1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Avertizare Presiune / Nivel Ulei aprins in bord / Joja ulei - Verificare nivel ulei la A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de jane_a4, 19 Apr 2012.

  1. Grizzly.CRF 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2018
    Locație:
    Mureș
    Masina:
    Audi a4 1.9 tdi 2002
    Ma refer la dopul pe unde bagi uleiul in motor.
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ala este capac sau buson, in niciun caz nu este dop.

    Probabil n-a fost pus bine la loc si din cauza vibratiilor s-a desfacut de tot.
    Sau, este defect si necesita inlocuire.
    Vrei sa ghicim noi ce s-a intamplat din fata PC-ului ?
    Busonul respectiv, daca il pui corect in pozitia sa, poti sa faci presiunea presiunilor in motor, nu o sa se desfaca deoarece se fixeaza prin rotire.

    Concluzia ? Fii mai atent cand il pui la loc data viitoare sau vezi sa nu aiba urechile rupte.
     
    aldimit apreciază asta.
  3. enevictor25 Bronze Member

    Înscris:
    25 Iun 2014
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi A4,2.0i,2002
    Salut. De curând mi-a crăpat senzorul de presiune ulei, l-am schimbat totul Ok pana aici. Motor de cauza 2.0 ALT ,fiind obișnuit când se aprinde senzorul de nivel, cel galben, sa completez cu ulei. Doar ca de când am schimbat noul senzor nu mai ma avertizează .Am completat și cu 1L de ulei. Întrebarea este cum pot sa verific dacă funcționează sau nu senzorul de nivel ? Dacă scot mufa din el trebuie sa se aprindă in bord ?
     
    Ultima editare: 1 Noi 2018
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da
     
    enevictor25 apreciază asta.
  5. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Si daca nu se aprinde in bord..ai 2 posibilitati:
    1.senzor defect(nu ai spus daca l-ai pus nou OEM sau SH ...ori AFM)
    2.cablaj/mufa cu probleme

    pana la urma ce senzor ai schimbat:de nivel sau de presiune? :)
     
  6. enevictor25 Bronze Member

    Înscris:
    25 Iun 2014
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi A4,2.0i,2002
    De presiune, ploua rău și am intrat fără sa vreau intr o băltoaca cu ceva viteza și imediat mi s a aprins martorul la ulei cu rosu.Am mai mers puțin s-a stins ,după câteva zile se aprindea se stingea si m am dus la service cu ea. Cei de acolo mi-au pus testerul și ca ar fi crăpat/fisurat senzorul și da ulei pe acolo... l-au schimbat, nu știu ce senzor au pus ca am dat 25 de lei pe el,80 testerul și 50 manopera. Dar acum dacă îmi scade nivelul de ulei nu mai îmi arată in bord nimic .
     
  7. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    pai din ce povestesti ambii senzori au probleme...la 25 ron 100% senzorul nu este OEM :)
    Senzorul de nivel este pus fix pe fundul banii de ulei, parerea mea este ca tu cu ala ai probleme nu cu cel de presiune.
    Ca sa iti apara senzorul de ulei MIN in bord este necesar ca uleiul sa nu mai ajunga pe joja(eu asa stiu..sper sa nu gresesc).Dar daca vrei sa verifici functionalitatea celui de nivel procedezi cum a spus Cristi.
    Senzorul nou OEM de nivel costa 350-400ron.

    Bafta
     
  8. enevictor25 Bronze Member

    Înscris:
    25 Iun 2014
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi A4,2.0i,2002
    Pana sa-mi schimb senzorul de presiune funcționa cel de nivel. Știu ca cel de presiune se aprinde cu rosu ,iar cel de nivel cu galben. Înainte când îmi ajungea nivelul sub minim pe joja se aprindea acum am lăsat-o pana nu a mai atins pe joja și degeaba.Banuiesc ca nu este original la 25 de lei .O sa scot mufa sa văd dacă se aprinde martorul.Ms
     
  9. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Manualul spune asa:

    upload_2018-11-1_16-28-2.png

    sub primul scrie MIN (este clar ca trebuie sa verifici/compeltezi uleiul) iar sub urmatorul SENZOR (nu specifica daca senzorul de ulei sau de presiune)

    mai departe spune asa:

    varianta cu MIN

    upload_2018-11-1_16-16-38.png

    varianta cu SENZOR

    upload_2018-11-1_16-17-14.png

    Ambii pe fond galben.
    In varianta 2 (cu SENZOR) spune ca este senzorul de nivel defect dar te trimite sa verifici senzorul de presiune. Cine sa ii mai inteleaga :)

