1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

B6 1.8T sau "prima dragoste nu se uita"

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de t_qua77ro, 29 Dec 2011.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Personal nu am auzit de mitul cu 2,5tdi,desi am studiat problema la vremea respectiva indeaproape.

    Daca nu vrei sa rectifici din spoilerul actual,va trebui sa mergi pe unul original;pot sa pun link de unde m-am inspirat daca te intereseaza cum am procedat.

    SH in stare noua la o masina fabricata acum 8ani in urma,nu vei gasi;pe tine te intereseaza sa nu fie lovite,crapate,etc,pt ca oricum va trebui sa le revopsesti si atunci vor iesi ca noi.

    O idee buna si mai ieftina,ar fi sa revopsesti elementele tale in culoarea caroseriei,niste tipsuri si gata ;)
     
    Ultima editare: 4 Ian 2012
  2. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Nu va speriati, nu m-am apucat sa o vand pe bucati :p
    Doar ca este cam mult de desfacut la B6 pentru schimbarea trimurilor interioare. Cu alte cuvinte vreau sa va spun ca masinuta are de azi ornamente aluminium brushed, parte din echiparea S-Line, bineinteles cu sigla quattro la loc de cinste :moa: A, si presuri OEM, deabia asteptam sa scap de carpele si bucatile de cauciuc fara forme pe care le-am mostenit o data cu masina.

    Si bineinteles in binecunoscutul spirit romanesc, a venit si o mica mica particica din pachetul S-Line exterior. In loc sa fie cireasa de pe tort care sa completeze totul, bandourile de pe usi si-au facut aparitia primele. Deocamdata arata putin cam ciudatel masina cu ele, mai ales cu jantele de tabla :jester:

    Din pacate de interior S-Line nu am avut noroc pana acum, insa daca stie cineva asa ceva la vanzare, nu mi-ar strica o indrumare. Multumesc :friends:
     
  3. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Un interior de s line e chiar aici pe forum,dar nu vrei sa stii cat cere :)
     
  4. johnnie24 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2008
    Locație:
    DEVA
    Masina:
    audi a4 b6 1.9 tdi/ 116 cp+resoftare/ 2005
    Frumoasa masina, chiar si asa murdara :p, si mai ales combinatia 1.8 T si quattro. Sa o folosesti cat mai mult si cu placere si sa ii aduci cat mai multe modificari dupa bunul plac, intrucat este un model care se preteaza la multe modificari de bun gust. Apropo, de unde ai reusit sa achizitionezi bandourile de s-line sau rs4 de pe usi si la ce pret, pentru ca m-ar interesa si pe mine o astfel de modificare?
     
  5. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Tot incerc sa dau de respectivul, daca te referi la cel full piele de pe B6 la ~850e sau cat era ultima data.
    Mie personal cand spun S-Line imi vine in gand cel cu semi-piele, dar m-as multumi si cu unul integral din piele daca ar fi in stare buna.
    Da-mi totusi linkul pe PM macar, sa studiez "oferta" :)

    johnnie24: Dimineata era curata, dar era drumul ud si s-a facut ca un purcel de ala care se tavaleste in namol. Parca nu imi vine sa o spal in fiecare seara, pentru ca maine dimineata urmeaza iar acelasi "tratament".
    Bandourile le-am gasit pe o masina care era la vanzare aici in oras, si cand am vazut ca sunt OEM nu am mai stat pe ganduri. Cum spunea si cornel mai sus, in reprezentanta sunt cam scumpisoare pentru ce stiu sa faca. De asta si spuneam mai sus ca nu e dupa cum le potrivesti, ci dupa cum se nimereste.
    Multumesc pentru urari, si tie asemenea.
     
    Ultima editare: 4 Ian 2012
  6. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Interiorul respectiv e de pe un B7 si e tot din piele;am sa ma uit maine dupa link,momentan tastez de pe mobil si mi-e cam greu cu searchul.

    Btw,scaunele de s line nu sunt neaparat piele si stofa,pot fi numai din piele,sau combinata cu alcantara,sau numai din stofa;deci e vb de pretentiile celui ce a cumparat-configurat masina.
     
    Ultima editare: 4 Ian 2012
  7. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Eu pe astea (vezi attach) le stiam de S-Line, restul le numeam simplu "Sport" (cum am avut eu pe fostul B6 spre exemplu, fara a fi S-Line)
    Acum nu stiu sigur care dintre noi are dreptate, insa din cate stiu eu plafonul de culoare neagra vine doar in combinatie cu scaunele din attach, iar plafonul este un mush have pentru S-Line interior.
    Evident, mai exista combinatia cu plafon negru si alt material pe scaune in varianta de dotare "Audi Exclusive" sau "Individual" dar excludem aceasta posibilitate.
     
  8. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Sincer sa fiu,nu am acordat atentie acestui aspect,scaunele de care pomeneam le-am vazut atat pe masini care aveau elemente de s line,cat si s line.
     
  9. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    goodies :yahoo:
    In stare incredibil de buna, insa pana sa le pun sus mai am ceva de munca la ele, trebuie putin curatate si inlocuit suportul lombar la unul dintre ele. Apropo, stie cineva daca merge suportul lombar (partea cu tijele) de pe un scaun care nu a avut reglaj lombar electric pe un altul cu aceasta functie?

    In ceea ce priveste volanul sunt putin indecis daca sa merg pe cel sport de B6 care mi se pare foarte frumos si comod (si pe care daca il aveam din fabrica nici nu ma gandeam sa il inlocuiesc), sau daca tot s-a nimerit sa umblu pe acolo, sa caut ceva de B7 care dupa parerea mea nu prea se incadreaza ok la interior plus ca ramane si inconvenientul cu airbagul dual stage in caz de Doamne fereste... Astept sugestii
     
    Ultima editare: 6 Ian 2012
  10. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Cu scaunul,trebuie sa vezi daca masina ta are firele trase pt suport lombar electric,daca nu,vor trebui instalate(nu stiu cum).

    In ceea ce priveste volanul,am preferat sa las volanul standart,tocmai incovenientei cu air bagu`;la cate grozavii vezi pe strazi,nici nu stii cand te loveste ghinionul.Deci,safety first ;) ,cel putin asa gandesc eu;poti merge pe cel sport in 3spite de b6,nu vei avea probleme cu air bagu`.
     
  11. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Cand intrebam despre suportul lombar, ma refeream la asta.
    Partea cu firele, o sa analizez. Daca o sa trebuiasca fire trase pentru suportul lombar, cred ca o sa fac cumva sa pun si scaune incalzite, si daca tot pun scaune incalzite ar merge si niste alcantara pe acolo...:) Vedem
     
  12. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Pe principiul daca tot desfacem sa punem ceva mai bun in loc, a venit si magazia OEM de B6 odata cu torpedoul. :footy: Sper sa scap si de Chorus-ul din bord cat mai rapid, insa RNS-E-ul are un pret prohibitiv pentru ce stie sa faca dar in acelasi timp parca nu as face upgradeul pe bucatele pentru ca in final deznodamantul va fi acelasi. Nu s-a plictisit nimeni de navi OEM? :)

    Si daca tot am un pitic care nu ma lasa sa dorm linistit, legat de discurile de frana pe fata care mi se par ca sunt putin ovalizate si parca ar trepida masina foarte putin la franarile mai in forta de la viteze mari, m-am gandit ce ar fi daca as trece la frane de 312mm. Macar sa fiu impacat ca nu am aruncat banii pe fereastra. Ma gandesc daca se va simti diferenta intr-atat incat sa merite toata "distractia", tinand cont ca nu iau in calcul un turbo upgrade sau caluti in plus, cel putin pentu moment?
     
    Ultima editare: 6 Ian 2012
  13. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Referitor la volan, iti recomand si eu cel sport de B6. Mie sincer imi place mai mult cel de B6 decat cel de B7. Daca dispui de bani si vrei altceva atuci mergi pe volan de TT.
     
  14. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Atat pt discurile de 288 cat si pt cele de 312,placutele de frana sunt aceleasi;deci,principalul atu a discurilor mai mari in acest caz e ca se racesc mai usor in caz de condus sportiv,frana fiind aceeasi.
     
  15. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Da, ai dreptate Cornel, m-am documentat putin in noaptea care tocmai a trecut. :p Difera doar suportii de etrier si discurile. Confundasem initial cu kitul de 321mm care e cu totul alta mancare de peste, dar din pacate pot aparea incompatibilitati si cu unele roti de 17" in cazul asta.
    Ideea e ca nu vreau sa renunt la rotile de 16" pentru iarna, cu atat mai putin cu cat am bagat banii si in cauciucuri noi, si nu vad ce alt upgrade as putea face la frane tinand cont de acest aspect. Plus ca pe langa costul de achizitie a 4 gume de iarna de calitate, ar mai interveni si celelalte dezavantaje ale unei gume mai late si cu talon mai mic in sezonul rece.

    karoly, in volan nu vreau sa bag 600-700 euro, poate si mai mult cu tot cu airbag pentru cel de TT-S sau R8. Ma gandeam la un cost rezonabil, undeva la jumatate sau poate sub (depinde de noroc), pentru un volan de B7 S-Line sau B6 Sport. Cred ca o sa merg tot pe cel de B6 pana la urma.
     
    Ultima editare: 7 Ian 2012
  16. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Nu prea ai alte solutii in acest caz.
     
  17. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Salut si bine ai venit, felicitari pentru modificarile pe care le-ai facut deja, trimurile interioare brushed aluminium sunt super, la fel si bandourile.

    Legat de frane, diferenta se simte intre discuri de 288 si 312 chiar daca placutele sunt la fel, in poza asta se poate vedea ca zona de contact dintre placute si disc pentru cele de 312 este mai departata de centrul de rotatie decat la cele de 288. Asta inseamna ca la o viteza data, zona de franare de pe discul de 312 se va roti mai repede decat la cel de 288, ceea ce duce la o frecare mai mare deci la o franare mai buna. Crede-ma ca merita upgrade-ul la 312, cum ziceai si tu, trebuie suportii de etrier, poti sa-i iei de pe orice 2.5 tdi, ca sunt o gramada la dezmembrat pe forum.
    Legat de roti, nu vei avea probleme cu rotile pe 16 pt. discurile de 312, la trecerea de la 288 la 312 nu mai incap rotile pe 15, dar la tine nu e cazul. Daca ai roti de audi, presupun 6,5J sau 7J cu et42 sau et45 nu vei avea probleme garantat. Pentru franele de 320x30 nu mai incap roti de 16.

    Succes
     
  18. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    KUL,felul in care a calcat placuta de frana pe discul de 288mm din poza ta,nu e in regula deloc,ar fi trebuit sa arate tot ca cel de 312mm;in cei aproape 16ani de permis, cred ca am schimbat destule placute-discuri pe diferite marci ca sa stiu cum ar trebui sa fie uzura normala.

    Si ca sa nu fie loc de interpretari,uite o poza cand am facut eu conversia de la 288mm la 321mm,a se vedea uzura uniforma pe discul de 288.

    [​IMG]
     
    Ultima editare: 7 Ian 2012
  19. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Poza e luata de pe net doar ca sa arat ca zona de contact e mai departata de centrul discului la cel de 312, poza nu imi apartine :).
     
  20. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Am explicat deaja ce e cu poza pusa de tine,priveste poza pusa de mine ;) ;deci cu zona aia de contact,cade,sunt povesti forumiste :)
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta