1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Calculator Confort la A4 B7 - probleme diverse - cauze si rezovari

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de andreimircea, 4 Dec 2015.

  1. andreimircea 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2015
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 2006
    Buna ziua,
    Am cumparat recent un audi A4 B7 2006 2.0 TDI totul bun si frumos pana cand am avut neplacerea sa o las afara in ploaie si nestiind de scurgerile infundate de la baterie mi s-a inundat si am facut varza modulul de confort. Am fost la electrician, care a incercat sa repare acel modul dar nu a avut succes. Am cautat sa cumpar cu acelasi cod dar nu am gasit nimic.
    Tin sa precizez ca modulul original are codul 8E0 959 433 BP. Electricianul mi-a spus ca se mai potriveste si BM am cumparat BM fericit ca l-am gasit si functioneza tot numai ca nu se mai deschid portierele pe spate. Am pus tester-ul si spune ca nu deschide usile din spate pe motiv (NOT SAFE). Stie cineva ce modul de confort si cu ce cod se mai potriveste cu al meu care are terminatia BP ? Va multumesc anticipat.
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Dec 2015
    Adelinaioana96 apreciază asta.
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu gasesc seria calculatorului tau in Etka.
    Ca sa stii exact ce cod potriveste, posteaza seria de sasiu in topicul VIN Decoder, cere un pdf cu dotarile masinii si vezi ce cod PR ai acolo pentru confort. In functie de dotarile masinii tale, poti avea unul sau mai multe din aceste coduri: 5D1, 5D2, 5D3, 5D4, 7AA, 7AL. . Posteaza ce coduri ai si iti voi spune ce calc de confort ai nevoie.
     
    andreimircea apreciază asta.
  3. andreimircea 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2015
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 2006
    Salut scuze de intarziere dar a fost under construction forumul :))) am adaugat un pdf decodat nu stiu exact la ce PR sa ma uit daca te poti uita tu ar fi super si sa imi explici si mie ca e greu cu .. modulele astea noaptea numai module visez :)) am vazut variantele tale dar sunt de pe ebay ajung greu si e si nasol cu plata online.... daca ai putea sa imi spui sigur cam ce modul se potriveste cu masina mea as fi foarte recunoscator pentru ajutor .... ca mi se rupe inima cand nu pot baga pe nimeni pe locurile din spate:( Multumesc mult sper sa ma ajuti !!
     
  4. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai pe confort codurile PR 5D1 si 7AA. Conform Etka si seriei de sasiu, codurile din imaginile urmatoare potrivesc la tine :
     
    andreimircea apreciază asta.
  5. andreimircea 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2015
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 2006
    Multumesc din suflet, acum sper sa si gasesc pe la dezmembrari :)) daca gasesc si cumpar trebuie sa ma duc la un vag com pentru setari ceva ?
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da, ar fi trebuit sa iti notezi coding-ul de pe modulul vechi si acum doar sa il transferi pe modulul cumparat. Dar se poate coda si daca nu ai facut asta, in functie de dotarile masinii. Cu VCDS, bineinteles.
     
  7. anyyy86

    anyyy86 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 allroad 2.0 TDI 170 CAHA 2011
    Salut colegii! Am patit o buba,imi era infundata scurgerea de sub baterie si cum in ultimile saptamani a plouat ca noaptea in sahara mia intra apa in masina. Am gasit modulul confort avand codul 8E0959433CB la scaldat in apa evident nu am mai avut ce face cu el. Astazi am gasit un modul confort de b6 la noi in iasi avand codul 8E0959433BD. Lam probat l-am cumparat,functioneaza absolut totul ca pe original cu exceptia inchiderii centralizate, nu se inchide/deschide deloc. Ce as putea face? Cu VAG-ul banuiesc ca trebuie lucrat, dar nu stiu ce trebuie facut acolo. Aveti idee ce este de facut? Multumesc anticipat.
     
  8. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Invata-l cu telecomenzile cheilor tale. Gasesti pe ross-tech procedura.
     
  9. dragos2015

    dragos2015 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7, 2.0 benzina, ALT, fabricatie 2005, webasto on board
    salut,

    La mine la A4 B7 ce cod este pentru calc de confort ? pdf e mai jos. buba e ca aseara mi s a stricat ceva, geamurile nu mai functioneaza, inchiderea, memoriile scaunelor, rabatarea oglinzilor

    multam!
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    8E0 959 433 CN.
     
  11. dragos2015

    dragos2015 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7, 2.0 benzina, ALT, fabricatie 2005, webasto on board
    salut,

    ca sa ajung la acest modul de confort trebuie sa dau mocheta la o parte. am incept aseara sa desfac, insa, nu o pot inlatura astfel incat sa ajung usor la modul.
    am scos mocheta de pe partea stanga, la partea cu consola centrala nu am umblat

    este suficient sa desfac doar pe partea stanga, langa prag, sa ma chinui sa il scot asa?

    ceva sfaturi?

    multumesc
     
  12. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Da, este suficient sa desfaci pe partea stanga, dinspre prag. Dai scaunul soferului in spate maxim. Posibil sa mai fie nevoie de cineva care sa iti traga de mocheta si sa tina tras pe partea pasagerului :)
    Modulul este bagat intr-o cutie mai mare, neagra. Trebuie sa desfaci cutia aia. Si mi se pare ca are si niste urechiuse/clipsuri pe podea care o ajuta sa stea fix.
     
  13. dragos2015

    dragos2015 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7, 2.0 benzina, ALT, fabricatie 2005, webasto on board
    Multumesc.
     
  14. oni11ro 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2013
    Locație:
    TIMISOARA
    Masina:
    AUDI A4, 2.0TDI, 2006
    Bună ziua.
    Vă rog să mă ajutați cu nişte coduri pentru modul de confort, care se potrivesc cu 8E0 959 433 CE.
    Vă mulţumesc.
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    8E0 959 433 CE => 8E0 959 433 CF => 8E0 959 433 CN.
     
    oni11ro apreciază asta.
  16. Georgescu Denis 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Sep 2016
    Locație:
    Tecuci
    Masina:
    A4,1900,2004
    Salut colegi,
    Azi am fost nevoit sa schimb modulul de confort la un A4 B7 2006, am cumparat un modul din dezmembrari tot de pe un b7, l-am montat, am sincronizat cheia, si la final sa constat ca la usile de pe spate nu mai functioneaza inchiderea centralizata, am cautat pe forum, si am gasit ca ar trebui ca pe canalul 61 sa adun 1 la ceea ce am deja, acolo am gasit 0, si +1 nu vrea sa accepte. Ce este de facut?

    Multumesc anticipat
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cel pe care l-ai cumparat are exact acelasi cod ? ca altfel poate (sigur) l-ai cumparat degeaba. Citeste topicul asta unde ti-am mutat mesajul si data viitoare nu mai deschide topicuri noi aiurea si inutil pentru ca sunt sterse direct si fara alte explicatii (acum am facut o concesie).
     
  18. Georgescu Denis 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Sep 2016
    Locație:
    Tecuci
    Masina:
    A4,1900,2004
    Deci cu asta nu se poate face nimic?
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Te-a intrebat ceva, nu prea avem obiceiul sa vorbim singuri, deci tie iti era adresata intrebarea.
    De ce nu ai notat codarea prezenta inainte sa schimbi modulul ?
     
  20. Georgescu Denis 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Sep 2016
    Locație:
    Tecuci
    Masina:
    A4,1900,2004
    De codare am tinut cont. Insa de codul calculatorului nu
     

Distribuie pagina asta