1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A7 3.0 TFSI - 2014 - Stage 1 APR

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de marius83, 18 Apr 2021.

  1. marius83

    marius83 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2021
    Locație:
    Boston,MA
    Masina:
    2014 Audi A7 3.0T ST 1 APR
    Salut tuturor,
    Dupa 6 ani cu Audi A6 C5 am facut mult dorita schimbare : Audi A7 4G8 2014 3,0 TFSI
    Imediat i-am facut Stage 1 APR + un Xpipe
    Se misca si se aude bine foarte bine, mai ales dupa upgrade !

    Sfaturi, pareri, observatii sunt binevenite !

    P.S. Locuiesc in USA
     
    DonDoneL, RazvanRXR, pop.radu și alți 13 apreciază asta.
  2. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Nice! :icon_thumright:
     
    marius83 apreciază asta.
  3. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    Bine ai venit si mult succes cu noua achizitie, o sa-ti aduca multe bucurii ! :).
    Pacat ca nu ne-ai aratat si C5-ul, vad ca esti in US, ma gandesc ca ai avut o motorizare destul de faina si pe C5.
     
    asusx51r apreciază asta.
  4. marius83

    marius83 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2021
    Locație:
    Boston,MA
    Masina:
    2014 Audi A7 3.0T ST 1 APR
    Mulțam.
    @mik15 acum vine si C5-ul. Iinca il mai am, nu m-am putut desparti de el.
    Este un 3.0 V6 aspirat, bulletproof toata masina. Doar jantele si planetarele fata am schimbat la ea in 6 ani.
     
  5. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    @marius83 - Ai sarit vreo 2 pasi, de la A6 C5 la A7 4G8 e ceva diferenta :)
    Felicitari de achizitie ! Ambele-s foarte faine ! Pacat ca nu ai descoperit forumul acum 5 ani :) ne povesteai mai multe despre A6 C5, avem pe forum cativa pasionati a modelului in sine.
    Asteptam feedback pe parcurs...Daca crezi ca va mai ramane mult timp in familie si A6-le ii poti face topic separat.
     
    Iulian06 apreciază asta.
  6. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Faine ambele mașini, să te bucuri sănătos de ele. A7 e altceva oricum...și motorizarea e interesantă.
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Si eu sunt in cautare de 3.0TFSI dar ma axez pe modelele mai vechi, unde exista cutie tiptronic.

    Ce cifra ai scos cu Stage 1 ? 430-450 hp ?

    Te duci mai departe cu filtrul de aer+tubulatura, fulie compresor, clapeta de acceleratie mai mare, racire imbunatatita, etc. sau ti-e frica de S-Tronic care deja e vestita pentru problemele la mechatronic si ambreiaje ?

    Cu distributia cum stai ? Am impresia ca la motoarele de 333 cai au din fabrica cele 2 supape raspunzatoare de desamorsarea distributiei sub separatorul de ulei, in loc de suruburi oarbe.

    Stiu ca in US mai toate 3.0TFSI au avut recall pentru intinzatoare+patine superiore, in 90% din cazuri stiu ca intinzatorul de pe partea soferului da probleme.
     
  8. marius83

    marius83 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2021
    Locație:
    Boston,MA
    Masina:
    2014 Audi A7 3.0T ST 1 APR
    @audi66 Salut

    Baietii de la APR mi-au zis ca e 400 cp rated, sincer acum regret ca nu am mers cu IE (integrated engineering) care e mult mai agresiv la tune

    Masina e cu totul alta dupa stage 1, nu sunt sigur daca voi merge si cu stage 2 + ultracharger (indecis) sigur am sa fac un TCU tuning, test pipes cu siguranta, catalizatoarele sunt foarte restrictive

    Astept un intake de la IE care e backordered (vine luna viitoare)o sa fac un video dupa ce il instalez posibil o sa mai castig 10-15 cp de acolo

    Eu am varianta 3.0T cu 310 cp, nu am avut nicio problema cu intinzatorul

    Transmisia la fel, nu am avut nici o problema pana acum (eu am masina de doar 11.000 mile) sper sa o tina tot asa, dar am prieten cu stage 2+ A6 500 cp+ care ii da de-i sar capacele fara probleme, 3.0T e un motor bulletproof in general

    Daca vrei sa -ti iei 3.0 T recomand. Nu ai sa regreti :)

    P.S.:

    Daca o sa-ti iei fa-ti tuning la IE daca poti
     
    stefan550 și MDU apreciază asta.
  9. jooopy1

    jooopy1 3rd Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A7 3.0 tfsi
    Felicitări pentru achiziție ! Foarte frumoasa mașina. legat de putere încerca sa o măsori pe un dyno Maha și ai sa fi suprins dacă sare de 380 de cai la motor .
    Tu ești un caz fericit la 11 mii de km , dar sunt ceva probleme pe platforma asta . Norocul mare e cutia Tiptronic mult mai fiabila .
    In rest talpa , benzina și ulei la 5 k :)
     
  10. marius83

    marius83 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2021
    Locație:
    Boston,MA
    Masina:
    2014 Audi A7 3.0T ST 1 APR
    @jooopy1 hehe thnx man.. ulei la 3.000 km !!!! :)
     
    jooopy1 apreciază asta.

Distribuie pagina asta