1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Capitonaj Plafon dezlipit la Audi A4 B6 - reparatie - retapitarea sau inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de Alexa4vant, 26 Noi 2012.

  1. danutzu_2001

    danutzu_2001 Bronze Member

    Înscris:
    16 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 2018 2.0 Diesel IF-14-MHB
    Pai esti mai castigat asa, cu materialul direct cu burete.
    Eu ma gandeam la curatat plafonul, aplicat prenadez la spray, apoi buretul apoi iar prenadez si in final materialul.
     
  2. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Pentru retapitare cred ca varianta de material cu burete gata lipit este singura solutie.Sa lipesti carpa pe burete nu cred ca este o solutie buna : 2x strat de lipici, risc de patare a materialului, plus risc de rigidizare.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
    Dan Barna și danutzu_2001 apreciază asta.
  3. Dan Barna 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2014
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi A4 B6 - Avant - 1.9TDI AWX - An 2003
    Astazi merg dupa material. Daca au pe stoc ma apuc dupamiaza de el. Revin cu poze :)
     
    lowlife și danutzu_2001 apreciază asta.
  4. danutzu_2001

    danutzu_2001 Bronze Member

    Înscris:
    16 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 2018 2.0 Diesel IF-14-MHB
    Sa ne zici Dan ce ai reusit cu operațiunea.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  5. gabex

    gabex 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    audi a4 1.9TDI 2003 AVB
    De ceva vreme a inceput si la mine sa se dezlipeasca tapiteria la plafon.La inceput putin in zona lampilor din habitaclu,dar acum cu caldurile astea s-a lasat tot.Am fost la un atelier de tapiterie auto si mi-au cerut 500 lei pentru plafon,nu cu material ci cu vinilin.In consecinta m-am apucat de demontat. IMAG0273.jpg IMAG0272.jpg Am razuit buretele cu un spaclu,dar a ramas o mazga lipicioasa pe plafon.Voi incerca sa o curat cu diluant sa vad daca se ia.Material am gasit pe net,la o firma din Bucuresti. IMAG0274.jpg Deocamdata stau fara plafon pina il rezolv.Voi reveni cu rezultatul final.
     
  6. WsT

    WsT 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4B6/2003/2.0 FSI/AwA
    Am tot cautat un plafon, cam greu de gasit, am dat de cativa oameni care au cerut 400-450 lei pe un plafon si am zis ok, incerc, vad ce iasa, oricum in momentul in care il schimb, il arunc, deci nu am nimic de pierdut si am inceput, ieri, am studiat putin problema, am plecat la dedeman si am cumparat asa :
    -1 l adeziv tip prenandez
    -1 spatula plastic
    -1 pensula
    - Cost total : aprox 25 ron + benzina pana la dedeman :)
    Am demontat parasolarele, manerele de pe plafoniera, lampile de pe plafon, plasticurile de pe stalpii din fata si spate. Plafonul este prins in 2 stifturi in fata ( pe mijlcul masinii in drept cu oglina retrovizoare) si intr-unul singur in spate, aveti grija cand scoateti plasticurile de pe stalpi pentru ca se tin in niste clipsuri metalice si daca trageti aiurea riscati sa le rupeti. Dupa ce am dat jos plafonul, am rabatat bancheta si am scos plafonul prin portbagaj. Buretele care ramane pe plafon respectiv pe panza, se curata foarte usor, plafonul l-am bagat in vana si l-am spalat cu apa calda si detergent de vase, iar panza, ( am refolosit panza veche pentru ca oricum am in vedere sa cumpar un plafon cand gasesc) am spalato in masina la 60 grade program rapid, 1000 rpm viteza centrifugare, cand am scoso din masina de spalat, numai era nici urma de burete sau adeziv. Dupa ce s-a uscat plafonul, aproximativ 1-2 ore, m-am apucat de lipit, am inceput din spate, dar va recomand sa incepeti din fata, pentru ca panza va intra putin la apa, probabil ca am spalato la temp prea mare, incercati la 30 grade sau apa rece, daca incepeti din fata , ceea ce ramane in spate gol, nu se vede pentru ca vine plasticul de la luneta peste. Am inceput cu gaurile, am potrivit panza la gauri dupa care am intins cu spatula apasand usor , cu grija sa nu faca cute pana am terminat. Este mai complicat la gauri dar nu este imposibil, aplicati adeziv, daca observati ca intre timp se usuca, nici o problema, aplicati dinnou, oricum nu apucati sa intindeti cu pensula pe tot plafonul si sa il lipiti dintr-o bucata, deci aplicati progresiv, eu cel putin asa am facut, NU VA FIE TEAMA DE FAPTUL CA "TRECE ADEZIVUL PRIN PANZA" !!! VRAJEALA, intindeti calumea cu pensula, lasati 2-3 minute maxim sa se zvante si aplicati panza cu incredere, mie nu mi-a trecut adezivul prin panza deloc si am folosit panza veche nici macar nu am cumparat alta noua.Nu am ales varianta de spray cu adeziv pentru ca nu am vrut sa risc sa-mi lipesc tot parchetul si oricum un spray cu adeziv costa 50 lei si mai indoiesc sa ajunga un singur spray. Dintr-un litru de adeziv, mi-a mai ramas un sfert. Si da, nu este perfect, dar este mai bine decat sa umbli cu panza in cap, avand in vedere ca nu am mai facut asta niciodata, eu unul sunt multumit, nu am postat aici pentru figurantii care vor scoate in evidenta ca vezi doamne nu stiu ce nu e bine si etc. Am postat pentru cei care vor sa-si faca singuri plafonul, invatand din greselile mele, poate vor face mai bine decat mine.Bafta baieti!
     
