1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi virus - A3 8P

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de alexandru_hd, 19 Apr 2021.

  1. alexandru_hd

    alexandru_hd 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2016
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    A3 8P, 1.6 MPI BGU, 2004
    Salutare tuturor proprietarilor si/sau pasionaților de marca AUDI ! M-am hotărât pana la urma sa îmi prezint si eu mașina, vinovata care m-a virusat. Am mai avut câteva tentative in cei 5 ani de când o am, dar mereu am renunțat deoarece, sincer, nu prea sunt genul de persoana căreia ii place sa iasă in evidenta. Acum, revenind la mașina, mi-am cumpărat mașina in luna aprilie 2016, fiind si prima mea mașină, luata din Germania de la primul proprietar care o cumpărase de noua. Mentenanța făcută doar la reprezentata AUDI si un kilometraj de 83700 la perioada respectiva, kilometraj original, mașina era intr-o stare tehnica excepțională. Motorizarea este de 1595cc, 75 KW, benzina, cod motor BGU, an fabricatie 2004 luna noiembrie, model 2005.

    Mașina avea încă bateria din fabrica, am primit absolut fiecare cărticica a mașinii, ambele chei, codul pentru a comanda o noua cheie in caz de nevoie, trusa de prim ajutor cu care a venit mașină din fabrica, roata de rezerva care nu fusese niciodată folosita, absolut tot ce avea omul de la momentul achiziționării am primit si eu împreuna cu mașina. A3-ul l-am revopsit parțial pentru ca anumite elemente avea julituri, partea buna e după vopsire nu se vede vreo diferență de culoare.

    Am dat peste mașină asta din pura întâmplare, nu căutăm această marca de mașină in mod deosebit, dar am rămas fascinat si plăcut impresionat de modul in care sta pe drum, dinamica de condus, insonorizare, calitatea asamblării, plastice, sistemul audio, etc. Ca si dotări are computer de bord, geamuri cu tenta verzuie, senzori de ploaie si de lumina, pachet nefumători, mahon, pilot automat, clima pe doua zone, pachet de iluminare ambientala, jante aliaj de 16 inch; cam astea îmi vin acum in minte.

    Stiu ca este o masina veche, are aproape 17 ani, dar masini ca astea nu se vor mai face niciodata. Dupa anul 2005 s-a intrat puternic in cost reduction. Dupa criza din anul 2008 reducerea de costuri la masini a accelerata. Nu o sa intru aici in detalii pentru ca nu e natura topicului.

    P.S:

    Si ca sa va dați seama ca eu chiar sunt virusat, mi-am luat si o bicicletă de la AUDI. Si pe urma mi-am mai luat un A3, tot din Germania, tot benzina 16, o culoare rara, verde metalizat si foarte multe dotări pentru anii ei (clima pe doua zone, piele, trapa, pilot automat, xenon cu spălător faruri, oglinzi rabatabile electric, scaune încălzite)

    Știu ca in mod normal se pun poze cu mașina curata si lustruita, dar momentan astea le am in laptop pentru ca mașina e in garaj si eu sunt plecat din tara. Pozele sunt făcute in vara anului trecut după ce mașina a stat șapte luni si jumătate in garaj.

    Va doresc multi kilometrii si drumuri line! Enjoy driving!
     
    911turbo, arazvan2002 și cogdao apreciază asta.
  2. bc74abs

    bc74abs Bronze Member

    Înscris:
    1 Noi 2016
    Locație:
    Onești - Bacău
    Masina:
    audi A3 8P, 1.9 TDI bkc, 2005
    Sa o folosesti sanatos si iti lumineze si bucure fiecare zi.
    Dar nu e model a3 8l? Ca asa arata dupa bot.
     
  3. alexandru_hd

    alexandru_hd 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2016
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    A3 8P, 1.6 MPI BGU, 2004
    Este 8P, prima varianta. Pe urma in 2005 s-a avut un usor facelift la bara fata si la volan. Iar in 2008 au facut inca un facelift, bara fata/spate, blocuri optice si volan.
    Pun niste poze si cu cea de-a doua mai recent luata, e tot 8P:
     
    Ultima editare: 19 Apr 2021

Distribuie pagina asta