1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Carlig de remorcare - tractare la audi A4 B6 - instalare ulterioara - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de Buksy, 14 Mai 2010.

  1. Buksy

    Buksy Bronze Member

    Înscris:
    3 Dec 2008
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    Audi A4 B6 1.8T 150CP
    Mai revin cu o intrebare:stie cineva daca se potriveste carligul detasabil de pe Audi a4 B4 avant pe berlina B6?codurile sunt aproape la fel doar inceputul codului difera la B6 codul e 8E0 092 155 B iar la B5 8D5 092 155 B.
     
  2. Buksy

    Buksy Bronze Member

    Înscris:
    3 Dec 2008
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    Audi A4 B6 1.8T 150CP
    Instalatie electrica carlig.PLEASE HELP!!!

    Dupa indelungi cautari am gasit un carlig original,demontabil cu instalatie electrica si modul pentru Audi A4-ul meu.L-am montat si am ajuns la partea unde dupa ce am bagat firele,le-am legat in modul si am legat masa sa raman cu cateva fire care nu stiu exact unde vin.E vorba de unul negru subtire,unul rosu cu verde de 1.5mm(asta am dedus ca e de 12 V ,dar cu contact sau nu) si doua portocalii respectiv portocaliu/alb care am inteles ca sunt CAN .Rugamintea mea este ca cineva care are carlig sau stie unde vin,sau are instructiuni sa ma ajute.Dupa ce voi termina voi face un tutorial cu poze cu tot ca sa ajutam si pe altii.
     
  3. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
    sper sa te ajute pdf-ul.
    este din elsa,dar pe caracteristicile masinii mele.teoretic ar trebui sa fie la fel.
     
  4. Buksy

    Buksy Bronze Member

    Înscris:
    3 Dec 2008
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    Audi A4 B6 1.8T 150CP
    Mersi frumos.O sa ma uit astazi pe schita ca sa identific firele.Revin cu informatii.Oricum mersi.
     
  5. bancaru

    bancaru 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2009
    Locație:
    Campina
    Masina:
    AUDI A4 B8 2.O TDI CAGA
    Sper sa nu te superi ca postez aici:friends:

    Eu am un carlig de passat b5,5 din 2003 si as vrea sa-l montez pe audi A4 b6 1,9 quattro.
    Poate ne lamureste cineva daca avem succes cu montajul.
     
  6. Alin-Albulescu

    Alin-Albulescu 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2010
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    A4 1.9 tdi quattro 2004
    Salutare,
    Am cumparat un carlig de remorcare original, am dat pe el 400 de lei cu transport inclus. Nu a fost greu de montat, dar mai am legaturile de facut.
    Ce vreau sa va intreb: daca leg priza la lampa din stanga spate, o sa am eroare in bord de bec ars ? Va multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Mai 2014
  7. felmeridavid 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2009
    Locație:
    Suedia
    Masina:
    BMW 520d E61
    pai, montatul nu e dificil, dar la cablaje e mai muuuuult de lucru. Electricianul meserias a lucrat cel putin 3 ore (scos bancheta spate, dus cablajul pana in fata la baterie (?), etc) pana cand a fost gata. E adevarat, ca ce am cumparat eu nu a fost original, dar si asa. Succes!
     
  8. Alin-Albulescu

    Alin-Albulescu 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2010
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    A4 1.9 tdi quattro 2004
    Dar nu merge legat la lampa din stanga ?
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Mar 2012
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu merge legat la lampa din stanga pentru ca trebuie recunoscut de catre calculatorul masinii. Adica atunci cand ai probleme il poti interoga cu VAG-ul ca sa vezi codurile de defect pe care le poate da nefunctionarea corespunzatoare a carligului.
    Instalatia trebuie trasa identic si mufata exact in locurile prevazute de fabrica. Asta inseamna ca trebuie sa iei legatura cu un electrician care stie sa citeasca ELSA si sa cableze instalatia electrica a carligului la instalatia electrica a masinii asa cum ar fi venit din fabrica daca avea prevazut carlig de remorcare.

    Nu mai merge ca pe vremuri la Dacie. Tragem un fir si gata. Nu, acum trebuie procedat ca si cum ar fi din fabrica instalatia. Bafta.
     
    Ultima editare: 10 Mai 2014
  10. onu

    onu 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2008
    Locație:
    Braila
    Masina:
    A4
    Se potriveste un carlig de la un passat, nu stiu exact anul, dar intre 2001 si 2004, la audi a4 2004? Ambele sunt sedan. Multumesc
     
  11. Lucian Birsan

    Lucian Birsan 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2010
    Locație:
    zalau
    Masina:
    Audi A4,19tdi,2002
    Am un A4 B6 din 2002 avant. Se potriveste carlig de pe wv passat 2000 sau 2002 avant ?
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Dec 2012
  12. teoflorentin Guest

    Nu se potriveste.
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Dec 2012
  13. Lucian Birsan

    Lucian Birsan 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2010
    Locație:
    zalau
    Masina:
    Audi A4,19tdi,2002
    imi spune si mie cineva daca merge carlig de pe a4 2003 berlina de 2.5 tdi pe masina mea a4 2002 1.9tdi avant!practic e acelas model de audi si ma gandesc ca ar merge dar nu stiu sigur,dar merge de pe limo pe avant?
     
  14. bena83 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iul 2012
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A4
    carlig remorcare audi a4 b6

    Buna seara.am cumparat si eu un carlig original cu modul,si nu reusesc sa montez partea electrica>ma poate ajuta si pe mine cineva cu o schema electrica de montaj?
     
  15. alex_hobeanu

    alex_hobeanu Bronze Member

    Înscris:
    10 Ian 2008
    Locație:
    California, USA
    Masina:
    A4 1.8T (AMB) quattro 2004 / A4 2.0T (CPMB) quattro 2014 / Q5 3.2 (CALB) 2012
    Asta ar trebui sa te ajute, este schema electrica a cuplei.
     
  16. maxsilviu 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2011
    Locație:
    marghita
    Masina:
    audi a4 ,b6 2002
    Am cumparat recent de la un tip din Cluj un carlig de audi A4 (asa mi-a zis tipul ca este de A4 B6), partea mecanica a mers excelent s-a potrivit bine, dar partea electrica nu poate s-o monteze electricianul deoarece a zis el ca nu este pentru modelul meu.
    Intrebarea mea ar fi: stie cineva de la ce model de masina este acest modul din poza atasata ? o schita al acestui modul m-ar ajuta sa-l montez mai usor, ar sti si electricianul unde vin legate firele la el.

    Precizez ca am cautat dar nu am gasit nimc ca si schita de montaj, doar amaratul asta de link: http://www.autoteilemann.de/anhaengersteuermodul-544274.html Unde nu scrie nimic despre el, nici pentru ce model de masina este nici vreun PDF ceva sa stiu cum il leg. Oricum trag nadejde ca sunt persoane pe acest forum care ma pot ajuta. Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Ian 2015
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca nu are cod care incepe cu 8E0 si/sau sigla VW-Audi nu este un carlig care s-a montat din fabrica pe A4 B6 si precum vad in poza nu este un modul original montat de fabrica. Sunt mai multe firme care fabrica carlige compatibile cu modelul tau de masina in speta cu A4 B6. Bafta.

    Poate te ajuta:

    http://en.erich-jaeger.de/products si aici ai instructiunile de instalare: http://en.erich-jaeger.de/products?CatId=208025

    Aici ai alte instructiuni de instalare:

    http://www.rameder.eu/erich-jaeger-electrical-set-105965-05098-2.html

    Ai 2 (doua) PDF-uri in subsolul paginii din ultimul link.
     
    Ultima editare: 29 Ian 2015
  18. maxsilviu 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2011
    Locație:
    marghita
    Masina:
    audi a4 ,b6 2002
    cu tot respectul Cristi dar din ce mi-ai trimis nu este vorba de modulul meu,acolo sunt alte module.modulul meu este.321133 E1 10 R-02 2594
     
    Ultima editare: 29 Ian 2015
  19. Romica 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iun 2015
    Locație:
    Moinesti
    Masina:
    A
    Carlig audi

    Salut am un audi a4 b6 din 2004 , si as vrea sa imi pun un carlig de remorcare si as vrea sa stiu dak se potriveste un carlig de la un audi a4 b5 din 1999-2000.
    Va rog sa imi spuneti !!!!:sob:
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu se potriveste si in plus iti trebuie instalatia electrica originala (o cumperi sau o faci) ca sa-l poti interoga cu VCDS-ul. Citeste topicul unde ti-am mutat mesajul si unde trebuia sa scrii.
     

Distribuie pagina asta