1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Calculator - Modul confort la Audi A6 C5

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de LevY, 9 Ian 2009.

  1. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Salut baieti se poate sa imi spuna si mie cineva care este diferenta dintre cele doua coduri de pe calculatorul de confort : 4B0962258N si 4B0962258D . in afara de ultima litera :)

    Eu aveam normal 4B0962258N si as vrea sa pun 4B0962258D . As vrea sa stiu ce functi nu o sa mai am .. sa ce functi o sa am ...

    Astept raspunsurile voastre !!
     
  2. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    Nu as vrea sa spun o aberatzie dar parerea mea e ca ar fi ceva legat de numarul de functii pe care le-ar cuprinde calculatorul.Eu am un prieten care a fost nevoit sa isi schimbe calculatorul cu pricina la un a4 si a fost informat de la bun inceput ca daca il va cumpara de la dezmembrari sa fie aceeasi serie ca sa nu aibe surprize ca ulterior nu ii va recunoaste fie geamurile electrice de pe spate sau trapa.Eu am dat doar cu parerea.... deci nu pot sa spun nimik concret... poate vreunul din colegii nostri de pe aici care e mai in domeniu va sti exact :respekt:
     
  3. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Calculator reparat ! Ieftin si lejer ! :)
     
  4. cipri@n

    cipri@n Bronze Member

    Înscris:
    4 Iul 2008
    Locație:
    Iași / Catania
    Masina:
    A4 Avant 2002, 1.9 TDI, 131 CP, AVF
    mai multe detalii ne poti da? cine a fost mesterul?poate pe viitor va mai avea nevoie cineva.
     
  5. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Mesterul este din Constanta ! De pe strada Burada !

    I`am dus`o vineri la 19 si La ora 4 dimineata era gata 1 :)
     
    ***H2SO4*** apreciază asta.
  6. rock0ufo

    rock0ufo 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C5 2001 1.9 TDI AJM 85 kw
    localizare

    Salut,

    Imi poate spune si mie cineva unde se afla acest "calculator de confort" la masina mea (Audi A6 C5 2001)?

    Multumesc
     
  7. 97LIR

    97LIR Bronze Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A8 3.0TDI, Golf 6 2011,
    referitor la calcu asta care stie care e smecheria cand apas telecomanda sau descui din cheie se coboara toate geamurile iar cand fac operatia inversa se ridica numai 2 geam fata dreapta si spate stanga .. :)
     
  8. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1

    Daca ai calculator de confort este pe partea soferului acolo unde calci .. unde stai cu picioarele ... practic .. pe el stai .. :)

    Se scoate pragu .. se ridica captuseala si e o cutie neagra acolo cu o gramada de fire !! :p
     
    ***H2SO4*** apreciază asta.
  9. rock0ufo

    rock0ufo 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C5 2001 1.9 TDI AJM 85 kw
    Multumesc de raspuns LevY,

    Acum ca mi-ai dat atentie nu mai scapi de mine :D
    am inteles ca si tu ai avut probleme cu el si ca l-ai reparat.
    poti detalia putin care era problema si ce s-a reparat la el?

    si eu am o gasca de probleme la masina:
    (
    -inchidere centralizata - masina mi se descuie de nebuna + toate geamurile lasate)
    -clima baga aer rece cand nu trebue
    -becuri plafoniera
    )

    Iar faptul ca aici se afla acest modul ma duce cu gandul ca ar fi defect deoarece de fiecare data cand ploua ma trezesc cu o semi-baltoaca sub pedalier.
     
  10. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Deci .. probleme care le ai tu sunt de la calculator !

    Partea proasta este ca daca ai apa acolo .... daca a ajuns apa in cutie .. nu ti`l repara NIMENI !! si unu nou costa undeva la 17oo ron !

    Eu am rezolvat`o la un baiat aici din cta !
    Daca vrei iti spun cum sa ajungi la calculator si sa verifici daca are mufele oxidate sau daca chiar ai apa in ea .. si daca e ok .. se pote repara ... alfel .. trebuie noua ....

    E avant masina ?!?!
     
  11. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    avand in vedere ca atunci cand ploua ai o baltoaga sub tine verifica scurgerile de sub baterieda un search si vei gasi problema discutat aici pe forum
     
  12. rock0ufo

    rock0ufo 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C5 2001 1.9 TDI AJM 85 kw
    pentru LevY - masina e berlina.
    pentru Stefan - sun constient de problema, si da scurgerea sigur e infundata am verificat dupa o ploaie si intr-adevar bateria zacea intr-un lac.

    Intr-adevar aceasta e probabil cauza baltii de sub pedale, alta ar fi alarma montata de "meseriasi". orice ar fi se remediaza. insa mai mult ma doare treaba cu calculatorul.

    Masina o am din toamna trecuta dar cine stie de cand intra apa sub pedale...
    In orce caz multumesc pentru sfaturi, si ca o ultima intrebare aveti idee daca si unde pot gasi un calculator mai ieftin eventual la sh (in caz ca e striicat si nu se mai poate repara)
     
  13. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Eu am gasit 2 calculatoare SH . ambele erau acelasi cod ... numai ca eu aveam la sfarsit o litera ... si astealalte 2 aveau alta litera la sfrsit ... cred ca in topicu asta ai sa gasesti pe prima pagina ... Si costa undeva la 3oo sau 4oo euro
    Eu nu am luat`o din 2 motive ... nu era acelasi cod ...
    Si cel mai important .. Pt inca o diferenta luam unul nou .

    Eu zic sa verifici daca a intrat apa in cutie... adica .. da`i scaunu pe spate de tot .. si il ridici la maxim ... apoi da`i pragul jos ... si ridici mocheta ... o sa se vada o cutie neagra .. scoate la vedere ... in ea vine un mat de fire si multe mufe ... scoate si verifica fiecare mufa in parte ... daca nu e oxidat ... se repara ...
    Succes !

    Daca mai ai intrebari posteaza`le !!
     
  14. rock0ufo

    rock0ufo 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C5 2001 1.9 TDI AJM 85 kw
    OK, multam din nou,
    am sa anunt cum s-a rezolvat :thumbs-up:
     
  15. rock0ufo

    rock0ufo 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C5 2001 1.9 TDI AJM 85 kw
    Din păcate nu am cum sa anunț ca s-a rezolvat :banghead:
    Am desfăcut mocheta am scos "calculatorul" în care intrase apa. problema e ca si contactele sunt oxidate, si mai rău plasticul din jurul firului de alimentare e topit.

    am uscat cât am putut tot și am pus la loc calculatorul, ca deocamdată nu am altul; și aștept sa vad dacă se mai deschid ușile. Electricianul care m-a ajutat mi-a scos și toate firele care au rămas de la alarma veche (cei care au scos-o prima data nu s-au obosit) era unul de alimentare împuscat... momentan aștept sa vad ce figuri mai face.

    Pentru a nu mai sta cu bornele scoase de la baterie am încercat sa scot doar o siguranța. Am văzut în manual ca siguranța nr 6 ar fi pentru închidere centralizata și geamuri electrice. Am scos-o -> geamurile nu mai mergeau dar închiderea da:wtf: e normal sa se întâmple asta ?

    și încă ceva ciudat:avertizarea din bord funcționează corect doar când am portbagajul deschis, iar când am ușa din dreapta spate deschisa îmi indica ușa șoferului. în rest nu indica nimic orice ușă ar fi deschisa.

    Presupun ca toate ar fi legate de acel calculator de confort. Se poate repara undeva sau trebuie cumpărat altul?

    Mulțumesc,
    Ovidiu
     
  16. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    DAca a intrat apa nu il mai repara nimeni !

    Nu stiu daca are vreo legatura cu displayu ....

    CAt despre usa din deapta spate sa sti ca toate modele de C5 are probleme cu ea ... si eu am ... :) cateodata o vede deschisa si mi se aprind luminile in usa si plafon cand o deschid ... si cateodata nu ... :P
    Am inteles ca e de la un senzor de`acolo .... nu`mi bat capu ....

    Cat despre calculator eu zic ca nu mai ai ce sa ii mai faci ... tre sa cumperi unu SH sau nou ... depinde de tine acuma ....

    Imi pare rau ca am avut dreptate cu apa ! :(
     
  17. 97LIR

    97LIR Bronze Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A8 3.0TDI, Golf 6 2011,
    care stie cum se adapteaza telecomanda din vag com?
    din telecomada am citit in cartea masinii ca se sincronizeaza tinand apasat pe butonul de inchis / deschis al telecomenzii si executarea propriuzisa a operatiei cu cheia masinii in yala.
     
  18. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Pai si nu merge ca in carte ?!
     
  19. aryes13 Guest

  20. 97LIR

    97LIR Bronze Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A8 3.0TDI, Golf 6 2011,
    merge si manual dar cautam si cu vag .
    Am gasit e in 35 - 21 -1 dai test,apesi un buton de pe telecomanda,zice recognized,apoi save
     
    Ultima editare: 10 Apr 2009

Distribuie pagina asta