1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Carlig remorcare/tractare pe Audi A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de lipiciu, 23 Dec 2008.

  1. lipiciu 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2008
    Locație:
    Henderson, NV
    Masina:
    2008.5 Audi A4 2L benzina Quattro 6M S-Line
    Sal,

    Am un Audi A4 2008 2L benzina Quattro 6M si-as vrea sa-i pun un carlig de remorcare. Singura problema este ca nu stiu tipuri/modele se gasesc prin Europa ca sa stiu ce sa aduc aici la mine in NV. Orice recomandare in acest sens e binevenita.

    Singurul model care l-am gasit de vanzare aici in State e o porcarie penala care nu se prinde de lonjeroanele de rezistenta ale masinii ci de "oala" in care sta roata de rezerva. Eu nu stiu ce minte deranjata a putut concepe asa ceva, cert este ca e singurul model care-l gasesc de vanzare.

    Mersic de sugestii.
     
  2. geo69 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi A4, 1,9 Tdi, 96kw, 2002
    Normal cirligul de remorca este optiune suplimentara la configurarea masinii din fabrica, nu stiu exact daca ulterior se mai poate monta acest cirlig in conditiile prevazute de fabrica, dar in niciun caz de suportul de roata de rezerva, dupa care probabil ca nu mai incape nici roata la locul ei. Poate ne scrii despre piata auto de peste ocean ca pe aici circula multe povesti si au si aparut intreprinzatori care vand masini aduse din state.
     
  3. lipiciu 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2008
    Locație:
    Henderson, NV
    Masina:
    2008.5 Audi A4 2L benzina Quattro 6M S-Line
    Am gasit carligul asta de remorcare facut de Westfalia automotive:

    http://www.westfalia-automotive.de/index.php?id=54&L=1

    Daca nu merge link-ul de mai sus, folositi "Product finder and installation instructions".

    Sunt curios daca vreunul din voi a cumparat si a montat asa ceva pe Audi A4. Din cate observ si ce fel e conceput totul ar trebui sa fie ok.

    Bineinteles, aici in state, trebuie sa adaptez si sistemul de prindere al remorcii pentru ca handicapatii de pe-aici fac totul diferit si nu neaparat mai cu cap. De fapt, mai deloc cu cap.

    Ca sa-ti raspund la intrebarea cu preturile masinilor, in mod sigur orice fel de masina ai cumpara aici e mai ieftina decat in Europa. Cand m-am decis s-o cumpar pe-a mea, am intrat la 5 PM in dealership si-am iesit dupa 5 ore de negocieri cu individu' care se chinuia sa ma traga pe sfoara, in final obtinand un pret de $33,000 out of the door (pret final, absolut toate taxele incluse). Si totul cu un imprumut de 3.9% dobanda - deal bun (asta era cu 6 luni inainte sa le explodeze criza financiara in fata).

    Desi masinile europene sunt mai scumpe, se merita aici sa investesti ele. Totusi la capitolul calitatea constructiei, cele mai bune sunt cele japoneze. Inainte de Audi am avut o 2006 Toyota Corolla - am facut 40k de mile cu ea fara nici o interventie majora la motor - am schimbat uleiul si-am pus benzina. Singurele modificari au fost ca am pus eu din proprie dorinta un filtru de aer K&N si am schimbat bujiile cu ceva mai performante pentru 1-2 CP mai mult (sa zicem ca i-am obtinut, de dragu' conversatiei).

    Nu am vrut masina japoneza pentru ca nici un fabricant nu oferea tractiune AWD pe baza de torsen cu cutie manuala. Mai toate modelele cu tractiune AWD sunt pe baza de tractiune controlata electronic cu diferential cu alunecare limitata (ceea ce inseamna ceva procente de pierdere putere) + ca nici una nu vine cu cutie manuala.

    Daca vrei preturi exacte, spune ce anume te-ar interesa si ma duc sa ma uit. Punerea in practica cu adusu' in Romania e alta poveste, desi se poate face - am un prieten care a trimis un Q7 si-un BMX X5.
     
    Ultima editare: 27 Dec 2008
  4. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Ma mir ca nu se gasesc carlige in State, mai ales ca acolo sunt amatori de tras rulote dupa ei si nu cred ca au pierdut-o vreunu pe drum. Asteptam prezentarea.
     
  5. lipiciu 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2008
    Locație:
    Henderson, NV
    Masina:
    2008.5 Audi A4 2L benzina Quattro 6M S-Line
    Carlige se gasesc, sigur, dar concepute de handicapati. Dupa cum am mai zis, diamantele ingineriei americane a fatat un trailer hitch care se conecteaza de "oala" roatei de rezerva. Aveti exemplu aici:

    http://www.etrailer.com/p-11164.htm

    Uitati-va la lonjeroanele verticale si va dati seama de ce-s mai mult decat nedumerit de ce-a putut sa le fete mintea.

    Iar cand intreb in stanga si in dreapta colegi, cunoscuti americani, cum sa fac sa gasesc un carlig de remorcare pentru masina mea sau cum sa-l adaptez pe cel european, primesc intrebari si sprancene ridicate in loc de raspunsuri: cum sa pui asa ceva pe audi? unibody-ul n-o sa reziste; drive-train-ul se duce draq; nu e elegant; si cine mai stie ce motive. E peste putiinta mea de intelegere cum de gandesc asa. Ba mai primesc si raspunsuri in doi peri: if you wanna tow crap around, why don't buy a ford beater?!

    Cand incerc sa vin cu argumente, uite, in Europa tot poporu' are cate un carilg de remorcare si daca soferul are grija cum conduce masina aia va avea viata lunga. Cand aud argumente din astea ridica din umeri, schimba subiectu' sau revin la laitmotivu' initial: audi nu e masina cu care sa tractezi.

    M-am si certat cu un dobitoc pe unu' din forumurile americane. Aveti linku' aici sa va distrati. dmfan016 e tare, merita medalie de imbecil.

    http://www.audiforums.com/forum/showthread.php?t=120436
     
  6. gondo

    gondo 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2008
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI 2011
    Buna ziua
    As dori sa stiu daca a montat cineva carlig de remorcare pe audi a4 b8
    mai precis ma intereseaza partea electrica.
    am gasit kit de instalatie electrica la o firma din romania si nu stiu daca functioneaza sau numai pe original?
     
  7. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    Nu stiu cat de mult va ajuta informatia mea, insa in Scandinavia sunt foarte laudate firmele astea doua Westfalia si Thule. Ambele vin cu instructiuni de montare si accesorii complete. Preturile le impartiti la 9 si va da costul in Euro.
    Daca vreti sa va comandati de acolo desi cred ca sunt si in Romania, va pot ajuta cu traducera ;)

    http://dragkrokskungen.se/audi/a4-sedan/2007-b8/
     
  8. gondo

    gondo 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2008
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI 2011
    Multumesc de informatie.
    Am achizitionat un carlig e remorcare original de pe un a4,am luat si calculatorul ,am facut schita instalatiei electrice.
    Maine le montez sus si mai ramane de codat pe masina asta nu stiu sper sa reusec.
     
  9. alecs.ro

    alecs.ro Bronze Member

    Înscris:
    11 Mai 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4,B8 2011 CAGA 2.0TDI 143hp Multitronic LLA
    gondo ce ai mai rezolvat cu carligul?la ce pret ai ajuns cu totul?
     
  10. laaav

    laaav 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI Quattro 143 CP 2010
    Salutare!
    La ce se foloseste priza cu 13 pini? Este prima masina la care am vazut o astfel de priza, iar la remorca am stecher cu 7 pini.
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tot la carlig. Sunt mai multe modele de carlig cu diferite prize: cu 7 pini sau 13 pini. Ca sa legi o rulota sau altceva la masina ta si acel ceva care il tractezi are stecher tata/mama cu 7 pini iti trebuie un adaptor ca sa il conectezi la carligul masinii tale.
     
    Ultima editare: 27 Dec 2014
  12. thor4ever Silver Member

    Înscris:
    23 Iun 2014
    Locație:
    sebes-alba
    Masina:
    Audi a4 avant, 2010, CAHA-170hp
    50lei costa.Mai toate remorcile vin cu 7pini iar masinile mai noi cu carlig din fabrica cu 13pini.
     
  13. laaav

    laaav 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI Quattro 143 CP 2010
    Multumesc de raspunsuri! :)
     
  14. audiss

    audiss 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Dec 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 Avant, 2.0 136CP, Multitronic, 2009, CACB
    Carlig / Trailer / montare + electric

    Salut

    Astazi am dat jos un carlig + partea electrica de pe o masina si am montat pe masina mea . Problema este ca am lasat conectorul rosu ( 6Q0972883 ) care alimenteaza modulul , find legat de cablurile respective

    Modulul il am (8K0907383 E) precum si conectorul ( 6Q0937713) cablat care merge spre priza carligului.

    Cunoasteti pe cineva care se pricepe la partea electrica ( in Timisoara ) ? Cu adaptarea VCDS ma descurc.

    Trailer Control Unit Module : 8K0907383 E

    Atasez mai jos niste poze pentru a putea fi mai bine inteles.
    http://i.imgur.com/yyiSJHC.jpg?1

    Mersi.
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Noi 2015
  15. Horatiu19 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2015
    Locație:
    Turda
    Masina:
    AUDI A4 2013
    Va salut! Am un Audi A4 2013,ce carlig mi-ar trebuii?? Un cod mi-ar fi de folos!! Am toata instalatia dar nu stiu ce carlig imi trebuie....Va multumesc!
     
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Sunt doua coduri, in functie de dotari (coduri PR).
     
  17. biliards2002 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2013
    Locație:
    Moreni-Dambovita/Bergamo-Italia
    Masina:
    A4 , 2.0 . 2009
    Bună seara. O întrebare . Am găsit un cârlig de remorcare+modul care a fost demontat de pe audi a4 2009 varianta "berlina" , acest cârlig se potrivește și pe "break" ?
     
  18. biliards2002 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2013
    Locație:
    Moreni-Dambovita/Bergamo-Italia
    Masina:
    A4 , 2.0 . 2009
    Chiar nu știe nimeni ????
     
  19. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Posteaza codul de pe carlig sa putem compara in Etka. Altfel, nu stiu cum te-am putea ajuta.
     
  20. biliards2002 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2013
    Locație:
    Moreni-Dambovita/Bergamo-Italia
    Masina:
    A4 , 2.0 . 2009
    WESTFALIA 305-365 . Bănuiesc ca asta e codul....
     

Distribuie pagina asta