1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Avertizare Presiune / Nivel Ulei aprins in bord / Consum - Verificare nivel ulei la A6 C5 Allroad

Discuție în 'Audi A6 allroad quattro C5 (1999 - 2005)' creată de laurstrimbu, 28 Aug 2018.

  1. laurstrimbu 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    allroad 2002
    Buna baieti ,
    La un allroad a aparut o problema de curand la ceasul de temperatura ulei in sensul ca odata mergea de 2 ori , la un moment dat a aparut nivel de ulei mic cu atentionare pe maxidot ,acul de temp lucra .
    Am schimbat senzorul de nivel ulei si temp ulei de pe baie odata cu schimbul de ulei. Surpriza nu se mai aprinde nivel mic de ulei , a disparut atentionarea .In schimb nu se ridica acul de temp ulei . Am cautat si firele pe traseu sa nu dea la masa , am tras de ele nimic. Dar in decursul a 2 luni am vazut acul ridicat normal chiar m-am mirat am zis ca si-a revenit si nu e senzorul nou schimbat defect de nou. Pret de maxim 1-2 minute a aratat temperatura dupa care a cazut incet la datorie. Ultima oara s-a sculat ca sa zic asa dupa ce am inlocuit bateria . Are cineva o idee despre ce se intampla? A ma patit cineva ?
    Precizez ca senzorul a fost nou nout , mecanicul a zis ca am sigur firul de temp ulei la masa . A ramas in discutie sa cumpar un alt senzor ,de la alta firma poate merge ala .
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ce senzor ai cumparat ? Se inlocuieste doar cu OE sau Hella.
     
  3. laurstrimbu 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    allroad 2002
    cred ca aici e buba . se numeste altfel oricum.
     
  4. Eltorro 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.5 2004
    S-a rezolvat problema? m-am uitat si eu azi la un Allroad fix ca al tau (2002 AKE) si are aprins un martor de genul asta si nu merge martorul temp ulei. Proprietarul a zis ca nu il schimba inca ca abia a schimbat uleiul si ar trebui umblat la baia de ulei.
    Nu sint convins totusi... poate ne tii la curent.

    Nu iti apare si o eroare ca cea de mai jos?
     
  5. laurstrimbu 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    allroad 2002
    nu apare mesaj pe maxidot , in schimp pe vcds in modulul 17 instrument cluster apare fault senzor de temperatura ulei . am sa postez eroarea.
     
  6. Eltorro 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.5 2004
    eroarea posibil sa nu iti apara pe display pt ca sint mai multe versiuni de maxidot?

    Ti-a crescut consumul?
     
  7. laurstrimbu 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    allroad 2002
    da parca a crescut si consumul.
     
  8. laurstrimbu 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    allroad 2002
    reiau discutia ptr eltorro. inainte de a schimba sensorul original al masinii da imi aparea pe bord mesajul de nivel mic. dupa ce am schimbat nu mai apare mesajul dar nu mai indica temp de ulei.
     
  9. Eltorro 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.5 2004
    Multumesc, insa eu intrebasem daca iti apare eroarea din poza postata de mine mai sus.
    Acesta fiind un senzor pt temp uleiului, ar trebui sa nu fie un mesaj despre nivelul uleiului, pt ca de acela se ocupa un alt senzor.

    Scuze, acum am recitit postul initial... tu i-ai inlocuit pe amandoi.
    Da, cam ciudat ca nu iti mai merge acel indicator. Mecanicul ar cam trebui sa rezolve cumva.
     
  10. laurstrimbu 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    allroad 2002
    senzorul de pe baia de ulei le face pe amandoua. nivel ulei si temp ulei.
     

Distribuie pagina asta