1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

B6 1.8T sau "prima dragoste nu se uita"

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de t_qua77ro, 29 Dec 2011.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Salut
    8E5807521G GRU e codul pentru spoilerul inferior spate pentru sedan, cu 2 iesiri pentru evacuare, vine grunduit si se vopseste la culoarea masinii. Partea neagra e folie autocolanta si e inclusa in pachet. Daca o strici la lipit o poti comanda dupa codul 8E5807800A. Nu stiu cat m-a costat pe mine la momentul respectiv, insa am cumparat-o din reprezentanta (comanda 2-3 zile) iar pretul actual din ETKA este 962 lei.
    De mentionat ca se potriveste fara nici o modificare a barei superioare, in locul fustei stock.

    In alta ordine de idei, mi-am cumparat o janta de aliaj modelul pe 16" pentru rezerva in stare foarte buna deoarece eu aveam una mai zgariata, si daca tot mi-am facut de treaba prin zona am decis pana la urma ca-i mai bine cu kitul de pana OEM pentru ca se castiga spatiu in compartimentul rotii de rezerva, unde se pot depozita diverse. Asa ca momentan am 2 jante in plus. :)
    A, si sunt in cautarea unei capote de sedan ieftine, chiar si cu defecte, vreau sa am material didactic pentru a-mi face un sablon dupa care sa dau gaurile de prindere pentru eleronul de S-line, caci m-am gandit ca ar fi pacat sa renunt la suruburile lui de prindere. Acusi vine primavara si trebuie sa mai facem una alta.

    Multumesc pentru urari, asemenea si tie.
     
    Ultima editare: 17 Feb 2014
  2. yo_koz_777

    yo_koz_777 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Iul 2013
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    A4,1.8T, AVJ,2002
    Iti multumesc pentru promtitudine!Zici ca o gasesc in reprezentanta la pretul asta?ar fi super tare..si din alta parte de unde as mai putea face comanda?
    Arata foarte bine masina ta,te invidiez sincer.felicitari inca o data!
     
  3. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Alte variante ebay (.de, .co.uk) sau ahw shop. Noua tot pe acolo iesi ca bani daca socotesti transportul. Doar daca o gasesti SH, dar ca sa merite sa faci o economie de ~50-70 euro trebuie sa fie in stare foarte buna, altfel daca are urechi de prindere rupte sau infundaturi nu merita, in opinia mea. Plus ca la cele SH trebuie sa te gandesti ca va trebui sa rezolvi intr-un fel cu autocolantul, iar OEM e in jur de 130 lei si asta.
    Acum tu stii ce alegi si cum e mai bine pentru tine.
     
  4. F33lings

    F33lings Bronze Member

    Înscris:
    21 Feb 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 1.8 T Denim Blue Pearl Effect
    Ca te-a costat playerul..?
    eu am un Concert si as vrea sa il schimb..

    multumesc

    PS: Frumoasa masina
     
  5. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    RNS-E-ul a fost in jur de 600 euro, cu adaptorul la mufa quadlock si antena GPS incluse. Vanzatorul spunea ca e nou, desi tinand cont de pretul din reprezentanta, e putin probabil. Cert e ca nu e refurbished (nu are cod cu X la sfarsit) si arata impecabil atat butoanele cat si rama.

    Si daca tot am postat vreau sa va spun ca suntem in reorganizare pe la interior, cu alte cuvinte "work in progress" ;) La cat de brusc s-a schimbat vremea in ultima vreme, atat am reusit sa fac in materie de poze, afara nu-i timp de pierdut cu sedinte foto :p
    Am mai apucat saptamanile trecute, cat a fost mai frumos afara, sa dau un strat de vopsea proaspata pe etrieri ca sa ii reimprospatez putin si sa trec la jantele de vara.
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    Ultima editare: 12 Apr 2014
  6. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Nu esti sanatos :) in ce consta reorganizarea?
     
  7. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Inlocuiesc mocheta cu modelul >06.2004 (in plan de cand am trecut la scaunele de S4), trag niste cabluri, bag cutia cu modulul de bluetooth sub scaunul pasagerului, inlocuiesc diverse plastice ca sa eliminam si ultimile semne de uzura (bricheta de pe consola, capac lateral scaun sofer, plastic stalp B cel cu centura, etc.). Nu va fi vreo chestie woow, dar vor fi multe detalii bifate care pentru mine fac diferenta. Sper ca de data asta sa merg cu montatul interiorului "la gata" ca de fiecare data mai gaseam ceva de adaugat pe lista de "to do". Si apoi ne mutam la exterior :)
     
  8. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Care e diferenta mochetelor > 06.2004 comparativ cu cele din editiile mai vechi? Poti sa-mi spui daca toate masinile care au suportul de telefon pe consola centrala (fix poza atasata de tine cu "tunelul" cetral) au implicit si modulul de bluetooth montat?Din fabrica el se monteaza sum scaunul pasagerului?
    Ai idee daca trecerea de rns-d la rns-e e plug&play sau mai implica si alte schimbari?
     
