1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A8 Sport Executive 2016

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Cain, 2 Sep 2019.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Cain

    Cain 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2018
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 D5 55 TFSI 2020 ( CZSE )
    Salutare la toti.

    Sunt la a 3a masina marca Audi dintre care doar una am prezentato pe grup. Istoricul ar fi cam asa...

    - a6 C7 2.0 Tdi S-line Black Edition 2013
    - a8 D4 3.0 quattro Sport executive 2015 --> aici
    - a8 D4 3.0 quattro Sport executive 2016

    Primul audi un a6 c7 S-line black edition, superb in ochii mei pentru ca a fost prima mea masina.Am strabut Europa de 2 ori, adunati kilometrii destui in decurs de 2 ani.Nu am avut probleme cu ea, doar ca lipsea quattro.Am luato cand avea 20.000 de mile iar cand am dat-o inapoi avea 430.000 kilometrii.Am atasat o poza ca si idee.

    Primul a8 l-am prezentat pe grup dar nu m-am putut bucura de el decat un an. Din nefericire,am lovit o caprioara pe autostrada si asigurarea nu a vrut sa o repare pe motivul ca o sa coste prea mult reparatiile si e mai rentabil ca sa imi claseze masina la dauna totala. De atunci,am fost intr-o continua cautare de un alt a8 care sa aiba cel putin optiunile primului a8.
    Am curtat pentru un 4.2, dar sunt foarte rare si greu de gasit. Dupa multe asteptari si cautari, l-am gasit pe urmatorul pe care as vi-l prezint.

    Prima lui inregistrare a fost in data de 29 sept 2016 de catre Audi dealer, dupa care a fost masina de display in showroom.

    Optiunile / dotarile masinii sunt ( am facut copy/paste din anuntul masinii )

    Mythos Black metallic exterior with two-tone brown and cream leather interior, 20" alloys, Audi LED matrix headlights and LED rear lights, electric glass sunroof, sport pack, double glazed and solar insulating windows, rear privacy glass, soft close doors, adaptive cruise control, lane keep assist, lane change assist, blind spot information system, air suspension, Audi drive select, Audi comfort seats with comfort headrests ( front and rear ), heated seats front and rear, four-zone climate control (in the rear armrest), diamond-quilted leather, reversing camera, bose Audi sound system, Audi music interface, DAB, Bluetooth, reversing camera,ambient light,heated steering wheel,electrically adjustable steering column and electrically folding mirrors,memory seats, Led reading lights.

    Masina are 24.000 de mile, service facut doar in Audi dealer si sunt super incantat de ea. Am sa atasez poze si cu fostele dar si cu actuala. Numerele de inmatriculare sunt private(nu le detin) acum sunt pe alte numere de inmatriculare.


    Ca si update/retrofituri ?

    Am fost deja ca sa ii fac remap, zilele astea primesc noua configuratie si o sa fie instalata de un garaj autorizat , care mi-a facut si celalalte Audi.

    As vrea sa cumpar/instalez camera fata, dar inca nu stiu costul si cat de greu este de facut.

    Cam atata deocamdata despre noua mea masina.

    Salut.
     
    Tundra Silviu, asusx51r, mirceacml și alți 17 apreciază asta.
  2. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Bine ai revenit in grup!:beerchug:

    Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute....

    Masina ta la exterior si interiorul lui @RaDo este combinatia perfecta. :)
     
    RaDo și Cain apreciază asta.
  3. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    Super tare:arco:
     
    Cain apreciază asta.
  4. Cain

    Cain 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2018
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 D5 55 TFSI 2020 ( CZSE )
    merci @MarianMaxx sper si eu sa nu mai dau de caprioare pe autostrada. @Adi24 merci
     
  5. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Welcome back!

    Acum depinde și de căprioare. :arco:
     
    Cain și Caprita Emanuel apreciază asta.
  6. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Superbă. Km ca la a6 fara probleme
     
    Cain apreciază asta.
  7. pop.radu 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2012
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant 2.0TDI BRE / VW Golf 6 1.6TDI 2010
    Vorbeam cu cineva zilele acestea despre masini care ingrijite corespunzator merg 4-5-600.000 km fara incidente majore si mi-am adus aminte de cand ai prezentat A8-ul anterior, tineam minte ca ai facut multi km cu A6-le si la vremea respectiva am ramas impresionat.
    Arata impecabil masina, sa o folosesti sanatos si sa te duca cel putin cat A6-le, fara incidente.
     
    Cain apreciază asta.
  8. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    frumoasa masina, e mai frumos FL la A8 D4 ca si la C7 de altfel, le-au facut sa arate mai bine chiar si in variantele stock. Sa te bucuri de ea cat mai multi km :)
     
    Cain apreciază asta.
  9. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Superbă mașina să te poarte sănătos peste tot fără evenimente neplăcute!
     
