1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Brate stergatoare si Stropitori geam- fata si hayon la A3 8L - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de daniel84, 13 Dec 2008.

  1. daniel84

    daniel84 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A 3,1.9 TDI din 2000 ,ALH
    Salut Dragi Audisti Am O Problema La Masina Care Dateaza De Cand Am Achizitionato Am Cautat Pe Forum Si Nu Sa Mai Discutat Problema Asta Stergatorul Luneta Nu Functioneaza Am Desfacut Capacul Din Haion Insa Nimic Motorasul Super Curat Si Mufele La Locul Lor Am Verificat Si Sigurantele Si Nimic Daca Are Cineva Vreo Idee Dau O Bere Chiar 2 Merci
     
  2. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    Vad ca mai sunt si altii cu aceeasi problema ca si mine , faza care o face la mine e alta... merge motorasul dar nu ajunge apa , desi se aude cum pompa de apa functioneaza, apa nu curge nicaieri :) tind sa cred ca e infundat acel orificiu care pulverizeaza apa pe luneta
    In cazul tau as verifica daca primeste comanda de la maneta de la bord daca zici ca sigurantele sunt ok , vezi totusi daca nu sunt intrerupte firele care ajung in spate , la incheieturile de la luneta (unde sunt mansoanele acelea de cauciuc)
     
  3. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    nici la mine nu ajunge apa fiindca o baga sub mocheta de undeva in spatele bordului.
    inca nu am avut timpo sa rezolv problema, cat de curand ;)
     
  4. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    Cam pe unde e tras furtunasul care ajunge in spate , eu n-am verificat daca e spart sau nu dar aud motorasul ca suna dar nu ajunge apa , o sa-mi fac timp sa studiez problema :)
     
    alxfts apreciază asta.
  5. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    pai asta tot incerc si eu sa aflu...sa vad traseul
    eu m desfacut o parte din bord, deasupra pedalelor si am dat comanda sa spele pe spate apoi am vazut ca se scurge apa prin spatele bordului si ajunge sub mocheta
     
  6. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    Am sa desfac eu dupa sarbatori sa vad care e problema , deci undeva in zona pedalelor e problema la tine .
    Am sa te anunt ce am rezolvat sau daca am rezolvat:) eu credeam ca e infundat stutul de la sprituitoare si ca nu ajunge apa .
    Am mai desfacut eu odata filtul de la aer(motor) si sub el era un cot de plastic care era desfacut si arunca apa de acolo , dar am rezolvat si problema aia si nimic ... tot nu ajunge apa , probabil e strangulat furtunul sau cum spui tu .. e spart in alt loc.
     
  7. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    S-a rezolvat problema cu stergatorul (n-am avut un aparat foto sa fac poze :( )
    Problema mea a fost ca s-a infundat stutul care pulverizeaza apa pe luneta:) Deci: desfactu panoul spate , demontat motoras si desfacut tot ansamblul dupa care cu o bucata de sarma foarte subtire si oteloasa insistat foarte mult in locul pe unde iasa apa , dat cu sprei de rugica iarasi insistat si pana la urma si-a dat drumul:)
    Nu e mare filozofie :)
     
  8. luciandinovici 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 (8L), 1.6 benzina , 2002
    conducta stropgel haion

    salutare

    Stie cineva cam care este traseul conductei stropgel de la haion pana in pompa (eventual si pe unde sunt imbinari)? Sunt sigur ca a pocnit pe undeva in timp ce era inghetat mushtiucul de stropit si mama se chinuia sa curete luneta...:)...problema e ca nu curge pe nicaieri dar se duce lichidul din rezervor de parca are robinet.Mentionez ca la parbriz merg excelent stropitoarele.
     
  9. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    la mine iese din spatele footrest`ului ... pe sub captuseala .. pe partea stanga a masini ... pana la ultimul stalp din spate cand atunci urca sus ... se duce la dreapta ... trece in hayon prin "balama" ... cea din dreapta ... apoi ajunge la motoras . ca imbinatura este una sigur chiar in spatele footrestului ...
    Nu ai captuseala uda ?! pe partea soferului ? fata sapte ?
     
  10. luciandinovici 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 (8L), 1.6 benzina , 2002
    nu se uda captuseala pt ca de fapt curge undeva in dreptul soferului, dar sub capota si dedesuptul unei placi de antifonare...cam in spatele footrest-ului. Am scos ornamentul ala de footrest si e 100% uscat dedesupt...insa nici conducta nu am gasit-o...cred ca iese pe langa praguri in manunchiul de cabluri care duce in spate si urca un pic pe sub bord. Am sa merg la cineva sa se uite mai bine. Multumesc
     
  11. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    ti`am spus ca in cazul meu asa trece .. la a3 nu stiu ... e un furtun plastificat cu diametru de 1 cm de culoare negru ... si da este in acelasi manunchi de fire care duce pana in spate !
     