  9. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    La mochete difera decupajele pentru sinele scaunelor, acolo fiind principala diferenta (mai exact la capacele care acopera sinele scaunelor). Masina mea fiind 2003, aveam sine scaune de "tip vechi" iar cand am trecut la scaunele de S4 (masina donatoare 2004) nu mai puteam pune aceleasi capace pe sine, astfel ramanand decupajele in mocheta unde se prindeau capacele vechi. Alt featura este decupajul pentru incadrarea cutiei de bluetooth sub scaun, dar asta e bonus, ca se putea decupa cu putina atentie si in mocheta veche ca sa ii fac loc. Insa tot presupunea demontare (poate nu si scoatere din masina).
    Nu prea are treaba suportul de telefon de pe consola cu modulul bluetooth, sau cel putin in varianta mea nu o sa aiba treaba. Singurul avantaj e ca daca ai suport pe consola (pregatire telefon), ai microfonul in plafoniera din fabrica. Totusi masina de pe care am luat eu modulul de bluetooth avea si suport pe consola...lucru caruia nu prea ii vad utilitatea. Eu sincer as renunta la suportul de pe consola daca as avea ocazia, cateodata stanjeneste pasagerul din dreapta, insa consola e 2DIN din fabrica si intr-o stare foarte buna si tot ce gasesc pe alte masini arata mai rau dpdv estetic, iar ca sa o cumpar noua prefer sa schimb alte piese de banii aia.
    Da, modulul bluetooth vine din fabrica sub scaunul pasagerului, intr-o cutie asemanatoare cu cea a modulului de confort de sub scaunul soferului.
    Daca ai RNS-D de fabrica, in pincipiu mai ai nevoie doar de adaptor pentru mufe (banuiesc ca pe RNS-D ai mufe ca pe Symphony din acei ani, deci nu e quadlock). Posibil si adaptor pentru antena. In rest ar trebui sa fie plug and play.

    Si 2 poze facute inainte sa inceapa "jihadul" :))
    [​IMG] [​IMG]
    Va urma...
     
    Ultima editare: 13 Apr 2014
  10. golddiger

    golddiger 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2012
    Locație:
    Timișoara / Franţa
    Masina:
    AUDI A4 2.0TDI 143HP 2009
    Felicitari pentru interiorul masinii,este foarte intretinut,parca nici nu-ti vine sa te asezi pe sacaune atat de bine arata :o: zici ca este nou interiorul.
     
  11. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Multumesc pentru aprecieri, fac tot posibilul sa mentin interiorul in cea mai buna conditie. In acest sens am comandat din nou kitul pentru intretinere piele de la Leatherique si inainte sa pun scaunele inapoi in masina le voi aplica un tratament complet.
     
  12. cainele84

    cainele84 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Skoda Octavia 2.0 TFSI, 2007
    WOW:hubbahubba::hubbahubba::hubbahubba: Tot ce pot sa spun este FELICITARI!!! Interiorul este de vis iar pasiunea ta merita toate aplauzele.:hi:
     
  13. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Mocheta e sus. Ne miscam incet, dar sigur :p Vorba vine...m-au incetinit valul de sarbatori din aceasta perioada si micile detalii :) Noroc ca masina poate astepta linistita in parcare si lucram fara graba.
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    Ultima editare: 27 Apr 2014
  14. Alex alex

    Alex alex 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2013
    Locație:
    Craiova - Slatina
    Masina:
    Audi a6 c6 3.0 2007 3.0 ASB Audi a4 , awx 1.9 131 cp , 2001
    Spor la treaba , arata excelent :)
     
  15. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    Foarte frumoasa si intretinuta masinuta, printre cele mai ingrijite b6-uri care le`am vazut . Felicitari.
    Asa propietar sa tot aiba masinile .
    Multa bafta in continuare, asteptam finalu. :)
     
  16. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Multumesc pentru urari baieti. ;)
     
  17. quattro2001

    quattro2001 Silver Member

    Înscris:
    3 Oct 2012
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A8L D4 2016 3.0TDI CTBD 262CP 580Nm
    frumoasa masina si interiorul mai ales ,cat costa chitul ala pt intretinerea pielii ?
     
  18. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Leatherique pentru intretinerea pielii am cumparat de aici. Sunt seriosi si am avut transport gratuit prin curier la ultima comanda pe care am facut-o nu de mult, astept niste zile caniculare si o sa ii fac din nou un tratament desi la cat folosesc eu masina pielea se mentine foarte bine. Cantitatea o alegi singur, eu am cumparat de data asta varianta la 500ml, imi va fi suficienta pentru 1 an, dupa ce anterior comandasem 1000ml si mi-a ajuns 2 ani inclusiv curatarea de inceput cand am luat scaunele si nu erau in cea mai buna conditie.
    In alta ordine de idei, mai sunt cateva detalii de montat pe la interior si pot spune ca e gata, am scapat si de ultimele urme de vopsea cauciucata zgariata.
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    Ultima editare: 22 Iun 2014
  19. Alex alex

    Alex alex 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2013
    Locație:
    Craiova - Slatina
    Masina:
    Audi a6 c6 3.0 2007 3.0 ASB Audi a4 , awx 1.9 131 cp , 2001
    Nu vinzi scaunele alea :))? glumesc
    Arata minunat interiorul masinii , foarte ingrijit , nici un buton uzat , impecabil , ai reconditionat cumva butoanele ?
     
  20. Megatron Gold Member

    Înscris:
    25 Iun 2012
    Locație:
    Franţa / Zalău - Romania
    Masina:
    Audi
    Extraordinar de bine arata. Parca este din 2013 nu din 2003.

    Arata superb dar presurile alea de cauciuc sunt tare urate.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta