1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi RS3

Discuție în 'Stiri Audi' creată de deocamdata, 17 Mar 2009.

  1. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Potrivit unui raport recent, Michael Dick, membru al consiliului de administratie Audi pentru dezvoltarea tehnică, a declarat că se are în vedere construirea unui nou RS3.

    Motorizarea va fi de 2,5 litri cu cinci cilindri turbocharged, cu 340 cai putere şi 450 Nm de cuplu, care a fost lansat recent pe TT-RS. Având în vedere că, probabil, RS3 va avea greutatea aproximativ la fel ca si TT-RS, performantele vor fi de asemenea comparative: 0-62 mph (0-100 km/h) in aproximativ 4.6 secunde şi 179 mph (288 km / h), viteza de top.

    Avand in vedere ca noua generatie de A3 nu va fi lansata mai devreme de 2011 probabil pt lansarea RS#-ului vom mai avea ceva de asteptat.
     
  2. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Woow! ... va fi tare RS3-ul asta, o sa dea ceva de furca concurentei .... :)
     
  3. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Frumoasa rau masina ..
     
  4. TEFF

    TEFF 5th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S3, 2.0T, 2007
    dupa parerea mea, masina asta va fi perfecta pt liniute, putere mare, greutate redusa, un motor care cere sa calci pedala de acceleratie. Toate astea in combinatie cu quattro transforma rs3 intr-o mica racheta pe roti
     
  5. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Aviz lui Nadir :)
     
  6. BlackCat Bronze Member

    Înscris:
    17 Feb 2008
    Locație:
    Nordrhein-Westfalen
    Masina:
    A3
    a lui ii rs3 deja...eu ma pun sa strang bani :rock::yahoo:
     
  7. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    Super tare masina :yahoo:
    P.S. "Pisico" strange si pentru mine bani :p
     
  8. HESTILO

    HESTILO 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2008
    Locație:
    Madrid
    Masina:
    Alta marca
    Pur si simplu' :hubbahubba:
     
  9. Florin Sandu

    Florin Sandu Banned

    Înscris:
    26 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI QUATTRO, Audi A3 1,6 FSI
    Super :hubbahubba::hubbahubba::hubbahubba:
    dar deja au scos un nou facelift la A3/S3, doar ca la acest RS3 este ceva mult mai extravagant si mai nervos :superman::superman::superman:
    cred ca abia asteapta Nadirescu :weight_lift2::weight_lift2::weight_lift2:
     
  10. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Masina din foto este doar cu titlu de prezentare.
    RS3-ul se zvoneste ca va aparea dupa lansarea noului A3 ... adica probabil prin 2011 :(
     
  11. cristi_

    cristi_ Banned

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    București
    E frumoasa foc ! :respekt:
     
  12. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Pfff...belea!!!:hubbahubba:poate cand face rs3 vreo 10 ani ...cine stie ce conduc:)
     
  13. BlackCat Bronze Member

    Înscris:
    17 Feb 2008
    Locație:
    Nordrhein-Westfalen
    Masina:
    A3
    eu ma rog sa nu prind masinile electrice sau pe apa si sa nu devina prea fututriste ca sunt urate cu spume...
    ps:more petrol :anbet:
     
  14. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    pana in 2011 strangem bani :)
     
  15. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Chiar imi parea poza modelata pe calculator.
    Ne dam cu parea inainte de termen.
    Va fi lansat odata cu noua platforma. Pana atunci strangem bani :)
     
  16. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    am sa raman repetent vreo 50 de ani , am sa strang cec-ul si am sa-mi iau si eu un Rs3 :hubbahubba: . ce fain poate arata :)
     
  17. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Au inceput primele teste pe circuit cu un prototip de RS3.

    Prototipul a fost surprins pe circuitul de la Nurburgring, fiind un "testmule car", in cazul de fata caroseria de S3 si motorul prevazut pentru RS3 (aproape sigur acelasi ca si pe TT-RS)

    Deoarece in teorie noul A3 este programat sa apara in Octombrie 2010, un RS3 ar urma sa apara la 24 de luni de la acesta (la fel ca in cazul TT-RS care a urmat la 24 de luni dupa TT) - aceasta ar insemna o data de lansare undeva in 2012.

    Sursa: worldcarfans & Global Motors
     
  18. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Mie mi se pare ca este doar un S3 Sportback fara proiectoare... nu stiu de unde se vede ca este motorul de pe tt-rs....
    Si daca fac deja teste pe caroseria actuala, inseamna ca "noul" A3 nu va fi chiar atat de "nou". Ce rost are sa faca teste pe o caroserie veche?
     
  19. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    :)

    Aceleasi discutii au fost si la aparitia pozelor cu prototipul de RS5, deghizat initial in S5 (din deghizare a ramas pana la urma doar emblema de care s-au legat atatia)

    Nu stiu la alte marci cum e, dar la Audi asa se practica: se testeaza un nou prototip initial pe caroseria unui model existent (de ex A7 s-a testat initial pe un testmule car A6)

    Nu cred ca cineva a "vazut" motorul, dar asa sustin cei care au publicat primii fotografiile, ca RS3 ar prelua motorul lui TT-RS, ceea e si logic din motive tehnice si economice. Nu am mai tradus si datele tehnice prezentate in articolul original.

    Probabil "noul" A3 nu va avea un design revolutionar diferit fata de modelul actual si de aceea pentru aceste prime teste se poate folosi caroseria modelului actual.
    Oricum, conteaza mai mult platorma tehnica de dedesubt si motorul, caroseria e ultima care va suferi modificari de design tipic RS (in afara de prizele de aer marite sau discurile de frana fata, care sunt necesare si in acest stadiu)
     
  20. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    eu zic ca daca in mulajul respectiv era RS3 acesta va aparea pe piata pana la sfarsitul anului.

    cand se folosesc mulaje pentru generatiile urmatoare de masini in general se testeaza motorizari de rand si nu RS-uri. audi sunt binecunoscuti ca Rs-urile apar la 2-3-4 ani de la lansarea modelului normal de masina. adica ce rost ar avea testarea unui RS3 acum cand aceasta ar aparea pe piata prin 2013-2014 si multe lucruri s-or fi schimbat pana atunci din punct de vedere tehnologic pt motoare.
    in fond un RS3 pe actuala platforma ar putea facut peste noapte tinand cont ca masina isi imparte f multe cu audi TT.

    http://www.germancarblog.com/2009/04/audi-rs3-new-spy-shots.html
     

Distribuie pagina asta