1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Caldura in masina - caloriferul din bord la A3 8V - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8V (2012 - prezent)' creată de merlinboy, 8 Oct 2019.

1. vibeup

vibeup Silver Member

Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A4 B9 sedan, 2.0 TFSI ultra(CVKB), S-tronic, 190CP, Model 2017
    Problema des intalnita la grupul VAG, infundarea = colmatarea caloriferului de caldura din bord:

2. Razvan A 1st Gear Member

Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A3 8V 2l 150cp 2014
    Salut. Am si eu un Audi A3 8V, 2014. Am si eu cam aceeasi problema, masina nu mai baga caldura, apa se ridca in 90 grade, sta la 90 grade. Mecanicul mi-a zis ca ar fi infundat caloriferul de caldura. O chestie ciudata ce se intampla este ca imi da antigelul pe la supraplin afara si nu conteaza ca este vara sau iarna. Daca este infundat caloriferul din cauza asta sa imi dea antigeul afara?

3. audi66

audi66 Audi Expert

Locație:
    Bucuresti / Italy
    Masina:
    - A6 C6 2005 TDI - -2.7 BPP / 3.0 BMK-
    Verifica tot ce este de verificat, pompa de apa (si cea secundara/auxiliara), calorifer, traseu, etc.
    Daca totul este in regula te indrepti catre chiulasa si/sau garnitura de chiulasa.

4. Razvan A 1st Gear Member

Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A3 8V 2l 150cp 2014
    Pompa de apa a fost verificata, chiulasa sau garnitura eu zic ca nu este de vina pentru ca in vasul de expansiune nu face bule deloc. S-a facut o mica spalare cu jetul, a bagat 2 saptamani caldura si lichidul a stat intre minim si maxim cum ar trebui. Ideea este ca nu prea stiu si nu am gasit cum sa dau plasticul jos sa ajung la calorifer. Trebuie sa desfac consola centrala si mansonul de la cutia de viteze ?

5. audi66

audi66 Audi Expert

Locație:
    Bucuresti / Italy
    Masina:
    - A6 C6 2005 TDI - -2.7 BPP / 3.0 BMK-
    Baga apa de la furtun pe racordurile caloriferului sa vezi daca are flux. Asa te convingi daca e infundat sau nu.
    Nu stiu la A3 8V dar presimt ca trebuie demontat 3/4 din interior ori bordul dat jos sa inlocuiesti caloriferul.

6. dentimarius

dentimarius Gold Member

Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    La service Audi, mi-au spus ca pentru schimbat caloriferul la A3 8V an 2015, trebuie demontat bordul. Factura a fost pe masura, manopera de 3 ori mai mult decat pretul caloriferului.

Distribuie pagina asta