1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

B5 Bee

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de George Stoica, 5 Mar 2019.

  1. George Stoica

    George Stoica Bronze Member

    Înscris:
    31 Mar 2017
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B5, 1.8T AWT 2001 | Audi A4 B8, 2.0 CAHA 2010
    Salut !
    Chiar daca sunt membru de cativa ani pe forum si am modificat multe la vechea masina A4 B7, mai niciodata nu am apucat sa postez. De aceasta data am decis sa postez toate modificarile.

    Masina a fost cumparata din start ca sa ajunga o masina reconditionata complet, merge fara probleme, nu are probleme ingrijoratoare din nici un punct de vedere. La cumparare am avut cateva criterii setate si anume: ESP, Cruise Control, sfarsit de 2000 sau 2001 ca si fabricatie, Quattro si AWT pentru ca este singurul cod de motor 1.8T trecut Euro 4 si la noi (nu eram deloc atent la acest lucru cand am inceput sa caut masina dar cu ajutorului unui coleg am aflat aceasta informatie).

    Masina are ca si dotari: ESP, scaune reglabile electric si incalzite Recaro, Cruise Control, faruri xenon, ceasuri de bord maxidot si cam atat din ce merita mentionat.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    De cand am cumparat-o pana in momentul de fata (1 luna) a suferit deja cateva modificari si anume: bara spate S4 si portbagajul US si jante pe 17 de B6 pe care le-am pus deja fiind nerabdator.

    [​IMG]
    [​IMG]

    Astazi au ajuns si ceasurile RS4, urmeaza sa punem color MFA sau doar sa inlocuim display-ul si sa punem FIS-Control, ramne de vazut :)

    [​IMG]

    In viitorul apropiat urmeaza sa fac RAR-ul, mai am de inlocuit lampile (ca sa nu stau sa ma cert cu ei si oricum nu imi plac cele de pe masina), de pus releul pentru a semnaliza de 3 ori la o singura atingere si cam atat momentan. Am cumparat pragurile de S4, bara fata S4 inca o mai caut :) sper sa intre cat mai curand la sablat, vopsit puntea spate si burta :)

    Cateva imagini cu fosta, care a fost efectiv cheala si modificarile facute ulterior:
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Modificarile de care imi mai aduc aminte sunt: Cluster color, BC, scaune Recaro incalzite si reglabile electric, nuca RS4, pedale RS4, volan cu comenzi, RNS-E Gen 2, oglinzi rabatabile electric cu electrocrom, bara spate DTM, evacuare dubla, interior complet negru, frane S4 B6, faruri xenon cu afs si cam atat imi amintesc pentru moment.
     
    amorezatu, Andrei Rumega, Glemeanu și alți 19 apreciază asta.
  2. adideac

    adideac Bronze Member

    Înscris:
    17 Apr 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9TDI AFN 97', Audi Coupe B4 Typ89 2.0 ABK 93'
    Sa ai noroc de ea si spor la modificari!
    Bara de s4 ai gasit-o in tara?
     
    George Stoica apreciază asta.
  3. George Stoica

    George Stoica Bronze Member

    Înscris:
    31 Mar 2017
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B5, 1.8T AWT 2001 | Audi A4 B8, 2.0 CAHA 2010
    Multumesc. Nu, din pacate la noi piesele de S sau RS sunt aproape inexistente. Bara am luat-o din Polonia.
     
    DonDoneL și bobalex18 apreciază asta.
  4. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Welcome si salutari de la sora'sa ;) Si eu am fost foarte multumit de modelul B5, am avut 2 exemplare, dar am simtit diferenta raportat la platforma 8E dpdv al insonorizarii habitaclului, mai ales daca le folosesti alternativ.
    20150312_175802.jpg 20150617_193957.jpg

    B7-le merita pastrat, tinand cont de starea in care ai ajuns cu el. Parerea mea...

    Idei pentru B5: oglinda dreapta de dimensiuni normale, stopuri OE conforme cu anul de fabricatie, brate stergatoare aero.
    PS: Cum e cu reglajul fata-spate pentru scaune? :)
     
    George Stoica apreciază asta.
  5. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Salutare și bun venit in club ! :)
    O mașina foarte faina și planuri de viitor apropiat și îndepărtat pe măsura ! Așteptam cu interes viitoarele modificări ! :cool:
     
    George Stoica apreciază asta.
  6. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Frumos exemplar, destul de rară combinația 1.8t E4 quattro!

    Câteva poze de la interior? Aș tinde să cred că urmează și RNS-E pe lângă cluster de RS.
     
