1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Carlig remorcare/tractare pe Audi A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de lipiciu, 23 Dec 2008.

  1. Florinmng

    Florinmng 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2016
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    A4 b8 2.0 caga 2008
    Daca aveam banii , numi mai bătea eu capu sa cumpar cârligul separat si Acum dabea am găsit modulul , si daca imi permite-am ma duceam fara probleme la un electrician bun si aia e :( dar numi permit ca si asa am intrat rău ca mi-am luat cârligul si modulul .
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tu faci cum vrei dar noi ti-am spus sa faci cum trebuie si ce trebuie. Ti s-au dat toate informatiile necesare.
    Daca ti-a pus capac achizitia unor piese de maxim 500 Euro ce te faci daca trebuie sa cheltui 2.000 Euro pe o reparatie la masina ? O vinzi, ii dai foc ?
    Te-ai gandit cati bani ai in buzunar pentru intretinere nu pentru achizitie ? Sa nu mai te intreb si daca ai Casco ca precis te injur.:) Bafta.
     
    Mirc Vfr apreciază asta.
  3. Florinmng

    Florinmng 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2016
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    A4 b8 2.0 caga 2008
    Frate sunt bugetar :) acum chiar toti care o mașina gen A4 B8 sunt full de banii ? In fine va mulțumesc pentru ajutor !
     
    sandumbogdan apreciază asta.
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu sunt plini de bani, dar ne gandim ca ar avea bani de un electrician sa identifice si sa lege 15 fire.
    Considera ca ai taiat un cauciuc si ai cumparat altul nou.
     
  5. Florinmng

    Florinmng 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2016
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    A4 b8 2.0 caga 2008
    Oare sa născut cineva învățat ? O i-au si eu băbește cu sfaturile voastre :D pe deasupra sunt si foarte ambițios :D spuneți-mi si mie care din cele doua mufe se face legătura cu priza mașini ? Ce-a mai mare ? Si ce fire trebuiesc legate la Plus si la masa , ca restul le testez eu.. mulțumesc
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Du-te omule la un electrician. Apare tot pe schema mura in gura si tu le iei pe testate ?
    Ai 15 fire daca nu mai multe de "testat", sigur faci vreo nenorocire.
     
  7. Florinmng

    Florinmng 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2016
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    A4 b8 2.0 caga 2008
    Eu tot aștept un răspund de la un om care vrea sa ajute , forumul este dedicat pentru a învață ceva din cate stiu eu , dar nu-i problema eu accept si critici :(
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Si eu vreau sudez dar habar n-am cum, oare sa testez pe masina mea poate ii dau foc ?
    Cam asta incerci tu sa faci.

    Ai fost ajutat cu o schema electrica, daca nu stii sa o citesti, evident ca apelezi la cineva din domeniu.
     
  9. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Si eu sunt bugetar. Si ma si pricep sa citesc o schema chiar mai complexa, nu una simpla cum ti-am atasat tie. Am tinut un A4 B8 foarte frumos un singur an. De ce ? Poate si din cauza ca mi-am dat seama ca o defectiune/reparatie majora, va fi cat salariul meu pe 6 luni. Trebuie sa luam masina care ne permitem sa o cumparam/intretinem. Nu ne trebuie masina pentru vecini. Cand o sa intelegem toti lucrul asta, vom fi departe, chiar si ca tara.
    Si te mai rog ceva: pune mana si invata gramatica limbii romane. Pe buna dreptate, cand citesc cum scrii, ii indreptatesc pe cei care ne pun la indoiala macar calitatile de a ne putea exprima liber, corect, in limba materna. Ca suntem bugetari. Si nu imi e totuna cand lumea ne baga pe toti in aceeasi oala. Cu respect,
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Bravo Nucu. :) Hai ca ati luat-o pe urmele mele. :)
     
  11. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    N-am ce face. Trebuie sa imi exprim punctul de vedere. Chiar daca , colegul se va supara. Insa va intelege in final ca am dreptate.
     
