1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Carlig remorcare/tractare la A4 B7

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de radu2000v, 4 Aug 2009.

  1. radu2000v 6th Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4 Avant 2.0TDI 2006 140HP BLB engine
    Salut,
    azi am vrut sa cuplez remorca la Audi (nu am folosit carligul original pana acum, era in portbagaj ). Nu au fost probleme la cuplarea mecanica, dar priza electrica a masinii nu se potriveste cu mufa remorcii. Remorca am mai folosit-o la diverse masini, fara a modifica nimic. Atasez si o poza cu priza de pe masina, mufa de la remorca este standard (se gaseste in orice magazin de piese auto, cea cu 7 contacte). Stie cineva unde se gaseste mufa pentru remorca (compatibila cu cea de pe masina)? Sau sa inlocuiesc priza de pe masina (sa nu se intample alte chestii pe la controlerul de carlig)?
    Mersi, orice sfat este bine venit.

    PS. Am cautat pe forum dupa carlig + remorca si nu am gasit decat pe la aria de vanzari, asa ca am deschis un nou thread...
     
  2. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Exista o mufa adaptoare care se mufeaza la masina si apoi poti folosi priza remorcii,exact la fel am patit si eu si mi-am comandat de la magazin de piese auto mufa adaptoare trecere de la 14 la 7;)simplu si rapid.
     
  3. radu2000v 6th Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4 Avant 2.0TDI 2006 140HP BLB engine
    Ok, am aflat si eu intre timp. Ultimele norme comunitare impun si lumini pentru mers inapoi astfel incat nu mai sunt suficiente cele 7 fire si sa trecut la mufa cu 13. Din pacate normativul nu este (inca) valabil la RAR RO, asa se explica de ce importatorii aduc inca remorci cu 7 fire. Am imprumutat azi un adaptor de la 13 (pe masina) la 7 (pe remorca) si a functionat perfect. Am mai aflat ca exista si adptorul invers de la 7 fire (pe masina) la 13 fire (remorcile mai noi), dar este mai scump:(.
     
  4. Zuzg7 5th Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2009
    Locație:
    Tămași
    Masina:
    A5 Cabrio 3.0 Tdi MB R350 Cdi
    Kit carlig remorcare a4 avant

    Buna ziua ,
    Am gasit la cineva , un kit de carlig a4 din 2007 dat jos de pe o limuzina .
    Mie imi trebuie pt avant .
    Codul de piesa este 8e0 800 491 B - se potriveste de la limuzina la avant ?
    Si inca o intrebare - suportul de prindere a carligului ( cadrul care se prinde de caroserie ) pare din aluminiu - asa este el de fabrica ? Pana la ce greutate rezista ?
     
  5. Zuzg7 5th Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2009
    Locație:
    Tămași
    Masina:
    A5 Cabrio 3.0 Tdi MB R350 Cdi
    Imi raspund singur : da se potriveste , totul a mers struna pana la instalatia electrica - masina cand este dotata din fabrica cu carlig - are calculator separat pt instalatia electrica a remorcii .
    In lipsa calculatorului de fabrica am fost nevoit sa cumpar un kit electric complet de la steinhof ( 300 ron ) pentru un modul care sa permita transmiterea curentului catre remorca .
    Atentie si unde va legati - becurile de pozitie - frana de pe spate au doar 3V si bazaie modulul in draci ( are nevoie de minim 10v ) - am gasit insa la cele de pe haion 12v .
    P.S. Suporta pana la 80 kg greutate direct pe cui - la remorca asta se traduce intre 2500-3000 kg - arhisuficient.
     
    Ultima editare: 14 Apr 2010
  6. gelu ispas

    gelu ispas 6th Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2008
    Locație:
    Caracal
    Masina:
    audi A4 Avant
    Ai idee "interfata" aceea care se baga in priza masinii,cea cu gauri mai groase si mai putine(ptr.remorca) ,unde o gasesc?
     
  7. Zuzg7 5th Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2009
    Locație:
    Tămași
    Masina:
    A5 Cabrio 3.0 Tdi MB R350 Cdi
    Depinde despre ce vorbesti .
    Daca vorbesti de mufa de la remorca care intra in priza masinii - o gasesti la orice dealer de carlige .
    Daca vorbesti de o mufa care face legatura intre priza masinii si calculatorul de confort pt carlig al masinii - nu stiu , eu m-am legat direct pe firele de la stopuri , semnalizari , etc .
    Sau ai mai putea sa te referi la faptul ca mufa remorcii e cu 7 pini iar a masinii cu 13 - aici exista un adaptor care la fel il gasesti la orice dealer de carlige - goggle it pentru locatii mai apropiate de tine .
     
  8. gelu ispas

    gelu ispas 6th Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2008
    Locație:
    Caracal
    Masina:
    audi A4 Avant
    La ultimul,cred ca am fost destul de clar.
    Merci mult!
     
  9. Buksy

    Buksy Bronze Member

    Înscris:
    3 Dec 2008
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    Audi A4 B6 1.8T 150CP
    Imi spui si mie te rog cat te-a ajuns tot ce e in poza?
     
  10. Zuzg7 5th Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2009
    Locație:
    Tămași
    Masina:
    A5 Cabrio 3.0 Tdi MB R350 Cdi
    100 euro + transport - insa din punctul meu de vedere a fost o ocazie .
     
  11. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    salutare!

    am si eu o intrebare, si anume: cum se coboara priza, la mine e sub bara?

    multumesc!
     
  12. octavian pascu 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2010
    Locație:
    Drobeta Turnu Severin
    Masina:
    Audi A6 2.5TDI,2003
    Pur si simplu tragi de ea in jos cu mana.Poate e putin intepenita din cauza ca n-a prea fost folosita.Ea oricum asa e proiectata,sa mearga mai greu sa nu se balangane in mers.
     
  13. marius17 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2008
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    a4, 2008
    Salut! Poate cineva sa imi dea informatii despre codul Hella 5ds008408-10?
    Codul este de pe un modul electronic al unui carlig tractare fabricat de Westfalia - identic celui OE. Vreau sa ma asigur ca il pot folosi pe un A4 B7. Am "rasfoit" Google-ul dar nu am gasit nicio informatie. Pe cel original cu cod 8E0907383C codul Hella este 5DS008408-03. Are cineva idee despre modalitatea de codificare Hella? Ce reprezinta terminatia codului? Va multumesc!
     
  14. RIDDICK

    RIDDICK 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2013
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 140 CP - 2006, Cod: BPW, PDF - OFF.
    Salutare,.... acu zilele trecute am agatat o remorca dupa masina si nu mi-a functionat semnalizarea pe remorca....am avut doar frana.
    O fi din cauza ca eu am pus semnalizare tip americana si in spate imi semnalizeaza si stopu de franare....
    Am verificat cu lampa de control si intradevar nu venea curent in timp ce semnalizam la priza.
    Mentionez ca am mai avut agatat remorca dupa masina si a functionat totul perfect dar nu imi aduc aminte daca atunci am avut activat sau nu semnalizarea americana.
    Daca imi poate spune cineva daca sa mai intalnit cu aceasta problema si daca trebuie sa pun inapoi pe semnalizarea normala sau nu.
    Am vrut sa setez inapoi dar mi sa dus interfata si nu pot face nimic momentan.
     
  15. doublex 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2015
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    a4, 2.0tdi blb, 2006
    Carlig A4 B7...un pic diferit fata de tutorialul buksy

    Daca mai intereseaza pe cineva...
    Dupa luuuungi căutări si teste am descoperit varianta corecta de legături electrice. Sa le luam pe rând.

    1. Firul roșu cu negru din mufa cu 6 pini nu se leagă cu firul roșu cu negru din mufa cu 14 pini (se vede si in pozele din tutorialul mai sus menționat).
    Firul roșu cu negru din mufa cu 6 pini reprezintă ieșirea pentru stop pe frâna si e pe Pinul 6 al prizei remorcii.
    Firul roșu cu negru din mufa cu 14 pini pleaca in Pinul 15 al blocului de lumini (are ceva de a face cu stopul pe frâna; cand Pinul 15 este scos din calc lumini, ramân aprinse stopurile pe frâna ale mașinii); personal am legat direct de firul care intra in Pinul 15, nu l-am intrerupt...
    Cat despre Pinul 3 al stopului stâng (tripla stanga) nu poate fi vorba. Aici e diferit fata de mufa de B6 (B6 are 6 pini B7 doar 4, poate din cauza ca la B7 stopurile de ceata vin pe hayon/clapa la portbagaj si nu direct in tripla).

    2. Daca aveti senzori de parcare puteți lua canurile (firele portocalii) direct de aici sa nu trageți cabluri de sub bord sau cine știe de unde.

    3. Firele care vin din mufa cu 14 pini pleaca in felul următor la priza remorcii:
    Negru cu verde - semnalizare dreapta
    Negru cu alb - semnalizare stanga
    Gri cu negru - poziție stanga
    Gri cu roșu - poziție dreapta
    Alb cu gri (posibil gri cu alb era noapte cand am terminat) - ceata
    Roșu cu negru (fir gros din mufa cu 6 pini) - stop frâna
    Maro e masa si pleaca din șurub aripa stanga spate.
    Aici sunt doar legăturile pentru priza cu 7 pini.
    Restul firelor din mufa de 14 sunt niște mase pentru plus permanent rulota, si plus de pe contact...
    Stopurile de ceata si senzori parcare se dezactivează automat, nu e nevoie de întreruperi de fire ( se face din calc mașinii dupa codari).
    Masina sesizează prezenta remorcii in momentul cand "simte" un bec in priza. Puteți testa firele cu un bec legat pe de o parte la masa si pe o parte la fiecare pin al prizei.

    Singura chestie care nu am reușit sa o fac este codarea pe motor. Nu gasesc byte 6 si pace (nu gasesc long coding); daca ma poate ajuta cineva cu chestia asta as fi recunoscător (PM sau mail). Multumesc.
    Daca e ceva neclar, puteți sa ma contactați pe mail sau PM. Va ajut cu cea mai mare placere
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Noi 2015
    Mantza și Mihayy apreciază asta.
  16. gabitzu_sell2

    gabitzu_sell2 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2010
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A4 b7 1.9TDI 2008
    Cine ma poate ajuta cu montarea partea electrica contra cost bineinteles ..am tot ce trebuie, modul , mufe etc..
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si este greu sa cauti in aria de publicitate ? Daca esti in Bucuresti sunt destui colegi profesionisti care te pot ajuta. Ultimele 2 mesaje vor fi sterse pentru ca sunt scrise inutil. Multumesc.
     
  18. cristi-kyd

    cristi-kyd 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2009
    Locație:
    Salonta
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI 16v 140cp BLB, 2005
    Salutare.

    Carligul după a6 c5 potrivește pe a4 b7 limuzină?
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  20. Mihayy

    Mihayy 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2013
    Locație:
    Alba iulia
    Masina:
    Audi A4,2.0 TDI,2006 s-line
    salut asi dori si eu o informare,cârligul de remorcare de pe un audi A4 B6 limuzina potriveste pe audi A4 b7 combi multumesc frumos
     

Distribuie pagina asta