    George Stoica apreciază asta.
  7. George Stoica

    George Stoica Bronze Member

    Înscris:
    31 Mar 2017
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B5, 1.8T AWT 2001 | Audi A4 B8, 2.0 CAHA 2010
    @t_qua77ro reglajul fata-spate este manual :) oglinzi vreau sa pun rabatabile electric cu electrocrom dar mai am de documentat partea electrica, stopurile clar le voi schimba. Bratele inca nu sunt lamurit daca merg cele de Passat sau nu sincer... Legat de B7 a fost altceva, motorizare prost aleasa, dupa ce l-am dat am aflat si ca a fost dauna totala in Austria si aranjata destul de bine de un samsar timisorean, am ramas asa cu un gust amar dupa toata masina. Am in plan un S4 B8 sau un B7 DTM dar nu in viitorul apropiat, am schimbat planul catre o locuinta si am luat B5-ul ca sa imi fac de cap cu el. Scaunele vreau sa le schimb cu cele de S4 B8.

    @Cosmin ZKG multumesc ! Crede-ma ca si eu sunt foarte nerabdator.

    @paul14 RNS-E Gen 2, senzorii de parcare optici si altele prin interior. Exteriorul vreau sa fie S4 fara modificari iar la interior totul mult mai nou. Maine ii voi face poze si in interior.
     
    stefan550, Cosmin ZKG și DonDoneL apreciază asta.
  8. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Super masina, sper ca o faci si "sa fuga putin".
    Personal as da pleoapele jos (daca nu sunt lipite zdravan)
     
    George Stoica apreciază asta.
  9. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    George, ma bucur ca ai decis sa iti prezinti noua achizitie aici. Este o masina care merita!:applaus:
     
    George Stoica apreciază asta.
  10. George Stoica

    George Stoica Bronze Member

    Înscris:
    31 Mar 2017
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B5, 1.8T AWT 2001 | Audi A4 B8, 2.0 CAHA 2010
    Ieri daca tot a fost frumos, am decis sa mai lucrez ceva. Am pus instalatia de la haionul vechi pe cel de US, cel US are inchiderea pe vacuum iar cel normal are actuator. Am renuntat la parghia care vine de la butuc la broasca pentru ca altfel se putea deschide portbagajul si cu masina incuiata din telecomanda :) nu ma deranjeaza nefunctionalitatea butucului chiar daca portbagajul de US nu are manere de deschidere, il deschid de pe cheie :) in final oricum voi renunta complet la butuc pentru a ramane cu acel trim curat, am in plan sa pun un buton de deschidere in interior. Mai aveam cate chestii nefunctionale ca al 3-lea stop pe frana, un bec de numar... detalii inainte de RAR. Pe langa toate astea am pus si consola 2din, nu sunt fericit cu achizitia asa ca voi cumpara una noua in viitorul apropiat pentru ca aceasta are o uzura mai ridicata fata de celelalte plastice care se mai regasesc in masina. Am pus sa vad cum se aseaza un RNS-E de A6 C5, nu-i rau dar cu siguranta rama de RNS-E o voi face din una de RNS-D A4 B5 si cea de A3 pentru a nu avea acele spatii in partea de sus. Si o poza cu interiorul @paul14. Weekend fain !
     
    alexbello32, mihaicristian, stefan550 și alți 7 apreciază asta.
  11. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Pentru rama la RNS-E posibil să am o soluție "mai curată, dar o să revin cu detalii la momentul potrivit.
     
  12. George Stoica

    George Stoica Bronze Member

    Înscris:
    31 Mar 2017
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B5, 1.8T AWT 2001 | Audi A4 B8, 2.0 CAHA 2010
    Au mai venit piese de bricolat, pe B5 am perdeluta spate dar mi-a placut foarte mult perdeluta electrica de pe B7 si am decis sa achizitionez una :) Diferenta dintre ele este ca cea de B6/B7 se ridica electric fata de cea de B5 care-i manuala. Urmeaza sa mai ajunga o polita de B5 pentru transplant, la B5 suportul vine aproape plan pe polita iar la B7 are unghiul lunetei asa ca trebuie sa prind cumva perdeluta incat sa am unghiul lunetei... sunt doua posibilitati: decupata polita de B7 si pusa pe polita de B5 sau montata doar perdeluta si unghi dat din ceva distantiere dar cum vremea nu ajuta sigur nu voi face nimic saptamana aceasta. Revin cu schema electrica pentru perdeluta si poze din momentul modificarilor, am de gand oricum sa retapitez tot interiorul in negru deci orice as face politei nu va arata urat pentru ca o sa fie retapitata. Spor la mesterit !
     