  12. Florinmng

    Florinmng 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2016
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    A4 b8 2.0 caga 2008
    Da fiecare cu percepțiile lui , eu am ținut de banii mai mult din ambiție , pentru ca imi doresc mult sa rezolv eu , Atenție eu mi-am schimbat distributie / kit ambreiaj ect... deci nu sunt asa de “afon” in ale mașinilor ... am avut mașini si tot ce am avut probleme cu ele mi le-am rezolv eu ... si cu asta voi proceda la fel , merg pe principiul eu dece sa nu pot ! Eu chiar am ajutat multă lume chiar daca mi sa părut tot asa “banal” cum Spune-ți voi si era ceva foarte usor , dar asa cum am mai luat sfaturi de la alți oameni asa încerc pe cat posibil sa ofer si eu ... asa cum Spune-ți voi, vai domne ca nu sunt multe fire de legat ...asa daca nu erați carcatosi sau aroganți ... puteați să-mi scrieți ale 15 cablu ce si cum sa le leg si pe unde vin... .. ca poate mai sunt alți ca mine si poate cândva le va fi de folos .. oricum mulțumesc pentru conversații !
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Tu de ce sa nu poti ? Pai uite ca nu poti din cauza ca nu esti in stare/masura sa citesti o schema electrica.
    Aroganti sau carcotasi ? Nu e de datoria nimanui sa stea sa iti deseneze in Paint unde vine fiecare din cele 15 fire, daca avea cineva rabdarea si timpul necesar ti se atasa un desen, nu o schema luata din ELSA.

    Sa nu te ambitionezi maine-poimaine sa iti faci unghiul de directie in fata blocului pe capre.
     
  14. Florinmng

    Florinmng 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2016
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    A4 b8 2.0 caga 2008
    Dragi colegi , va rog spuneti-mi si mie unde sa leg si eu cablurile, ca eu am 8 fire la mufa mare si 8 la cea mică..va rog eu din tot sufletul.
    Mufa mare :
    Poziția 1 - — Poziția 9 - —
    poziția 2 Gri/alb Poziția 10 - gri/negru
    Poziția 3 albastru roșu Poziția 11 - —
    Poziția 4 gri/roșu Poziția 12 - —
    Poziția 5 verde/negru Poziția 13 - roșu/mov
    Poziția 6 —. Poziția 14 - —
    Poziția 7 alb/negru Poziția 15 - —
    Poziția 8 —. Poziția 16 - roșu/verde

    Mufa mică :
    Poziția 1 - maro. Poziția 7 portocaliu/verde
    Poziția 2 - negru/albastru poziția 8 portocaliu/maro
    Poziția 3 - negru/roșu Poziția 9 - mov/roșu
    Poziția 4 - —. Poziția 10 - —
    Poziția 5 - —. Poziția 11 - gri/ galben
    Poziția 6 - —. Poziția 12 - alb/roșu
     
  15. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Draga colegule,în ce domeniu din sistemul bugetar activezi? Nu de alta dar ești încăpățânat ca un catar și insiști sa faci o treaba în condițiile în care te uiți la o schema electrica ca,curca-n lemne.Nu știu cum sa o spun,ca nu as vrea sa jignesc,dar mă zgârie pe creier când îți citesc postarile destul de agramate intr-o proportie periculos de mare.Pune mana și ia-o sistematic,învățăm sa ne exprimam,învățăm sa scriem inteligibil,corect gramatical,după care învățăm sa ascultam,acceptam sfaturile primite și nu sărim de fund în sus.Apropos, bugetar este și Nea Ion care taie lemne la Școală Generala de la Crăcănați din Deal.
    Scuze de intervenție dar nu m-am putut abtine.
     
  16. Sergiu claudiu 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2017
    Locație:
    Cugir
    Masina:
    A4 2.0 2013
    Salut as vrea sa cumpar carligul din pozele de mai jos sa il montez pe un a4 din 2013 avant, este de pe un b8 din 2008 berlina, oare se potriveste carligul si mai ales modulul? Multumesc anticipat
     
  17. alex_ 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 Avant 2009, 2.0 TDI (CAGA) 143cp
    Ce vrei tu sa cumperi este un carlig aftermarket. Carligul original (cel putin pe masina mea) este 8T0800491D. In postul 43 mai ai o fotografie cu un carlig la care codul are terminatia F.
    Ca sa nu ai batai de cap la/dupa montare ar trebui sa pui piese originale. Momentan nu am o fotografie cu modulul, dar codul l-a postat de Cata181, adica 8K0907383E.
     
    Ultima editare: 14 Feb 2018
  18. Sergiu claudiu 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2017
    Locație:
    Cugir
    Masina:
    A4 2.0 2013
  19. nicolae.ignat

    nicolae.ignat 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Dec 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2008
    Salut ,
    Stie cineva pentru ce este mufa asta ? Cumva de la carligul de tractare ?
    Multumesc anticipat!
     
  20. Iulian321

    Iulian321 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 1.8TFSI CJEB 2013
    E pentru modul/priza carlig de remorcare
     
    Mirc Vfr apreciază asta.

Distribuie pagina asta