1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cat timp e valabil certificatul fiscal ?

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de eminence, 25 Sep 2009.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Am cumparat recent o masina inmatriculata in RO, tipul mi-a dat certificat fiscal, dar vreau sa mai aman putin inmatricularea... Cat anume se poate? Din cate stiu e cam o luna, ce se intampla daca stau sa zicem 2 luni? Ceva penalizari, sau nu mai e valabil actul?
     
  2. oaspetele 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2008
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    VW GOLF VI 1,6 mpi ;Superb Combi 2,0tdi 125kw
    Pur si simplu trebuie scos altul.
     
  3. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Dupa cat timp expira?
     
  4. daniel84

    daniel84 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A 3,1.9 TDI din 2000 ,ALH
    30 de zile de la data eliberarii din cate stiu eu, bafta
     
  5. birou-avocatura.com Banned

    Înscris:
    2 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    Salut!
    In primul rand felicitari pentru achizitie! Excelenta alegere ai facut cu TDI-ul de 131 cp. Am avut unul la firma care a rezistat 600.000 km doar cu distributia schimbata o data si bujiile de doua ori. Din cate imi amintesc lua cam 6,5 - 7 L/100 km in oras.

    Referitor la intrebarea ta, iti citez dintr-un certificat fiscal pe care il am acum in fata:
    "Prezentul certificat este valabil:
    a) Pe toata perioada lunii in care se emite, pentru certificatul de atestare fiscala emis pana la data de 25 a lunii
    b) Pe toata perioada lunii urmatoare emiterii, pentru certificatul de atestare fiscala emis in intervalul 25 a lunii - finele lunii"

    Atentie!
    Fiecare Directie locala de taxe si impozite poate alege forma in care emite certificatele de atestare fiscala, astfel incat mentiunea citata mai sus poate sa nu apara pe exemplarul tau sau poate sa puna o data fixa pana la care e valabil (ca pe biscuiti)
    Din practica iti spun ca, indiferent ce scrie pe el, cam peste tot e recunoscut 30 de zile (chiar si in cazul de la litera a, daca ti-l emite pe 24, in fapt ti-l recunoaste si luna urmatoare).
    Oricum ar fi, peste 30 de zile, chiar daca iti recunoaste certificatul fiscal de la D.I.T.L. emitenta, ar trebui sa incasezi o amenda de la D.I.T.L.-ul de domiciliu pentru inscrierea cu intarziere pe rolul fiscal a bunului nou dobandit (de obicei in jur de 300-500 RON).
     
  6. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Multumesc!
    Dar daca de exemplu eu am cumparat-o de la un tip care la randul lui a luat-o de la alt tip (deci am 2 certificate fiscale), eu cu care am treaba? Cu amandoua? Logic ca primul expira mai repede... Daca nu cumva a expirat deja.

    500 RON?!?! Astia cunosc banii?
     
    Ultima editare: 2 Oct 2009
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai treaba doar cu ultimul certificat, deoarece penultimul cumparator era obligat in 30 zile sa puna pe rol la D.I.T.L de care apartine bunul cumparat in speta autoturismul.

    Dovada ca a facut-o este faptul ca i-a dat ultimului cumparator (cel de la care ai luat tu autoturismul) certificat fiscal si el la randul lui a pus-o pe rol la D.I.T.L de care apartine ca sa poata sa-ti dea tie certificat fiscal ca sa o inmatriculezi.

    Nemaiexitand procedura de radiere singura posibilitate ca sa scapi de masina de la Fisc este sa o vinzi (instrainezi) si automat se elibereaza acest certificat fiscal.

    Mai este o problema ESTI OBLIGAT sa inmatriculezi masina la S.P.C.R.P.C.I.V.(Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatricularea Vehiculelor) pe scurt inmatriculari auto tot in 30 zile deoarece daca omul si-a rezervat numerele trebuie predate vechiului proprietar chiar daca este din alt judet si politia i-ti da amenda pe langa amenda care o iei de la primaria de domiciliu exact cum s-a explicat in postul de mai sus.

    Daca este din alt judet trebui sa-i ceri chitanta de rezervare sau sa-ti aduca numerele de la masina in caz ca nu ti le-a lasat sau tu nu ai numere provizorii luate pe masina (numere rosii) cand te prezinti la ghiseul inmatriculari auto.

    Daca nu te descurci da-mi PM si mai stam acolo de vorba

    O zi buna
     
  8. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    tipul a renuntat la numere, e din acelasi judet. Dar oricum intentionez sa o inmatriculez cat de curand, sa scap de un gand... Mersi de informatii!
     
  9. pcipri78

    pcipri78 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2009
    Locație:
    Cluj -Napoca
    Masina:
    audi a6 2700cm 2005
    am nevoie cerificat fiscal

    Am o problema !
    de curand am cumparat o masina de la un samsar masina e adusa din germania de 3 luni el a scos deja 2 randuri de numere rosii pe numele lui la mine in judet nu pot scoate numere rosii si nici inmatricula fara certificat fiscal mentionez ca cel de la care am cumparat masina nu imi da certificat fiscal deoarece nici nu a declarat-o la primarie i-am propus sa o declare si sa o scoata dar imediat nu a mai fost de gasit ! Ce pot face eu acum ? contract direct intre mine si neamt nu pot face deoarece deja sau scos doua randuri de numere rosii de catre samsar
     
  10. birou-avocatura.com Banned

    Înscris:
    2 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    Salut!
    Fa-i o plangere penala samsarului pentru 215/Cod penal (inselaciune) si asigura-te ca va fi citat repede la poltie.
    Iti va scoate certificatul cam in ... 2 ore de cand va afla ce scrie in art. 215 si cat costa un avocat pt. asa ceva.
    Mai ai si solutia unui proces civil, insa dureaza destul de mult, cat sa-ti rugineasca discurile de frana la masina.
    Succes!
     
  11. heretic

    heretic 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Allroad, 2.0TDI - CGLC, 2014
    Salut,

    Am cumparat un Audi B5 adus recent din Germania (a intrat in tara acum 1 saptamana). Persoana care a adus-o i-a scos si primul rand de numere rosii. Eu am cumparat masina de la el si am primit doar urmatoarele acte: autorizatie de circulatie provizorie pt numerele rosii pe care le-a scos, asigurare, actul de vanzare dintre el si neamt si brief-urile masinii. Numerele rosii expira la inceputul lunii august si as dori sa mai scot si eu un rand pana sa o inmatriculez. Intrebarile mele sunt:
    Trebuia sa primesc si un certificat fiscal?
    In cat timp trebuie sa o declar ?
     
    Ultima editare: 11 Iul 2010
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, trebuia sa primesti si un certificat fiscal. Si trebuie sa o declari in 30 zile de la data dobandirii da catre tine. Adica de cand este

    trecuta data in contractul dintre tine si celalat vanzator roman.


    O zi buna
     
  13. poker4fun 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI, 2007
    va salut,
    doresc sa achizitionez un Audi Q7 si am niste dubii in privinta actelor, in sensul ca nu stiu exact ce acte trebuie sa ii cer vanzatorului. masina o cumpar din brasov, si e inregistrata pe alt judet. Proprietarul mi-a spus ca masina e radiata pe numele lui de fostul proprietar, si are toate actele in regula dar bineinteles ca doresc sa fiu bine informat.
    El ce acte trebuie sa imi prezinte mie in afara de contractul de V-C dintre ei doi, carte si talon (care sunt pe numele proprietarului din celalalt judet) ? trebuie sa ii cer cumva ambele certificate fiscale, atat ale fostului proprietar, cat si ale actualului pt a o putea inregistra, sau este de ajuns doar certificatul fiscal pe numele acestuia din Brasov de la care o cumpar? :sos:
    Va multumesc anticipat!
     
  14. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Daca masina are in acte trecuta persoana din celalt judet actul V-C dintre ei nu are nici o valoare.
    Trebuie sa faci actele cu proprietarul masinii din acte.
    El s-ar putea sa refuze sa plateasca impozitul pe perioada cat a fost masina la cel din Brasov asa ca inainte sa o cumperi ia legatura si cu el si vedeti cum va intelegeti.
    Dupa ce faci V-C cu proprietarul acesta trebuie sa stampileze contractul la primaria de domiciliu, deci sa arate ca are toate taxele la zi si a radiat-o de pe numele lui.
    Recomand sa faci autentificarea RAR inainte pentru a nu avea surprize mai tarziu ;)
     
  15. poker4fun 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI, 2007
    Multumesc pentru raspuns. Dupa alte investigatii am gasit urmatorul paragraf pe un alt forum:

