1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi Q7 4M 2015

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de firepcmaster, 26 Iul 2020.

1. firepcmaster

firepcmaster 1st Gear Member

Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6 C7, 2.0 CNH 190PS, 2016
    Buna seara,
    Dupa cateva luni de la primul Audi cumparat, am ajuns la o masina de vis ( pentru mine ): Audi Q7 4M, fabricatie 2015.
    Am detinut mai multe masini de-a lungul timpului si de fiecare data am avut tendinta de a cumpara o masina cu optiuni/gadgeturi mai multe decat anterioara, asa am ajuns la aceasta masina, cate un pas, mai mic sau mai mare, la fiecare achizitie.
    Pot sa spun ca masina se afla intr-o stare nu foarte buna optic, cel putin la interior, fiind una din cele mai murdare masini pe care le-am achizitionat, dar se poate drege asta.
    Acum o saptamana a fost cumparata din Bucuresti ( vazuta la distanta ) si adusa pe platforma.
    Pentru achizitie am apelat la o persoana/firma din Bucuresti, specializata pe acest domeniu, pentru verificare. Am primit un raport in care mi-au fost semnalate problemele masinii. Totodata am reusit sa obtin unele informatii legate de istoricul service al masinii, un istoric complet cu revizii si interventii la timp, in reprezentanta.
    Pentru inceput o poza cu masina pe platforma si din fata.

Azlat, Caprita Emanuel, Andu333 și alți 8 apreciază asta.
  2. Cain

Cain 6th Gear Member

Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 Sport Exec 2017 3.0 TDI ( CTBD )
    Frumoasa masina, dar si culoare. Sa te duca multi km fara probleme.

3. firepcmaster

Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Saptamana trecuta am facut si primele investitii.
    Anvelopele cu care a venit masina, desi aveau profil bun, erau fabricate in 2008 si aveau dimensiune neconforma, 255 50 R19. Am achizitionat 4 anvelope Bridgestone 255 55 19, DOT 2018. Le-am gasit la un pret de nerefuzat si cu profil de 7mm.
    Jantele sunt aftermarket, asa am cumparat-o si momentan am decis sa raman asa si de la toamna sa pun pe ele anvelope de iarna.
    La primavara cred ca voi trece la roti pe 20 cu anvelope de vara.
    Poze cu anvelopele noi si cele vechi.
    Iar la final cu ea cocotata pe cricuri la vulcanizare.
    Prima investitie anvelope + montaj / echilibrat - 700 Lei.

Merci de urare Cain.

Oudi și stefan550 apreciază asta.
  4. firepcmaster

Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Urmatorul pas a fost schimbarea placutelor de frana. Uzura 75% fata, 85% spate. Nu au declansat inca senzorii de uzura.
    Am achizitionat senzori si placute fata / spate de la ATE. Cost total 1.500 Lei cu manopera.
    Interesant ca au fost schimbate atat placutele fata spate cat si discurile cu doar 18.000km in urma, conform istoric service Audi. Chiar asa repede se mananca un set de placute de frana ? Discurile in stare aproape noua pe fata, iar pe spate cu un foarte mic cant. Nu au necesitat a fi schimbate.
    Poze cu ele la achizitie, dupa din pacate nu am apucat.

5. mirceacml

mirceacml Platinum Member

Locație:
    Ploiesti / Caransebes
    Masina:
    A3, 2.0 TDI BMM 175 cp 400 Nm RBN, 2007
    Pai chiar erau tocite, din ce reușesc sa vad in poze. Nu au cum sa se toceasca așa mult în 18.000 km, doar dacă a dat în frane "de toți banii". Dar ce prețuri sunt... si ai luat ATE...

6. audi66

audi66 Audi Expert

Locație:
    Bucuresti / Italy
    Masina:
    - A6 C6 2005 TDI - -2.7 BPP / 3.0 BMK-
    Ba da au. Asa functioneaza inca de la primul Q7 si vad ca inca nu s-au invatat minte.
    Toate Q7-le au franele subdimensionate raportat la gabaritul masinii, este un fapt bine-cunoscut si discutat pe multe forum-uri.

Distribuie pagina asta