1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A7 - reintoarcerea la 4 cerculete

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de barladi, 26 Mai 2015.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Dupa o pauza de aproape 5 ani, am revenit la prima dragoste - cele 4 cerculete. Masina mi-a placut dintotdeauna, dar pana acum nu a fost momentul bun pentru achizitia ei, preferand utilitatea in defavoarea placerii sufletesti.
    De aproape o luna sunt posesorul unui Audi A7, model 2011, motorul de 3.0 Tdi - 245 cp. Am achizitionat-o personal de la reprezentanta din Roth cu 135 000 km la bord. Pretul a fost putin mai mare fata de ce se gasea pe piata, dar faptul ca este luata de la un dealer autorizat mi-a dat incredere mai mare in istoricul ei, in corectitudinea km la bord si in garantia ca nu a fost avarita vreodata. In plus, inainte de vanzare a fost "pusa la punct" de dealer, venind cu cauciucuri noi de vara, placute noi si alte cateva detalii care ar fi costat ceva daca erau schimbate de mine.
    Cu o gandire de femeie am ales masina datorita culorii exterioare si a tapiseriei interioare care sunt exact ce cautam la masina respectiva. Recunosc ca mi-ar fi placut in plus kitul S-line si farurile full led, insa depaseam cu mult bugetul alocat (si asa depasit fata de calculele initiale), insa la faruri am renuntat de buna voie dupa ce am aflat ca in cazul in care se arde un led se schimba farul cu totul, iar pretul pleaca de la 12 000 lei.
    Ca si dotari pot enumera cateva mai importante, unele lipsesc, alte le are dar probabil nu le voi folosi niciodata:

    - cutie S-tronic 7+1
    - interior piele cu scaune sport cu reglaj pe 14 directii si memorii (st+dr)
    - climatronic pe 4 zone
    - navi MMi mare
    - senzori parcare fata-spate cu camera video marsarier
    - line asisst
    - pilot automat
    - lumini ambientale
    Si inca multe pe care momentan nu mi le aduc aminte sau nu stiu daca sunt in plus fata de echiparea de serie.

    Dotari precum nightvision sau head up display "dadeau" bine la CV, dar ma bucur ca nu le am pe de-o parta pentru ca nu le-as fi folosit, si pe de alta parte erau piese care se puteau defecta fara sa le fi vazut rostul. Dupa ce fosta masina (un Passat 2006) am luat-o cu platforma de 2 ori, am cautat sa am cat mai putine calculatoare la masina respectiva.


    Ca si masina sunt foarte multumit de ea. Chiar daca eram foarte incantat si de vechiul Passat, totusi se cunoaste ca A7-le face parte din alta liga. Este foarte legata, foarte prompta in raspunsuri, foarte stabila si inca miroase a nou in interior :)
    Personal o consider mai mult calculator si mai putin masina...inca sunt uimit cate reglaje poate avea, unele la lucruri care par neesentiale. Nu are rost sa detaliez ca ar fi prea multe...daca facea si cartofi prajiti era perfecta, cu toate ca sunt sanse sa existe o aplicatie si pentru asa ceva :blink:

    Pozele din pacate lasa de dorit, fiind facute cu telefonul...
     
    Alexutu apreciază asta.
  2. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Îmi vine sa plâng! E foarte frumoasă! Felicitări pentru achiziție!:)
     
  3. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Ce frumusete !
     
  4. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Multumesc pentru apreciere si pentru urare :). La fel si voua.

    Are cineva idee ce ET la jante ar fi cel mai potrivit incat rotile sa fie la nivel cu caroseria? Pe net gasesc tot felul de ET-uri la jantele originale de A7...de la ET 26 la ET 40. Am eu niste planuri, am de ales la ET intre 35 sau 20. Producatorul le recomanda pe cele de 20, dar sunt un pic sceptic. Imi e frica sa nu ma trezesc cu roata prea in afara. La un ET 35 ii pot pune distantiere daca nu sunt multumit de aspect iar la 20 nu pot taia din ele :)
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Mai 2015
  5. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    frumoasa masina, sa te bucuri de ea fara probleme :rock:

    Legat de jante, as merge pe niste Rotor pe 19-20 sau pe cele de pe RS6 C6 ca model, are un prieten tot pe A7 pe primele si arata super bine.
     