  13. turbo_diessel

    turbo_diessel Bronze Member

    Înscris:
    15 Mar 2013
    Locație:
    Belgia/Suceava
    Masina:
    Audi A6 C6 2010 2.7 TDI CAND 163CP quattro
    Frumos exemplar de B5, de fiecare data intorc capul dupa ele, mai ales cand vad unul mai dotat si aranjat cu gust. Interesant ca vrei sa ii pui un RNS-E, ai de gand sa il faci complet functional? Te-ai gandit sa adaptezi si un volan de generatie mai noua?
     
    George Stoica apreciază asta.
  14. George Stoica

    George Stoica Bronze Member

    Înscris:
    31 Mar 2017
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B5, 1.8T AWT 2001 | Audi A4 B8, 2.0 CAHA 2010
    Cateva piese din puzzle, airbag-ul single stage de A3 8V, navigatia de A3 8P (RNS-E Gen 2, 193G). Mai trebuie sa apara si volanul, spira si calculatorul de coloana, nuca de RS4 B7 si oglinda electrocrom de B6 cu busola :) Dupa urmeaza partea cea mai dificila, de facut totul functional. Am prins putin timp si m-am jucat cu perdeluta de B7, functioneaza foarte bine si este in stare foarte buna chiar a fost o achizitie care dupa parerea mea merita. Schema electrica pentru perdeluta in attach. O zi faina !
     
    alexbello32, Danyelnr1, Gabi_KGT și alți 7 apreciază asta.
  15. turbo_diessel

    turbo_diessel Bronze Member

    Înscris:
    15 Mar 2013
    Locație:
    Belgia/Suceava
    Masina:
    Audi A6 C6 2010 2.7 TDI CAND 163CP quattro
    Va iesi un puzzle foarte interesant din cate se vede, imi place mult ideea de a adapta componente de generatie mai noua la o masina de generatie mai veche si totul sa functioneze la unison. Abia astept sa vad rezultatul final:). Mult succes in continuare si asteptam sa ne tii la curent cu evolutia masinii.
     
  16. George Stoica

    George Stoica Bronze Member

    Înscris:
    31 Mar 2017
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B5, 1.8T AWT 2001 | Audi A4 B8, 2.0 CAHA 2010
    Am reusit intr-un final sa le si pun pe masina :) Dar nu inainte sa schimbam display-ul [​IMG][​IMG]


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    alexbello32, Danyelnr1, Gabi_KGT și alți 9 apreciază asta.
  17. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Foarte faine ceasurile! :arco: Ne poti zice niste costuri cat te-a ajuns schimbarea display'ului si costul lui ? Dar cu RAR ai rezolvat-o,ti-au omologat jantele pe 17 ? :detective2:
     
    George Stoica, gutza25 și DaNNinho apreciază asta.
  18. George Stoica

    George Stoica Bronze Member

    Înscris:
    31 Mar 2017
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B5, 1.8T AWT 2001 | Audi A4 B8, 2.0 CAHA 2010
    Display-ul a fost schimbat de un prieten, nu a costat nimic iar ceasurile au fost la pachet cu trim-urile piano black si consola 2DIN, aproape 800€. RAR-ul l-am facut miercuri si am dus masina cu roti pe 17”, din ce mi-a spus cand a scos-o a fost totul ok doar ca trebuie sa mai astept cateva zile pentru carte deoarece nu aveau numar de omologare pentru modelul acesta. Nu am inteles prea multe in afara faptului ca trebuie sa astept 2-3 zile pana vine raspuns de la Bucuresti. Cum vad cartea te anunt.
     
  19. George Stoica

    George Stoica Bronze Member

    Înscris:
    31 Mar 2017
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B5, 1.8T AWT 2001 | Audi A4 B8, 2.0 CAHA 2010
    Am terminat si cu RAR-ul, Euro 4 si jantele pe 17 sunt pe carte dar nu conteaza prea mult ca vreau 18-19 :) iar daca tot ne lasa ploile sa iesim din casa astazi am pus oglinda electrocrom cu busola de B6. Aveam oglinda electrocrom asa ca nu am avut nevoie de nimic electric, vine plug & play.

    [​IMG]



    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Chriss_Deejay, lowlife, turbo_diessel și alți 3 apreciază asta.
  20. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Euro 4 , jante 17 inch , esti boier ! Pune o poza si cu oglinda veche , in dotari si la mine scrie de oglinda electrocrom dar in masina nema. Daca n-ai folii este utila , daca ai nu mai este.
    Edit : Leduri in plafoniera , pe cand? :footy:
     
    Ultima editare: 17 Apr 2019

Distribuie pagina asta