    Varianta cand se aprinde cu rosu este clar ca trebuie sa tragi pe dreapta.

    upload_2018-11-1_16-32-51.png

    Bafta
     
    mzoican apreciază asta.
  10. Th1nkPositive

    Th1nkPositive 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 Break
    Salut, se poate pierde ulei daca am rupt suportul de la joja de ulei? E rupt cam de pe la mijloc si am bagat o carpa acolo, are ceva pana o schimb?
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Scoti joja si toata teava aia de plastic (cu mare atentie pentru ca acum este foarte casanta) si pui direct un dop in blocul motor. Nu carpe sau mai stiu eu ce improvizatii. Iti cumperi teava aia - in care intra joja- noua obligatoriu originala NU AfterMarket.
     
  12. Gheciu 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2017
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi a4 1.9 2006
    Salut! Detin un audi a4 2005 1.9 116 cp. Am aprins in bord senzor ulei cu galben. Pe diagnoza imi da urmatoarea eroare..(foto)
    Mentionez ca:
    - tensiune am in mufa care intra in senzor..(foto)

    -senzorul nu e defect pentru ca am pus altul de pe alta masina functional
    Nu stiu care e siguranta ca sa o verific sau unde ar putea sa faca scurt daca totusi am tensiune in mufa...
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ce cod motor ai ? BKE ?

    Vezi ca din 2013 s-a montat alt senzor pe motorul tau, revizuit. Cod 1J0 907 660 F.

    Obligatoriu il cumperi nou OE sau aftermarket Hella, atat.
     
  14. Gheciu 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2017
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi a4 1.9 2006
    Da codul motorului e BKE, si senzorul pe care l am pus e tot Hella
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ti s-a spus sa montezi unul nou pentru ca cel SH poate fi si ala defect. De obicei acesti senzori sunt defecti, nu cablajele. Bafta.
     
  16. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Salut, mi s-a intamplat si mie chestia asta de vreo 2 zile - imi apare simbolul cu galben si "Sensor", cateva secunde, dupa care dispare. Nivelul de ulei este intre min si max, deci nu lipseste ulei. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu cele 2 coduri de senzori ulei - nivel si presiune? 1.8T AVJ este motorul.
    Stiu de senzorul de nivel, este cel de pe fundul baii de ulei, dar cel de presiune unde este locat?
    Multumesc,
     
  17. Vic 296 Banned

    Înscris:
    22 Noi 2016
    Locație:
    Cvgfddfhvcvvv
    Masina:
    Hdd bhjhfdccbjodz
    Salut.
    Va semnalez si eu o problema legata de aprinderea pe galben in bord a martorului de ulei plus cuvantul senzor dedesupt.
    Am verificat ,uleiul si este aproape de lim.maxima.
    Daca nu e o problema de cantitate de ulei ,atunci ce sa fie?
    Mentionez ca acest martor se aprinde ,sta putin aprins ,iar se stinge si tot asa.
    Ce e de facut?
    multumesc
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Jos baia de ulei si curatati sorbul ca e murdar.
    Verificati si senzorul
     
  19. Vic 296 Banned

    Înscris:
    22 Noi 2016
    Locație:
    Cvgfddfhvcvvv
    Masina:
    Hdd bhjhfdccbjodz
    Multumesc Ovidiutm.Am citit putin si vad ca sunt trei senzori:
    unul de nivel
    unul de presiune
    unul de temperatura.
    De obicei care da eroarea in bord?
    E urgent sa dau baia de ulei jos,sau o pot face la primul schimb de ulei peste 2000 de km?
    Erorile de senzor ulei apar la tester?
    Multumesc.
     
  20. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Daca ti-a aparut eroarea aia cu "sensor" (ca si mie, uita-te un post mai sus de al tau) este de la senzorul de nivel, cel de pe fundul baii de ulei. Primul pas de urmat este sa mergi la un service, urci masina pe rampa si verifici daca ai probleme cu cablul/mufa. Daca mufa este buna, atunci e senzorul de nivel. Din nefericire, este cel mai scump dintre senzori (vorbind despre piese OE).
     
    Bibaku apreciază asta.

Distribuie pagina asta