  6. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Ms de urare. Din pacate in legatura cu jantele m-am decis deja . Nu sunt un model original Audi ci de producator. Doar ca nu stiu ce ET sa aleg.....20 sau 35?
    Clar as alege 20 ca evit folosirea distantierelor (de la inceput specific ca le-as vrea la nivelul caroseriei, nu ca cele originale care sunt putin in interior) dar imi este frica sa nu fie mult prea in exterior.....
     
  7. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Felicitari pentru achizitie!Arata foarte bine!
    Legat de Et-ul jantelor, cred ca te poti orienta calculand in functie de setup-ul actual.Vezi ce J si ET ai acum si cam cat mai ai pana la limita.
    Spre ce jante inclini?
     
  8. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    ET 20 pe fata nu cred ca ar arata bine
    Spatele ar fi perfect insa in fata ar iesi prea mult
    Dupa cum a spus si Catalin in functie de producatori pot veni in mai multe variante
    eu as merge spre 35 si distantiere ;)
     
  9. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    E greu sa imi dau seama. Jantele actuale au ET 35 sau 36 si sunt 2-3 cm in interior fata de linia caroseriei. Am un vecin care are un alt tip de jante (originale A7)cu ET 26 ...sincer imi par la fel :) Nu le-am masurat cu sublerul ca nu stau sa ma bag sub masina omului dar nu ai zice ca este vreo diferenta intre cele 2 :)

    cata_adciel Varianta cu distantiere este cea mai sigura. In plus pot pune, in minus nu pot, din pacate :)
    Dar cu toate astea, producatorul de jante recomanda ET 20 la masina respectiva.
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Mai 2015
  10. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Si J-ul jantelor ?
     
  11. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    8,5 adica la fel cu ce am acum pe masina
     
  12. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    M-am hotarat. O sa merg pe ET 20. Am dat jos jantele sa ma conving si au ET 32. In conditiile in care chiar si pe fata as vrea sa fie mai iesite putin. Pe spate nu mai vorbesc...sunt foarte in interior

    Tot avand acces pe dedesubt, am observat ca amortizoarele par clasice, fara sa aiba vreun fir in ele. Am functie de setare pe auto, dynamic, comfort, individual si ma asteptam sa am amortizoarele electromagnetice (asta dupa ce m-am convins ca nu sunt perne de aer cum am crezut initial). Oare cum se face setarea intre comfort si dynamic daca ele sunt ca la orice alta masina?
     
  13. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Felicitari pentru alegerea facuta, bafta si multi km fara probleme.
    Daca vrei sa afli ce ET au jantele montate de fabrica scrie VIN-ul aici si vedem toate optiunile.
     
  14. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Multumesc pentru urare. Mai bine pun poza cu eticheta din portbagaj :)
     
  15. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    are suspensie clasica, ti-am atasat PDF-urile cu optiunile.
     
  16. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Multumesc frumos pentru ajutor. In mare le regasesc pe lista, dar sunt si cateva de care nu stiam :)
    Oricum...noi sa fim sanatosi, ca boala vine sigur :)))
     
  17. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    FlorinMatt apreciază asta.
  18. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Voi posta, dar mai dureaza...abia urmeaza sa fac comanda, plus timpul de asteptare, plus vopsirea etc :) Oricum, eu cred ca vor fi controversate, la fel ca si masina : ori iti plac, ori nu iti plac...cale de mijloc nu exista :)))
    In legatura cu suspensia, nu vad rostul setarilor respective, daca masina nu suporta :)
     
  19. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Cam astea-s codurile amorizatoarelor si ETul jantelor dupa seria de sasiu. Bafta.
     
  20. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Mersi CB927MF. Numai ca nu inteleg mare lucru decat ca sunt pe gaz. In imagine chiar parca s-ar vedea ca iese un fir din ele, dar in realitate nu au nimic. In fine...masina tot aia este, nu divortez de ea ca nu are fire :friends:
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta