1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Catalizator la TT Mk1 8N - discutii diverse

Discuție în 'Audi TT Mk1 (8N) (1998 - 2006)' creată de mihai_buldogu, 6 Apr 2009.

  1. mihai_buldogu

    mihai_buldogu 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi tt cupe 1.8 T
    Catalizator

    Salut, ma poate ajuta cineva cu un catalizator de pe un tt Euro 4 . Trebuie sa fac un test dinamic la RAR pentru omologarea individuala a masinii .
    Masina tocmai a picat prima incercare cu niste valori extrem de apropiate de cele limita la euro 3. Valoarea masurata la NOx a depasit cu 0.057 g/kg (sau ce dracu o fi ala) se pare ca valoare oxidului de azot este mare limita fiind 0.15 g/kg pentru Euro 3.
    Valorile CO sunt pentru Euro 3 - 2.3 g/kg masina mea a avut 2.36 iar la HC valoarea standard pentru Euro 3 este 0.20 g/kg iar valoarea masurata la mine a fost 0.207.
    Aceste doua valori Co si HC se pot elimina din reglarea debitului de aer si printr-o aprindere mai buna mi s-a spus. Bujii si un filtru de aer curat, problema ramane emisia de NOx care tine strict de catalizator.
    Un prieten mi-a recomandat sa inchid valva EGR si atunci se vor diminua si emisiile de oxid de azot cu riscul sa gatui un pic masina.
    Nu stiu daca asta e cea mai buna solutie drept pentru care intreb de un catalizator Euro 4.
    Orice informatie imi este de ajutor unde pot gasi un catalizator, altfel cei de la RAR nu ma pot ajuta cu nimic si va trebui sa ii platesc integral taxa domnului Boc pentru euro 2 . Multumesc. :)
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Ian 2012
  2. sorin2009x 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A7 2011 3.0tdi CDUC 245cp
    Si-a scos cineva catalizatorul de la TT ?
    Ma tenta sa fac asta si vroiam cateva impresii.
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Ian 2012
  3. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    @mihai, masina are certificat euro3?
    @sorin de ce vrei sa scoti KAT_ul?
     
  4. sorin2009x 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A7 2011 3.0tdi CDUC 245cp
    la itp a iesit gen euro 1, nu il voi inlocui si vreau sa-l scot. am mai auzit ca iti da ceva cai in plus. crezi ca gresesc ?
     

Distribuie pagina asta