    Cain apreciază asta.
  10. Cain

    Cain 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2018
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 D5 55 TFSI 2020 ( CZSE )
    @borsy cele cu 2 picioare sa fie fara numar
    @bobalex18 Multumesc
    @pop.radu daca ai grija de ea,masina are grija de tine
    @mik15 merci
    @Caprita Emanuel asa sper si eu


    Ieri mi-a ajuns configuratia ( remap-ul ) si am facut si un video , dar nu am extensie la upload pentru video... cum il pot uploada (daca am voie ) ?
     
    stefan550 apreciază asta.
  11. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Super tanc! Sa te bucuri de ea fara niciun incident si sa te tina cel putin milionul de km :)
     
    Cain apreciază asta.
  12. Cain

    Cain 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2018
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 D5 55 TFSI 2020 ( CZSE )
    Merci @dvr

    Un video ce l-am facut la cateva ore dupa remap. Pentru o balena de 2 tone si un pic, se misca bine

    Click aici
     
    Marco_audi și stefan550 apreciază asta.
  13. Cain

    Cain 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2018
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 D5 55 TFSI 2020 ( CZSE )
    Salutare. Nu prea am tinut jurnalul masinii la curent de ceva vreme, asa ca azi prezint un istoric de mai bine de jumatate de an de la 24.000 mile de cand am cumparat masina. Intre timp, a vizitat si tara patrie iar restul milelor le-am facut in UK.
    Pana acum, nu am intampinat nicio problema. Am ajuns la 71.000 mile si am facut urmatoarele.


    - schimb de ulei in cutie la 69.000 mile ( cost £500 )
    - schimburile de ulei in motor la fiecare 10.000 de mile si la 20.000 service major ( toate filtrele, aer / cabina / motorina )
    - urmeaza sa ii schimb placutele de frana, inca sunt pe cele originale dar mai scartaie din cand in cand ( cumparate deja de pe autodoc £74 , pe spate )

    Retrofituri / Upgrade-uri

    - i-am facut upgrade la jante ca nu imi placeau mie cele de 20" si i-am pus 21" cum am avut inainte pe a8-ul alb ( cost £750 doar jantele ) Am atasat o poza
    - am cumparat de pe net diamond carpets ,pe care chiar le recomand la toata lumea . M-a costat £160, dar si-au meritat banii si asteptarea circa 4 saptamani. Am atasat o poza ca si idee
    - remap-ul amintit deja ( £200 ) O sa fac dyno cat de curand ca sa vedem de cati cai merge :)
    - am avut eu pitici si nu regret deloc, sa ii pun filtru de aer K&N. Suna mai bine si parca se vede o imbunatatire la consum. L-am cumparat strict pentru amortizarea banilor. Pe cel de hartie plateam £60 si pe K&N am dat tot atata de pe autodoc. Am atasat o poza in care am facut si o improvizatie pentru sustinerea filtrului.

    Upgrade-uri pe viitor

    - imi sta in cap sa imi vopsesc etrierele in culoarea gold ( am deja vopseaua cumparata de mai bine de un an )
    - instalare camera fata si 360. Am primit un pret de la un coleg de pe forum, dar vreau sa vad si in UK un pret.


    Cam atat.
     
    Tundra Silviu, firepcmaster, stefan550 și alți 8 apreciază asta.
  14. Cain

    Cain 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2018
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 D5 55 TFSI 2020 ( CZSE )
    Salutare.

    Cum era de asteptat la masinile cu ad blue, se pare ca e o probleme generala si de asteptat dupa cateva mii de kilometrii. Saptamana aceasta mi-am facut schimbul de ulei si mecanicul a observat scurgere de ad blue in fata la motor. Am atasat poze. Am citit si pe alte forumuri si site-uri, ca ar fi o problema "normala" la A8 si nu numai , din cauza proastei asezari a respectivului furtun si neizolarea corecta,toate cauzate de la caldura emanata de motor.Mecanicul respectiv, mi-a spus ca a mai intampinat problemele astea la alte A8-uri si de obicei trebuie schimbat furtunul si trebuie izolat mai bine, plus injectorul ce intra in motor. In zilele urmatoare, astept un pret pentru piese + manopera. Revin cu informatii pe cand si cum s-a rezolvat problema.
     
  15. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Salut
    Nu te speria, chiar este o chestie comuna problema asta. Si eu am avut aceasi problema si au schimbat tot traseul pe garantie (sincer nu stiu daca au schimbat si injectorul)
    Idea e ca se schimba din rezervor pana in fata.

    Spor la km
     
    Cain apreciază asta.
  16. Cain

    Cain 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2018
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 D5 55 TFSI 2020 ( CZSE )
    A mea nu mai are garantie, asa ca totul iasa din buzunar :) dar da, e o problema comuna
     
  17. Cain

    Cain 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2018
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 D5 55 TFSI 2020 ( CZSE )
    Vanduta. Se poate inchide topicul daca e.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta