1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi Q7 4M

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de slick007, 1 Noi 2020.

  1. slick007

    slick007 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 C7.5 BiTDI Competition 2015 / Q7 4M 2017
    De 2 saptamani am decis sa ma despart de "batranul" A6 care nu a avut parte de o prezentare aici si am achizitionat un Q7 pentru sotia mea (momenta nu merge cu ea decat ocazional pentru "ca e prea mare" - motiv pe care il invoca la fiecare masina noua, dar dupa o scurta perioada de acomodare nu se mai desparte de ea :)

    Masina este din 2017 si ca dotari enumar:
    Jante 22
    keyless entry / go
    Tapiterie Piele cu Alcantara
    Faruri Matrix
    Soft Close
    Suspensie pneumatica
    Directie Asistata
    Virtual Cokpit
    Sistem audio BOSE
    HeadUp display
    Night vision
    ACC
    Side assist
    Lane assist
    Trafic Sign Assist
    Camere 360
    Asistent la parcare
    Incalzire Scaune fata / spate
    Oglinzi Pliabile Electric
    Plafon panoramic
    Incarcare telefon wireless
    Lumini ambientale interior cu paletar de culori
    Lumini ambientale exterior plus iluminarea pragurilor
    Navigatie / CD / Memorie Interna 10 GB / USB /SD
    Privacy Glass (Spate Geamuri Negre)

    Nu are coloana electrica si Bang&Olufsen, dar sistemul Bose se aude de 100 de ori mai bine decat in A7 si nu simt nevoia sa il schimb.

    Masina a primit un soft la motor si cutie (facut de MRC) ... si a ajuns de la 273 hp si 596 Nm stoc la 330 hp si 713 Nm.
    Au fost achizitionate si jante pe 20, distantiere si astept si cauciucurile de iarna.
    Pe drum mai sunt sigle negre, semnalele dinamice pentru oglinzi si display-uri aftermarket pentru tetiere (varianta de 13,3" cu android).
    Revizia motor a fost facuta ( ii multumesc lui @cata181 pentru ca are grija de toate masinile mele) .. urmeaza cea de la cutie si diferential.
    Singura problema pe care o are .. contactele de la soft close ( 3 usi ) care urmeaza a fi schimbate saptamana viitoare.

    Am facut deja peste 2000 km cu ea si pot spune ca e altceva fata de A7 in ceea ce priveste confortul, dar A7-le are farmecul lui, fiind mult mai nervos si mai receptiv la accelerare.
    Ideea este ca masina asta isi atinge scopul .. spatiu, confort, ideala pentru drumuri lungi si linisitite ... cu toate ca pentru "aerodinamica de dulap" pe care o are, face fata cu brio la depasiri si accelerari sustinute pe autostrada.

    Revin cu update-uri pe masura ce se intampla
     
    Ultima editare: 1 Noi 2020
    mihaicristian, RazvanRXR, Element și alți 12 apreciază asta.
  2. slick007

    slick007 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 C7.5 BiTDI Competition 2015 / Q7 4M 2017
    foto - am uitat sa mentionez ca are si sunet evacuare cu doua incinte de la Maxhaust montat in Germania
     
    Ultima editare: 1 Noi 2020
    george_gopo și Andu333 apreciază asta.
  3. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Big like pentru jante si soft MRC :)

    Sa o stapaniti sanatosi si pe aceasta, imi place "garajul" familiei pe care il aveti si ce modificari aduci masinilor. Simple, cu gust :)
    Grilele le iei de pe ahw-shop? Daca nu, imi poti spune pe privat, te rog? Multumesc
     
  4. slick007

    slick007 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 C7.5 BiTDI Competition 2015 / Q7 4M 2017
    Ionut Stancu da, de pe ahw le-am luat.

    Intre timp au fost montate distantierele si a fost reglata geometria iar pe drum avem jucariile pentru upgrade-ul de frane (singura problema .. ce culoare sa vopsesc etrierii :))
     
    RazvanRXR și BogdanSS apreciază asta.
  5. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Fain exterior, faine jante, ce sa mai...faina masina!
     
    slick007 apreciază asta.
  6. Cain

    Cain 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2018
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 D5 55 TFSI 2020 ( CZSE )
    Combinatia perfecta de culoare alba la masina si componente negre. Imi aduce aminte de primul a8 ce l-am avut. Sa o stapanesti sanatos. Cat despre etriere, nu esti singurul :) eu de un an de zile ma tot gandesc si aman, ca sa pun o culoare pe ele. Inca sunt indecis.
     

Distribuie pagina asta