1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi Side Assist la Audi Q3 - diverse probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi Q3' creată de RazvanU, 6 Ian 2023.

1. audi66

audi66 Audi Expert

Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Adu-mi o foaie sa iti desenez, observ ca scriind nu intelegi.

Unde sunt conectate radarele, nu la BCM ?
    Ai pus radare cu L care sunt ultima revizie si au firmare diferit fata de K. In concluzie BCM-ul a decis sa nu le accepte.
    Update-uri decat pentru lucratorii din fabrica ? Trezeste-te, update-urile nu se cauta doar pe Flashinfo, de acolo de unde mi-ai dat informatiile precedente.
    Invatati sa folositi ODIS, sa cautati un TPI, SVM, platit un cont de login, etc.
    Lasa-ma cu "masina mea e 2023 si nu are nevoie de update-uri", exista update-uri acum in 05/2024 pentru masini fabricate 01/2024.

upload_2024-5-14_16-27-33.png
    upload_2024-5-14_16-29-36.png

atti206 apreciază asta.
  2. Cristi Staff Member Staff Member

Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    @audi66 de ce ii dai atatea explicatii in conditiile in care el NU stie sa discearna ce ii spunem noi si mai ales NU intelege si NU face diferenta intre anumite fisiere si ce inseamna ele. Eu nici macar NU il mai bagam in seama mai ales pentru modul incalificabil in care ti-a raspuns si te-a tratat in bataie de joc.

atti206 apreciază asta.
  3. audi66

audi66 Audi Expert

Locație:
    București / Italy
    Masina:
    M-am retras din discutie.
    Astept doar postarea lui sa aflu daca radarele cu K sunt plug&play (fiind reperul initial si nu cel revizuit) sau tot vor avea nevoie de "investigatii".
    Imi place sa asimilez cunostinte fie ele si pe cale "obraznica". :))

4. Chera Robinson Constantin 1st Gear Member

Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi Q3 PHEV 2024
    Normal ca au fost cele cu K plug & play, dar na, e foarte greu sa credeti ca pentru cele cu L nu s-a putut face nimic deoarece nu sunt suportate de catre Q3 fara sa ai FRF-ul = SVM-ul special de la fabrica. Voi vorbiti efectiv ca sa va aflati in treaba si dupa voi totul se face dintr-un click dar in realitate nu e asa de simplu.

5. audi66

audi66 Audi Expert

Locație:
    București / Italy
    Masina:
    Tu si persoana care ti-a zis ca iti trebuie un fisier FRF de la fabrica sunteti total pe langa subiect.

Sunt cativa colegi pe forum carora le-am instalat ODIS si ma rugau sa le dau un contact pentru a scoate CP remote deoarece ei nu stiau cum sa procedeze cu one-time login.

Concluzia este ca unii viseaza la fisiere de la fabrica (de-a dreptul hilar) si altii chiar rezolva situatia cu 3 click-uri.

6. Chera Robinson Constantin 1st Gear Member

Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi Q3 PHEV 2024
    Dacă erai tu chiar asa de binevoitor, de ce nu m-ai ajutat din prima ? Cu toții ne dam zmei, dar când e vorba de ajutam pe cineva, doar dam din gura și cam atât.
    S-a scos bineînțeles online Component Protection si mai exista problema cu faimosul bug cu databus implausible pentru care există TSB = TPI.

7. Cristi Staff Member Staff Member

Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ai fost ajutat pentru ca tu ai inceput direct cu scandal si "mana intinsa care nu spune o poveste (in traducere pentru tine: care NU stie sa ceara ajutor fara sa faca scandal si sa fie arogant) NU primeste pomana". Nici macar NU ai mentionat cum ai rezolvat, la cine ai fost si cum ai procedat asta sa stie si altii ce sa faca fara sa intrebe nimic.

Un forum functioneaza in felul urmator: dupa ce ai facut tot ce era de facut (diagnoza, reparatii, demontare, inlocuire piese defecte cu alte piese noi si originale, curatare senzori si asa mai departe) si ai epuizat toate solutiile, atunci cand ai probleme, citesti si intrebi pe forum. Tu ai procedat exact invers.

Ulterior trebuie sa scrii si sa spui cum ai rezolvat o problema pentru ca un forum asa se construieste, nu pe intrebari ci despre cum am rezolvat o problema.

Mai bine iti revezi tu comportamentul tau si NU ne mai jigni aiurea si inutil. Ti s-a explicat cu punct si virgula cum sa procedezi dar tu in aroganta ta NU intelegi ce ti se spune.

Fara replici la acest mesaj pentru ca la urmatoarea abatere contul iti va fi inchis pentru ca ai mai fost avertizat pentru comportament si limbajul folosit la adresa colegilor = userilor acestui forum dar tu vad ca NU incetezi cu atacurile la persoana si vezi ca NU noi am inceput discutia asta in contradictoriu deoarece tu NU esti in stare sa ceri ceva, sa te exprimi si sa mentionezi ce vrei. O zi buna.

paulkf apreciază asta.

Distribuie pagina asta