1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Auto Hold Assist la A4 B8 - montare ulterioara - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de alecs.ro, 3 Iul 2014.

  1. Lungu Remus Marian

    Lungu Remus Marian 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2021
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0TDI, 2008
    Cablajul este ok am verificat , am verificat si este activa funcția in vcds , nu da nici o eroare

    La fire m-am uitat daca sunt întrerupte, nu le-am desfacut chiar de tot într-adevăr (dar nu parea desfăcută banda adezivă adica sa se fi umblat inainte).

    Ok multumesc o sa incerc la cineva si revin cu un raspuns
     
  2. a.m_klaus 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI 2011
    Salutari tuturor,
    In urma cu 6 luni de zile m-am hotărât sa ma apuc de montare autohold pe un A4 B8 an 2011 cu pompa de ABS cod 1AS.
    Am zis ca fentez putina munca prin a schimba doar modulul electric ceea ce este posibil doar sa țineți cont ca modulul sa fie de pe pompa acceasi generație, (adica modul electronic non facelift cu pompa nonfacelift). Eu am încercat sa pun modul de facelift pe pompa de nonfacelift ceea ce nu se poate.
    Accesul la șuruburi este relativ ușor o data ce ai deșurubat si vasul cu antigel doar ca sa îl împingeți intr-o parte. Dupa 6 luni de frustrare, nervi si diagnosticat tot sistemul sa vad unde am gresit sau ce nu am facut corect (buton, cablaj, modul, siguranțe, etc.) renunțasem.
    Am mai încercat la ceva electricieni, unii si de pe forum care mi au zis ca am ars ceva, ca am făcut greseli, etc., iar când au văzut erorile din bord si de pe diagnoza s-au speriat asta pana când l-am întâlnit pe domnul @cata181 care nu m-a lăsat sa plec pana nu a aflat unde am gresit la montaj si caruia ii mulțumesc încă o data aici pentru tot
    In concluzie, pentru cei fără pompa ABS cod 1AT, se poate face retrofitul dacă respectati ce am mentionat anterior, dar sa fiți atenți la modul sa fie compatibil. Multă bafta va urez.
     
    cata181 apreciază asta.

Distribuie pagina asta