    "O masina se poate vinde fara sa fie pe numele persoanei care este trecuta pe CIV/talon(in anumite conditii stabilite de lege).
    Trebuie ca persoana respectiva sa prezinte contract de vanzare-cumparare+fisa finante cu stampila la fostul proprietar si in dreptul numelui sau+certificat fiscat.
    Daca sunt mai multe persoane intermediare toate trebuie sa prezinte fiecare aceste acte cu datele de cumparare-vanzare si fisele/stampilele fiscale.
    Fara aceste acte NU SE POATE CUMPARA/VINDE MASINA(doar cu riscurile de a nu o mai inmatricula)."

    am urmatoarele nelamuriri totusi:

    1.de ce trebuie totusi sa mai inchei contract V-C cu primul proprietar din celalalt judet atata timp cat el efectiv nu mai are drept de proprietatea asupra masinii?
    2.de ce spui ca fostul proprietar din celalt judet trebuie sa plateasca impozitul pt masina, din moment ce el a radiato fiscal de la numele lui cand a vandut-o acestuia din Brasov?
    3.rar-ul trebuie sa il fac din nou pt a nu fi declarata furata?
    multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Iun 2011
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie sa respecti strict ce ai scris in paragraful copiat din alta parte (alt forum). Daca nu are Certificat de Identificare efectuat si emis de catre RAR masina nu se poate inmatricula. De cate ori se vinde si se cumpara o masina se trece pe la RAR pentru efectuarea Identificarii autoturismului.

    Contractul de V-C se incheie intre ultima persoana care are masina in proprietate chiar daca ultimul nu apare ca proprietar in Cartea de Identitate a Vehiculului - C.I.V.

    Acum exista asa numita procedura de inmatriculare continua si masina are Certificat de Inmatriculare pe numele ultimului proprietar din C.I.V. dar de fapt proprietar poate sa fie alta persoana care nu apare in acte (C.I.V. sau Certificat de Inmatriculare - Talon).


    O zi buna
     
  17. Niwi

    Niwi 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2008
    Locație:
    SUA (satele unite ale Almăjului )
    Masina:
    pe jos
    In unele cazuri se face o vanzare de catre al 2-lea proprietar fara ca el sa fie inscris in carte sau talon daca acesta a tinut-o o perioada foarte scurta de timp. De exemplu eu am cumparat A5-ul de la un " utilizator" fara ca numele acestuia sa mai ajunga pe talon. In acest caz firma de leasing vanduse masina catre el si el catre mine. La politie am avut atit copie dupa factura firmei de leasing cat si dupa a utilizatorului. Certificatul fiscal trebuie sa-l ai de la ultimul proprietar in mod normal dar in cazul meu era al utilizatorului. Cind eu am scos cartea masini aparea pe ea doar societatea de leasing si eu fara sa mai fie mentionat utilizatorul care a avut-o in proprietate cateva zile.Putea sa fie si o luna sau doua dar eu a trebuit sa fac identificarea rar la zi si sa am certificat fiscal valabil pentru inscriere. Deci pot exista proprietari succesivi fara sa fie trecuti in carte dar trebuie sa ai copie dupa toate actele de transfer de proprietate si certificat fiscal valabil.
     
  18. sharkyno 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2011
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A6 C7 Avant 2012,2.0 TDI - CGLC - 177hp
    Buna ziua,
    Am si eu o intrebare: am cumparat o masina adusa de afara. I-am facut RAR-ul. Toate ok. Zilele acestea astept si certificatul fiscal.

    Intrebarea mea este urmatoarea: DACA EU DAU IN JUDECATA PENTRU INMATRICULAREA FARA PLATA TAXEI DE PRIMA INMATRICULARE, adica nu voi putea inmatricula masina pana la finalizarea procesului....ce trebuie facut cu certificatul fiscal, daca el are valabilitate doar luna in curs ? Trebuie sa obtin altul ? sau daca o iau eu in evidenta nu mai este problema ?
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Oct 2011
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Autoturismul il iei in evidenta pentru ca esti obligat de lege. Orice bun dobandit (mobil sau imobil) esti obligat sa-l declari in 30 zile la Directia Impozite si Taxe Locale acolo unde ai domiciliul din buletin/C.I. Daca nu faci acest lucru in 30 zile esti pasibil de plata unei amenzi. Nu are treaba inmatricularea si dat-ul in judecata al statului cu punerea pe rol a bunului dobandit. Bafta

    O noapte buna
     
  20. sharkyno 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2011
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A6 C7 Avant 2012,2.0 TDI - CGLC - 177hp
    pai da..dar certificatul fiscal imi trebuie pentru a o lua in evidenta...sau pentru inmatriculare??? ca daca expira certificatul fiscal de la anteriorul propietar pana inmatriculez masina...trebuie sa ii cer altul??
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta