea activa a amortizoarelor.

    A6 beneficiaza de a doua generatie a sistemului MMI, acum cu un ecran care ofera o fidelitate mai mare. Cu ajutorul tehnologiei MMI, soferul poate selecta trei caracteristici – de la foarte sportiv la confortabil. In toate nivelurile selectate amortizoarele se adapteaza conditiilor de drum si stilului de conducere al soferului.

    Lista de dotari a lui A6 a fost marita, printre noutati fiind Tempomatul adaptiv, care functioneaza la viteze intre 30 si 200 km/h, sistemele de parcare APS de la Audi, precum si facilitatile suplimentare pe care le-a primit sistemul MMI. Interfata MMI de la Audi a primit capacitatea de a afisa harta zonei in care se afla vehiculul, fie in varianta bidimensionala, fie 3D. Aceasta a primit si o unitate DVD, pe langa modulele prezente anterior.

    Pretul lui Audi A6 pleaca de la 35.700 euro cu TVA, pentru varianta de baza si ajunge la 67.788 euro cu TVA inclus, pentru varianta de top.''

    Cred ca o sa rupa gura targului. Voi ce parere aveti?
     
  19. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
  20. Alexyno

    Alexyno 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2008
    Locație:
    Prahova
    Masina:
    Audi A4 1.9TDI/96kw-131cp Quattro
    foarte atragator design-ul ei...si are si motorizari diferite care poate satisface dorintele oricarui sofer...ce sa ti spun imi place mult de tot....sper sa am bani candva sa o cumpar:)si interiorul este exemplar...ca sa nu mai zic de comfort:)Audi Rulzzz:rock:din ce in ce mai atragator
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta