1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Bara fata la A4 B6 - demontare si/sau inlocuire - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de gaby1773, 5 Iun 2009.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Da, trebuie sa tai din ea, vezi ca sunt poze in sensul asta.
     
  2. cezarungureanu1

    cezarungureanu1 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Noi 2014
    Locație:
    Calarasi - BUCURESTI
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI
    Salut,
    Am lovit de curand un caine si s-a spart bara fata si tot caut de zor dar marea majoritate dau toata fata. Am gasit la cineva bara din fibra. Este mai buna decat ceea normala din plastic ?
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Ian 2015
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Este mai ieftina si mai proasta.
    Adica tu spui ca nu gasesti o bara fata in dezmembrari? Care sa vanda doar bara fata?
     
  4. cezarungureanu1

    cezarungureanu1 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Noi 2014
    Locație:
    Calarasi - BUCURESTI
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI
    Firma VAN WEZEL cum e?La 300 ron......am gasit o bara fata dar tot cu probleme intr.un colt lovita si am cautat de am inebunit acesta e si de departe daca are clipsuri rupte de ce mai fac cu ia ca eu nu stiu cum arata normal pe spate. Astept sfaturi
     
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    La 300 ron e chilipir. Insa abia dupa ce o montezi pe masina si vezi ce linii are, poti spune daca ai facut o afacere sau ai aruncat 300 ron pe ceva care e acolo insa nu sta bine.
     
  6. lpopa93 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2014
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 B6, 1.9TDI, 2000
    Caut de ceva vreme o bara fata pentru A4 B6 Sportec, si nu gasesc nicicum, mai ales ca nu se mai produce. Nici nu vreau sa mai iau in calcul o alta bara, imi place prea mult asta. Aveti idee daca imi poate face cineva o replica? Orginialul nu pare sa fie toata bara, ci doar jumatatea de jos. Copiile sunt intregi, dar nu au spalatoare pentru faruri. Nu gasesc nici una, nici alta, oricum.

    [​IMG]
     
  7. isaictudor 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2015
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4 1.9TDI AWX 2003 130 cai si un magar
    Posibil offtopic. Dupa ce am lovit un caine la 120km/h am facut bara si aripa dreapta acordeon. Intrebarea este: Se potriveste o bara de pe un A4 B6 2004 care are si spalatoare de faruri ? Masina mea nu are spalatoare de faruri neavand xenon si fiind din 2003. In poze pare la fel dar in realitate habar nu am daca sunt diferente.
     
    tavi27ro apreciază asta.
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se potriveste. Citeste topicul asta integral unde ti-am mutat mesajul si unde trebuia sa scrii. Bafta.
     
  9. isaictudor 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2015
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4 1.9TDI AWX 2003 130 cai si un magar
    Multumesc .
     
  10. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Momentan doresc sa adun informatii, ca mai apoi, daca ma decid, sa trec la treaba.

    As dori sa inlocuiesc spoilerul barii frontale cu unul de S ( 8E0807110B GRU ).

    Vreau sa stiu urmatoarele:

    - care din grilele din imagine se vor potrivi pe acel spoiler?

    nr. 3+8 (8E0 807 682 C 01C + 8E0 807 681 C 01C)
    sau
    nr. 4+9 (8E0 807 682 D 01C + 8E0 807 681 D 01C)

    Mie mi-ar place mai mult nr 3+8, sunt convins ca au aceleasi dimensiuni insa difera doar design-ul.

    - cam cat va cobori spoilerul S in comparatie cu cel actual, deoarece grilele le-am vazut si imi par a fi mai late

    - aceste modificari ar fi plug&play sau nu?

    Multumesc.
     
  11. WsT

    WsT 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4B6/2003/2.0 FSI/AwA
    Bună, nu știu dacă a mai întâmpinat cineva această problemă dar eu am încercat să demontez bara față, am demontat tot ce trebuie după ce am citit topicul însă cele 2 șuruburi la care ai acces prin grila de la proiectoare (care fixează practic bara împreună cu armătura, de "sasiu" ), nu reușesc să le desfac, le desfiletez până la un punct apoi oricât de mult aș învârti de ele nu ies. Are cineva idee ce nu fac bine?
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Bara ta nu se fixeaza de nici un sasiu. :) Sunt clipuri pe youtube cum se demonteza bara fata la masina ta.





    Astea asa gasite repede la cautare
     
  13. WsT

    WsT 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4B6/2003/2.0 FSI/AwA
    Crede-mă, le-am vizualizat pe toate inainte sa scriu aici. Șurubul din poza atașată nu reușesc să îl scot. În sfârșit, merci pentru răspuns.
     
  14. gutza25

    gutza25 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2012
    Locație:
    Fetești - Ialomița
    Masina:
    A4 B9, an 2017, 2.0 tdi DETA, 190 cp, cod cutie RYQ
    Normal acel surub nu iese complet din bara. El ramane undeva in interiorul barii. Incerca sa misti de surub cad tragi de bara si o sa se desfaca bara de suport
     
  15. WsT

    WsT 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4B6/2003/2.0 FSI/AwA
    @gutza25 Mulțumesc, mai incerc, am tot miscat de el si l-am desfiletat de mi-au iesit pe ochi :)))) merci frumos!
     
  16. Ebetiuc Alex

    Ebetiuc Alex 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2018
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    Audi a4, 1.9, 2002
    Salut,
    Spuneți-mi și mie, va rog cum as putea pune in “linie“ cu aripa, bara fata la al meu A4 B6 ? Am tot încercat din acele 3 șuruburi, dar nu-mi iese. :(
    Mulțumesc.
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Te uti pe youtube. Nu se poate explica din vorbe, din pacate. Sunt mai multe ajustari care trebuie facute si care se fac deoarece nu se aliniaza doar din acele suruburi unde se prinde bara fata de aripa. Inclusiv farurile trebuie reglate si aliniate fata de bara fata si fata de aripa sau chiar si trager-ul trebuie aliniat.
    Se folosesc niste dornuri speciale pentru a centra trager-ul si implicit sa vezi inaltimea lui pentru a alinia bara fata. Este o chestie foarte complicata daca nu ai cunostintele necesare si nu ai mai facut asta. Este bine sa apelezi la un bun tinichigiu auto care stie si a mai lucrat la acest model de Audi sau cu marca Audi in general.
     
    Ebetiuc Alex apreciază asta.
  18. Ebetiuc Alex

    Ebetiuc Alex 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2018
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    Audi a4, 1.9, 2002
    Am înțeles. Acum îmi dau și eu seama de ce nu-s aliniate farurile mele și sunt puțin ieșite. :)
    Mulțumesc.
     

Distribuie pagina asta