    metin86, DanuAL, Flaugiu și alți 5 apreciază asta.
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pentru inceput si ca incepator a iesit foarte bine. Ca sa il tii mai intins ceva timp trebuia sa folosesti carlige de rufe sau clipsuri de prins hartia / topul de hartii prinse pe lateralul plafonului. Oricum a iesit foarte bine.
     
    WsT apreciază asta.
  8. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Eu nu m-as chinui atat pentru un rezultat asemanator, avand in vedere ca pana la urma tot va trebui sa gasesti alta solutie (inlocuire/retapitare profesionala), dar da, e mai bine asa decat sa mergi cu plafonul atarnandu-ti in cap.
     
  9. WsT

    WsT 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4B6/2003/2.0 FSI/AwA
    Salut,
    Stie cineva o soluție cu, care să curat plafonul? Am cumpărat unul din dezmembrari şi nu aş vrea să-l spăl şi apoi să mă trezesc cu el dezlipit. Mulțumesc.
     
  10. gabex

    gabex 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    audi a4 1.9TDI 2003 AVB
    Gata,azi am lipit noua panza.Din pacate am comandat materialul pe gri deschis,e o diferenta la nuanta dar nu ma deranjeaza. Data viitoare iau nuanta mai inchisa.

    IMAG0304.jpg IMAG0302.jpg IMAG0301.jpg IMAG0300.jpg IMAG0299.jpg
     
  11. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    @gabex ai urmat aceeasi procedura ca si colegul @WsT ?
    cum ai scapat de lipiciul de pe plafon dupa ce ai dezlipit panza?
    Daca ai poze si din timpul procesului de lipire si decupare a panzei noi te rog sa le postezi.

    Mersi
     
  12. gabex

    gabex 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    audi a4 1.9TDI 2003 AVB
    Buretele ramas cu lipiciul l-am raschetat cu spaclul.L-am lasat cam o saptamana,pentru ca nu am avut timp de el si ieri l-am spalat cu apa si dero de vase,l-am lasat la uscat,in urma acestei operatii nu mai era atat de lipicios.Am incercat cu diluant dar nu a mers pt ca plafonul il absorbea,era ca un burete.Poze din timpul lipirii nu am,sorry,dar nu e greu.Am dat materialul in jumate,incepand cu partea din spate,am lipit apoi am dat cealalta jumatate peste partea din spate si la fel, am lipit partea de la jumate spre fata.Pentru lipit am folosit prenandez,intins cu rola/trafalet mic pe plafon si o pensula pe margini.
     
  13. WsT

    WsT 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4B6/2003/2.0 FSI/AwA
    @gabex ce material ai folosit, cu suport de burete sau? arata ok lucrarea. bravo!
     
    rhadoo AUDI apreciază asta.
  14. gabex

    gabex 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    audi a4 1.9TDI 2003 AVB
    Cu suport burete, ca si model este identic cu ce am avut inainte, nu e nici o diferenta, decat de nuanta.

    Materialul l-am comandat pe net, nu mai stiu de la ce firma, ca pret 30 lei metrul liniar, latime 1.5 m. Am cumparat 2 m, mai mult decat suficient.
     
    Vornicu apreciază asta.
  15. Dan Barna 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2014
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi A4 B6 - Avant - 1.9TDI AWX - An 2003
    Din pacate eu am ramas la stagiul de retapitare al plafonului intrucat nu am avut timp sa il montez inapoi. Sper ca pana la sfarsitul saptamanii sa il pot pune sus.
     
  16. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Salut,

    am terminat si eu operatiunea de "retapitare".

    Ca si proces am urmat aceeasi metoda ca si colegul @WsT .Panza am spalat-o la masina de spalat la 40grade si 600rpm,cum nu a ramas perfect curata am mai spalat-o si manual cu apa rece(nu va asteptati sa iasa ca si pe partea cealalta).
    Am spalat plafonul cu apa si detergent de vase pana a ramas curat(~2 ore de munca + 4 ore la uscat),dupa ce panza s-a uscat am pus-o provizoriu peste plafon sa vad daca a intrat la apa...bineinteles ca a ramas mai mica cu vreo 2 cm :)...am incercat sa o intind dar fara succes.
    Am inceput sa o lipesc din fata in spate,am aplicat pernandez pe cate o portiune de 15-20cm si am lipit panza.Fiind cald afara pernandezul se usca f. repede fapt care m-a facut sa dau un strat mai gros si sa ma misc repede...numai ca in 2 parti pernandezul a trecut prin material.

    Pentru cei care vor sa se apuce le recomand urmatoarele:

    -in primul rand cumparati alta panza(preferabil cu burete aplicat)
    -aveti nevoie de minim inca 1 persoana care sa va ajute la asezat panza
    -nu lucrati cand este cald afara(pernandezul se usuca f. repede )
    -de preferat ca toata operatiunea sa o faceti oriunde altundeva dar nu in apartament
    -trebuie sa fiti cat de cat indemanatici

    Sincer nu ma declar multumit de rezultat...dar asa cum a spus si colegul @WsT nu este pentru pretentiosi :) asa ca pasul urmator este retapitarea la un atelier sau norocul de a gasi unul SH in stare buna.Am ales sa fac aceasta lucrare deoarece caut de multe luni palfon S-line.

    Singurul plus care il vad este ca nu mai atarna in masina :)

    Bafta
     
  17. laurus 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2009
    Locație:
    Neamt
    Masina:
    A4, B6, 1.9TDi, AVF, 2003, multitronic
    Acea clema in care intra parasolarul (dinspre plafoniera, nu dinspre stalp) cum se scoate? Are vreun surub ceva?
    @gabex poti pune, daca vrei, un lik de unde ai luat material cu burete?
     
  18. laurus 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2009
    Locație:
    Neamt
    Masina:
    A4, B6, 1.9TDi, AVF, 2003, multitronic
    Am gasit, pun aici poate mai sunt interesati. Dintr-un clip intr-altul arata cum sa dai jos tot plafonul fara mari batai de cap


    Acum ramane intrebarea, ce fel de material si cu ce e cel mai potrivit sa fie lipit lipit?

    Cel vechi sa fie relipit, din ce am citit, nu prea pare o solutie buna.
    Nu cred ca unul second e o alternativa datorita faptului ca mai devreme sau mai tarziu se va desprinde si de pe acesta - e la noroc, ca sa zic asa. Deci din dezmembrari nu e o solutie dmpdv.


     
  19. WsT

    WsT 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4B6/2003/2.0 FSI/AwA
    @gabex lasa te rog link de unde ai comandat materialul. Multumesc
     
  20. gabex

    gabex 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    audi a4 1.9TDI 2003 AVB

Distribuie pagina asta