1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ce este / ce reprezinta aceasta Piesa sau componenta motor si Pozitionare Piesa in/la masina - A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de menumorut, 23 Dec 2014.

  1. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ti s-a destrans surubul care tine capacul ambreiajului la compresorul de clima si ti-a cazut capacul. Noroc ca nu mai iese si altceva de acolo, altfel ai pati ce a zis Cristi :)
     
  2. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Nu iese. Fulia sta într-o siguranță, nu în capac. Partea buna e ca a rămas capacul, multe din cele aftermarket sunt din tabla de conserva. Verifica ce s-a întâmplat acolo, pune un șurub ok și gata.
     
  3. gruvnoise

    gruvnoise 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2014
    Locație:
    Matera - Italia / Pașcani - Romania
    Masina:
    Audi a4 avant 1,9 tdi 2002 awx 131 hp
    Multumesc baieti de raspuns O sa vad care e treaba si daca ies numai cu un surub!
     
  4. natan19sv

    natan19sv 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2015
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6 C6, BRE, 2008
    Salut baieti. Am observat azi un colier ca se plimba pe un furtun. Imi puteti spune ce face acel furtun? Precizez ca e si murdar de ulei.
    Am atasat poza.
     
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Este furtunul prin care se evacueaza gazele de carter prin epuratorul de gaze. Daca e murdar de ulei, e posibil ca epuratorul sa fie murdar/infundat.
    Presimt ca vei intreba, epuratorul de gaze este in capacul de pe motor, se schimba odata cu acesta. Inainte de schimbare insa se poate face o curatare a acestuia. L-am pus in chenar sa vezi care e.
     
  6. natan19sv

    natan19sv 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2015
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6 C6, BRE, 2008
    Multumesc nucu de raspuns.
     
  7. Alex alex

    Alex alex 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2013
    Locație:
    Craiova - Slatina
    Masina:
    Audi a6 c6 3.0 2007 3.0 ASB Audi a4 , awx 1.9 131 cp , 2001
    Buna seara ! Cunoaste cineva ce este aceasta piesa ? Masina este 1.6 benzina a unui prieten .
    Multumesc anticipat ! :) O zi buna !
     
  8. gruvnoise

    gruvnoise 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2014
    Locație:
    Matera - Italia / Pașcani - Romania
    Masina:
    Audi a4 avant 1,9 tdi 2002 awx 131 hp
    Deschidere capac rezervor de urgenta
     
    leonanutei apreciază asta.
  9. MrYtip 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B6, 2004 berlina, 2,5 V6 TDI , 2496 cc, 120kw, Euro 4 (BDG)
    Salut, am gasit montat la baza stalpului stanga fata sofer, cred ca un senzor AM, cel din poza. Stie cineva ce este? Mentionez ca am coming/leaving home activat, in sensul ca se aprind farurile de faza lunga partial, cand descui/incui masina, cand scot cheile din contact si in mers stau mereu aprinse daca nu am pozitiile aprinse. Are legatura senzorul ala cu functiile astea?
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cred ca este senzorul de lumina pentru modulul CH/LH. Este un model China adica AM montat pe masina ta.

    Ziua, incearca sa il acoperi (sa il pacalesti ca este noapte) si vezi daca iti merge functia de CH/LH.
    Daca iti aprinde farurile ziua cu el acoperit inseamna ca este senzorul de lumina, daca nu ti le aprinde inseamna ca este altceva.
     
  11. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Poate cineva sa imi spuna de unde este piesa 8E0 867 731 A?
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    lowlife apreciază asta.
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Este imbracatura stalpului inferior, partea din spate. Reperul #30 din poza atasata.
     
    lowlife și romy.b apreciază asta.
  14. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Stie cineva la ce folosesc aceste leduri? Le am sub oglinzi. Si mai am acest microfon (cred eu) care iar nu stiu de unde poate fi. Masina a avut telefon (se vad gaurelele suportului astupate)
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La ce folosesc oare ? Optiunea respectiva se numeste "Pachet lumini exterior" si au rolul de a lumina carosabilul atunci cand te urci/dai jos din masina.
    Senzorul ala (microfon sau senzor IR) este aftermarket, cel mai probabil a avut un car-kit aftermarket montat sau vreun device cu telecomanda IR.

    P.S Vezi ca iti lipseste un surub la oglinda.
     
  16. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Capacele cu led-uri provin de pe A6 C6(pe B6-B7 nu exista optiunea) cel mai probabil si au rolul de a lumina in fata usii atunci cand deschizi masina si este noapte (in paralel cu Ch-Lh).Daca pe masina ta nu functioneaza, probabil nu au fost conectate la curent.Se pot lega pe plafoniera sau pe Ch-Lh cu putina indemanare.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
    lowlife apreciază asta.
  17. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Am probat acum seara dar vad ca nu se aprind. Nu e nici super benza la mine pe strada iar lipsa surubului sessesizat-o si eu, multumesc.
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Dooster aici explicam doar ce inseamna piesele, care nu le cunosti/nu stii ce sunt si atat. Despre cum functioneaza si ce face fiecare piesa este scris in topic dedicat. Multumesc.
     
  19. DaNNyAHD

    DaNNyAHD 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2015
    Locație:
    Radauti
    Masina:
    A4,1.8T,2003
    La mine mufa aia se conecteaza cu alta atasata pe torpedou,cand l-am dat jos a trebuit sa le decuplez una de alta.mufa ce ai tu la mine are vreo 3-4 fire dar in mufa cealalta nu is decat 2 fire ce imi dau lumina in torpedou...celelate fire nu le gasesc o explicatie....
     
  20. DaNNyAHD

    DaNNyAHD 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2015
    Locație:
    Radauti
    Masina:
    A4,1.8T,2003
    Salutare tuturor,am scos trimurile de pe bord pentru ale imbraca in carbon si probabil stiti,trebuie desfacuta partea de jos a bordului la sofer si la pasager pentru treaba asta...intrebarea mea este:ce sunt toate mufele astea de sub volan care nu sunt cuplate nicaieri?
     

Distribuie pagina asta