1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ce este / ce reprezinta aceasta Piesa sau componenta motor si Pozitionare Piesa in/la masina - A4 B5

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de A1fr3d, 2 Ian 2015.

  1. A1fr3d 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2015
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4 1,8 1998
    Salut. Cine mă poate ajuta spunându-mi ce componentă se află sub aripa drapta față și are un furtun ce vine de la filtrul de aer. Această componentă are o formă alungită. Mașina este Audi A4 1998 1,8. Mulțumesc.
     
  2. coco_catalin

    coco_catalin Gold Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 B5 / 1.6 ADP / 101 CP / 1997
    Pune o poza ca sunt mai multe piese pe acolo...
    Prima intrebare: De ce intrebi?
    Exprima-ti direct problema care o ai la masina sau daca ai vreo problema.
    A doua si a treia intrebare: Esti sigur ca ai postat unde trebuie, ce cauti? Ce treaba are piesa aceea cu oscilatia la relanti?
    Forumul acesta are si el un regulament...
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  4. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    Nu stiu sa iti explic, dar cred ca te referi la o piesa aferenta care are legatura cu canistra de carbon de langa filtru de aer . E un intreg sistem care se continua pe sub masina pana la rezervor .

    Atentie insa , daca sistemul nu iti merge corect ( canistra defecta ( ea trebuie sa tacane ) , sau furtunele sunt infundate ).. TI SE FACE VACUUM IN REZERVOR . Fapt care poate duce la arderea sigurantei pompei de benzina ( cum a fost la mine ) , si cine stie ce altceva ..

    Nu e cumva asa ?

    [​IMG]
     
    Ultima editare: 3 Ian 2015
  5. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Este vorba despre canistra de carbon activ.
     
  6. daniell

    daniell Bronze Member

    Înscris:
    14 Sep 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 b7 1,9tdi, AUDI A2 1.4tdi
    In imagine este canistra de recuperare a vaporilor de benzina din rezervor.Deoarece busonul este etans, aceasta are rolul de a evacua vaporii de benzina putin cite putin in galeria de admisie prin intermediul valvei de control. Aceasta nu necesita niciun fel de intretinere.
     
    Ultima editare: 3 Ian 2015
  7. MariusSS

    MariusSS Gold Member

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi 80 B3 1,8S PM 1989 ; Audi A4 B5 1.6 ADP 1996 ; Kawasaki VN800 Clasic
    Aveti idee ce este piesa asta si care este rolul ei? Stiu ca e legat de senzorul de temperatura interioara la modelele cu clima, pentru ca l-am vazut sub bord cand am dat modulul de clima jos. Pare ca e un mic ventilator, dar nu l-am auzit niciodata sa 'bazaie'.
     
  8. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Aia este o pompita care aspira aerul din habitaclu si in functie de temperatura acestuia citita de senzorul de temperatura interioara,ECU regleaza ventilatia si pastreaza temperatura setata pe climatronic.
     
  9. MariusSS

    MariusSS Gold Member

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi 80 B3 1,8S PM 1989 ; Audi A4 B5 1.6 ADP 1996 ; Kawasaki VN800 Clasic
    am inteles...banuiam eu. Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Ian 2015
  10. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Si da, Marius, este ca un mic ventilator!
     
  11. mr.claude

    mr.claude 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2007
    Locație:
    TG-M
    Masina:
    AUDI A4,-S4 AVANT 1.9TDI, AJM PD, 2001
    Mă poate și pe mine lămuri cineva pentru ce este senzorul încercuit în imagine? [​IMG]
    După ce am luat capacul de pe motor jos am văzut că nu e conectat iar firul cu mufă e izolat așa cum se vede și în poză.
     
    Ultima editare: 9 Iul 2015
  12. Csabia4b5

    Csabia4b5 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2015
    Locație:
    Simleu Silvaniei
    Masina:
    Audi A4 B5 / 1.6 ADP / 95'
    conexiuni , mufe a4 b5 1.6

    Salutare! Azi m-am uitat sub bord si in dreapta pedalei de acceleratie am gasit o mufa cu 5 picioare deconectata... cineva m-ar ajuta sa imi spuna ce rol are mufa aia ?
     
  13. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Se pare ca este mufa de la un servomotoras de la climatronic.Servomotorasul care actioneaza clapetele centrale,sau cel de comutare cald/rece.
     
  14. Alade 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B5 1995 1.8T ( AEB ) 150 CP
    Salut

    Azi am fost la o revizie pentru GPL iar baieti de acolo au rupt locul unde intra un furtun de vaccum. Cum se numeste piesa din poza ca sa o pot cumpara ca nu mai imi sta la ralanti din cauza ei.

    Va multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Noi 2015
  15. dorynSS 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2015
    Locație:
    Schela,Gorj
    Masina:
    A4,1.8,1995
    salutare,azi am desfacut clapeta de acceleratie si am curatit cu benzina,in timp ce am desfacut la furtune am observat ca un

    salutare,azi am desfacut clapeta de acceleratie si am curatit cu benzina,in timp ce am desfacut la furtune am observat ca un furtun nu este,decat colierul strans ,(cel din imagine)poate cineva sa imi spuna ce furtun este?(are un fel de sita in el),masina este pe gpl vai de mama lui pe plaman sau nu stiu cum ii spune si vreau sa renunt la el,masina nu trage nici pe benzina asa ca m-am apucat sa mesteresc,sa mai curat pe ici pe colo,va rog mult daca puteti sa identificati acest furtun si sa pot sa il inlocuiesc:D Doamne Ajuta!
     
  16. Daniel@Cristea 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2016
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4B5, ADP,1996
    dorynSS e furtunul de aerisire capac supape. Trebuie sa iasa din capacul culbutorilor si intra acolo unde ai colierul ala. Probabil ca acum e scos undeva sub masina.Si da nu trage pentru ca majoritatea aerului care ar trebui sa-l citeasca debitmetrul il aspira pe gaura aia.
     
  17. vczmarius

    vczmarius 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Iul 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B5, Avant, cutie automata, AJM, 2001
    Salutare oameni buni, va rog sa imi spuneti si mie cum se numeste piesa incercuita cu rosu si ce anume face ea, care este rolul ei. Cu rosu este marcata si pozitionarea ei. Motorul este 1,9 Tdi, AJM 2000-2001, autie automata. Poate conteaza aceasta informatie.
    Multumesc anticipat tuturor.
     
    Ultima editare: 11 Ian 2018
    clickflick apreciază asta.
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este un sistem vacuumatic pentru instalatia de racire a motorului. Este foarte importanta sa fie curata, fara impuritati depuse si sa functioneze. Are rolul de a regla sistemul de racire-incalzire-aerisire a instalatiei de racire-incalzire a motorului si caloriferului din habitaclu. Cu se numeste si ce cod are poate iti spune un coleg cu ETKA
     
  19. vczmarius

    vczmarius 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Iul 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B5, Avant, cutie automata, AJM, 2001
    Multumesc frumos pentru raspuns. Daca un coleg cu ETKA imi poate spune cum se numeste si eventual codul ii multumesc anticipat.
    Multumesc
     
  20. Tuicu Andrei

    Tuicu Andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Iul 2016
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 Tdi BKE 2005
    Salutare,
    Am tot cautat pe Google si pe forum si nu am gasit nimic despre acest senzor. L-am gasit intamplator si nu stiu ce rol are si de unde este. Daca ma poate ajuta cineva, i-as fi recunoscator. Precizez auto ca este Audi A4 B5 cod motor 1.6 ADP.

    20180212_131601.jpg 20180212_131632.jpg
     

Distribuie pagina asta