1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Carlig de remorcare la audi A4 B5 - montare ulterioara - probleme diverse

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de thunder, 5 Feb 2015.

  1. thunder 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2014
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    2003 Allroad
    Se poate monta un carlig care este pe un passat b5 avant la un a4 b5 avant? M-am uitat un pic la masina mea dar nu cred ca intra si carligul si armatura in spatele barii. Tipul care are carligul mi-a zis ca ar trebui sa dau armatura jos si sa pun carligul in loc. Are sens ceea ce zice.. am masurat distanta intre gaurile unde vine prins carligul si s-ar potrivi. Dar inainte sa dau bara jos, vroiam sa stiu cum se prinde armatura de bara? (sau invers) Carligul de pe passat e dat jos si as putea compara cu o poza a unei armaturi de a4 b5.. daca as gasi..
    Stie careva?
     
  2. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    Fara sa dai armatura jos nu se poate . Eu am carligu pus si ala care l-a pus a dat armatura jos . Tre sa dai bara jos bineinteles pt toata operatiunea. Sincer nu stiu sa iti spun cum se da armatura jos dar daca dai bara jos nu cred ca nu o sa sti cum se demonteaza armatura .
     
  3. thunder 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2014
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    2003 Allroad
    Nu mi-e greu sa dau bara jos, dar n`as vrea sa o dau jos degeaba.. daca nu am nici un fel de prindere pe carlig, cum mai prind bara de carlig?
     
  4. Elisei 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant,1.9TDI AJM,2000
    thunder ai reusit sa montezi carligul???
     
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Bara si carligul nu se fixeaza una de cealalta.
    Carligul se fixeaza de o ramforsare (alta decat au masinile fara carlig) si ramforsarea barii se fixeaza prin 6 suruburi de ramforsarea carligului.
     
  6. cadyady 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2008
    Locație:
    zalau
    Masina:
    Audi A4, B5, Feb '96, 1.8, 220 mii km
    Salutari tuturor,
    as vrea sa-mi instalez si eu un carlig de remorcare pe masina maea, Audi A4 B5, limuzina, 1.8 benzina, an '95. Am o singura nelamurire: am vazut de vanzare, pe internet, carlig cu instalatia electrica completa. In unele cazuri exista un anume "modul" iar in altele acesta lipsea. Oare instalarea se face plug 'n play (cu mufe duble se conecteaza la stopurile din spate) sau este necesar si acel modul si astfel intervenit si asupra calculatorului masinii?
    Merci in avans!
     
  7. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    Nu inteleg la ce te referi . Carligu tre sa aiba priza si cativa cm din fire . Firele le poti prelungi tu pana la urma . Pe de alta parte vezi ca iti trebuie bara cu carlig de fabrica daca vrei sa iti montezi unu . Difera armatura .
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ogyo Trebuie si modul daca vrei sa faci diagnoza pentru a vedea parametrii de functionare / starea instalatiei electrice a carligului. Bafta
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    cadyady, o sa iti usurez alegerea: daca masina ta e echipata cu ceasuri cu computer de bord si avertizare becuri arse, iti trebuie carlig cu modul. In caz contrar e perfect cu mufe duble.
     
  10. Radu1971

    Radu1971 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2015
    Locație:
    orastie, jud.hunedoara
    Masina:
    a4b5,ajm,2000
    Martor semnalizare aprins A4 B5

    Salut! O intrebare: De cateva zile am observat la semnalizare ca se aprinde si un martor verde cu semnul de semnalizare cu un "1" intre sageti. Poate cineva sa imi spuna ce semnifica? Va multumesc! Atasez foto.
     
  11. lucaflo26

    lucaflo26 Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 C7 2016 ultra 190 HP
    Iti merge corect semnalizarea? Cum se aude releul?
     
  12. Radu1971

    Radu1971 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2015
    Locație:
    orastie, jud.hunedoara
    Masina:
    a4b5,ajm,2000
    OK. M-am dumirit, semnalizare remorca, dar nu am remorca. Am curatat zona mufei remorcii, cablu electric, cleme etc. Deocamdata nu se mai aprinde. Sa vedem pe viitor.
     
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    -1- se aprinde doar când ai cuplata în priză remorcă. Dacă la momentul ală nu era cuplata remorca înseamnă ca switch-ul din priză mașinii așa a văzut. Deci, acolo în priză e problemă.
     
  14. Radu1971

    Radu1971 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2015
    Locație:
    orastie, jud.hunedoara
    Masina:
    a4b5,ajm,2000
    Dupa ce am curatat zona mufei remorca, martorul a ramas stins. Acum sa vad in continuare cum se comporta, daca revine sau nu. Oricum aveam de gand un VAG COM...
     
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu e o eroare. E o avertizare ca priza mașinii "a văzut"remorca. Deci un contact care nu s-a retras când a fost scoasă priză de remorcă. Doar apa e de vină.
     
  16. bucurrodian 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2015
    Locație:
    Slobozia
    Masina:
    audi a4 b5 avant, 1.6, 2001
    Salutare baietii,
    De cateva zile imi caut o rulota pentru masina mea si doresc sa montez si un carlig pentru ca nu am. Despre cârlig ce puteți sa-mi spune-ți ? Exista o mufa ceva care se leagă sau trebuie sa fac improvizații la sistemul de semnalizare, frânare. Mulțumesc!
     
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Da, la sistemul de iluminare trebuie să adaugi niște fire (cu sau fără mufe). La sistemul de frânare are rulotă ce îi trebuie.
     
  18. robescu ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Apr 2016
    Locație:
    craiova
    Masina:
    audi a4 b5
    Salut baieti,
    De curand am montat un carlig de remorcare marca Westfalia second hand la masina din profil audi A4 B5 avant 1.9 tdi. Are toata instalatia electrica. Are un releu plus mufe pentru fiecare tripla. Functioneaza pozitiile si stopul pe frana dar nu imi functioneaza semnalizarile. De ce ? tin sa precizez ca din modulul acela iese un fir rosu lung. nu aa stiut ce sa fac cu el si l-am lasat asa. Mai e o mufa alba cu 3 pini care la fel a ramas in aer nu am unde sa o conectez. Are cineva idee cum as putea rezolva problema ?

    Cand cuplez remorca nu merg nici semnalizarile mele pe spate si se aude acel modul cum ticae sau tacane, nu stiu exact cum sa spun

    Am atasat si niste poze cu modulul si firul rosu care nu stiu pentru ce este si mufa alba care nu stiu unde se cupleaza.
     
  19. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Din ce stiu releul de semnalizare pentru varianta cu carlig de remorcare e diferit, asa ca de acolo ar putea proveni problema ta
     
  20. robescu ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Apr 2016
    Locație:
    craiova
    Masina:
    audi a4 b5
    Deci trebuie sa schimb releul de semnalizare ? Acela din bord de este cu tot cu butonul de avarii ?
     

Distribuie pagina asta