  12. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    de ce nu incerci altfel :) hai din spate in fata .. in partea stanga cum te uiti in portbagaj ai o usita , o desfaci si sub mocheta aceea sau sub subwoofer ce ai tu acolo trece conducta de la stropitoare , cablurile... si uite asa.. te duci pe ea pana ii gasesti problema , mai mult ca sigur pe partea stanga e trasa conducta .
     
  13. luciandinovici 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 (8L), 1.6 benzina , 2002
    multumesc flo, dar am gasit problema. imi curge in dreptul rotii stanga fata, de sub un capitonaj...destul de greu de accesat.Traseul e intradevar cel pe care l-a descris LEVY, singura diferenta fiind faptul ca nu trece pe sub footrest, ci urca putin prin stanga footrestului si apoi iese sub capota. Va multumesc
     
  14. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    oo da .. asa e :) si acolo are o "priza" sa spun asa .. eu am umblat la calc de confort care se afla sub captuseala de sub pedale .. si cand am umblat acolo cred ca am tras de furtu ala fara sa vrea si a iesit din "priza" aia .. m`am kinuit mult ca sa il bag la loc .. au cam acelasi diametru .. diferenta mica de tot .. si intra greu ...
    da asa e de`asupra footrestului .. dar trebuia si footrestu dat jos pt a fi cat mai accesibil .
     
  15. mindless 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    CONSTANTA
    Masina:
    AUDI A3
    Salut,
    Si eu am avut aceiasi problema, curgea in dreptul rotii stanga fata. Nu e chiar f greu de rezolvat, se da doar filtrul de aer jos foarte usor si ai acces la acel furtun. La mine am rezolvat in 5 min.
     
  16. cip2712

    cip2712 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2007
    Locație:
    Kronstadt - Brașov
    Masina:
    Audi A3 1,6i 75 kw
    Si la mine este aceiasi problema.M-am uitat azi intre filtru de aer si plasticul de la mecanismul stergatoarelor este un traseu de cabluri izolate si protejate de un pat de plastic. Desfaci capacul si vei vedea unde curge!Bafta!
     
  17. robert_szr

    robert_szr 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Iun 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 8L 1.9 TDI
    si eu am o pb de genu,doar ca la mine cand dau sa stropeaca pe luneta,imi curge parbrizolu in masina ,mai exact pe tetiera deapta spate,am dat plasticul acela de pe plafon spate jos,sa vad care-treaba ,iar akolo am gasit un furtun invelit intrun cauciuc taiat....cel putin asta vad eu:) pe acolo curge zeama.
    ideea e ca habar nu am cum sa inlocuiesc furtunul ala sau sa ii pun un colier mai bun...
     
  18. cip2712

    cip2712 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2007
    Locație:
    Kronstadt - Brașov
    Masina:
    Audi A3 1,6i 75 kw
    Robert,cel mai bine schimbi furtunul sau ii pui acolo unde e taiat o prelungire de furtun.
     
  19. adyice

    adyice 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Noi 2009
    Locație:
    Piatra-Neamt
    Masina:
    A3, 1.9 TDI, 2001
    Stergatoare dereglate la A3 8L - probleme si rezolvari

    Acum 2-3 saptamani stergatorul spate facea figuri, adik pleca un sfert de luneta si se oprea, il ajutam cu mana si la fel facea, dupa un timp adik 1-2 saptamani si-a revenit. Acum o saptamana constat aceeasi problema la stergatoarele fatza, dar ideea e k stergatoarele pe fatza pleaca un sfert si se opresc pe orice pozitie :temporizator, viteza mik, viteza mare. Le ajut cu mana dar merge ff greu motorasul park nu primeste impuls decat la inceput si gata. Poate sa fie releul? Are cineva schema la relee la A3 1.9 Tdi? sa stiu si eu unde sa-l caut kre e , k asa sa le iau pe ghicite km nasol. Multzam mult.:idea:
     
  20. cata999

    cata999 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2008
    Locație:
    bistrita
    Masina:
    audi a6 2,5 TDI 2002
    am si eu aceeasi problema,ne poate da cineva niste sfaturi ?
     

Distribuie pagina asta