1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ceasuri bord - martori luminosi (ce inseamna) - afisare diverse functii - A4 B8 8K

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de mav3rick, 14 Sep 2009.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sunt color si se pot monta pe A4 B8.
     
  2. bobo95full 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 , 2.0TFSI 180CP, 2010
    Pentru a monta ceasuri de la A5 pe A4 B8 (8K) trebuie vreo rama adaptoare ?
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu stiu daca pe A4 B8 si pe A5 este fix aceeasi rama. Dar nici nu te intereseaza asta.
    Pe tine ce te intereseaza este ca partea de rama din zona ceasurilor este la fel, deci nu iti trebuie nici o rama adaptoare, nici un adaptor, nimic.
    Le demontezi pe cele de A4 B8 si le montezi pe cele de A5, nefiind nici un luft sau incompatibilitate dupa.
     
  4. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Sunt 2 rame "adaptoare" de bord, pentru ceasurile de A4 B8, facelift si non facelift !
    Poate la acest aspect faci referire.
    Rama se monteaza pe suport. Si anume 8T1 nonfacelift, iar 8K1 facelift.
    La A5 B8, nu există facelift ( din cate stiu eu)!
    Iar acea ramă de A4 nu merge pe A5

    Daca faci referire la rama ce se prinde pe ceasuri, face si non facelift, atunci si aici sunt două
    Dar rama ceasurilor si rama de bord trebuie sa fie facelift - facelift sau non facelift - non facelift, altfel nu vei reusi sa le prinzi împreună. Au prinderi diferite modelele.

    20200115_041850.jpg

    Suport ramă
    Rama de bord cu diferite mărimi pentru display MMI sau Chorus
    Ramă de ceasuri
    Ori facelift, ori non facelift TOATE!
     
  5. bobo95full 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 , 2.0TFSI 180CP, 2010
    BogdanDE
    Mulțumesc frumos pentru răspuns.
     
  6. valyhd 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2016
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi Q7 2007 3.0 TDI
    Au mers montate fara nici o rama adaptoare, doar ceasurile si alte trimuri, atat.

    20200124_152452.jpg
     
    smurff apreciază asta.
  7. Cismas David

    Cismas David 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2020
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 B8 2009
    Salutare,
    Am citit toata sectiunea insa nu am gasit ce doream, daca ma poate ajuta cineva cu o informatie. Ce modificari / codari trebuie pentru a schimba ceasul de bord Audi A4 B8 cu cel de Audi A4 B8.5 color? Mersi fain.

    [​IMG]
     
  8. rosu_ghe Bronze Member

    Înscris:
    2 Aug 2009
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi a4 b5 avant ajm 2000, Audi a4 b8 avant CAGA 2010
    Ceasuri color sunt si pe B8; la ce te referi cand spui de ceasuri color de B8,5 ?
    Eu am avut pe B8 ceasuri cu display monocolor si le-am schimbat cu altele color, tot de pe un B8 .
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se refera la fix ceea ce a zis.
    Vrea sa puna ceasuri color de B8.5, adica cele cu inelele cromate la baza acelor.
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pentru cei care vor sa isi schimbe ceasurile la Audi modele fabricate dupa anul 2008, de vreo 1 luna cei de la Audi au implementat alta procedura pentru inlaturarea CP (Component Protection) pentru piesele ce au datele IMMO in ele. Trebuie completat un forumular in ODIS si asteptat raspuns (pana la 48 ore).
    Ai/aveti nevoie si de factura piesei. Asta daca mergi/mergeti pe varianta oficiala si te duci la cineva care iti scoate CP folosind cont online oficial.

    Deci, inlaturarea CP poate fi o problema pentru cluster (IC). Abia dupa inlaturarea CP se codeaza IC-ul cu VCDS in functie de dotarile masinii.

    TPI - 2062033

    Due to more stringent security requirements, the service process for installing used immobiliser
    control units (from February 2021 onwards) has been modified (see list).

    • In future, you will need to apply for approval from AUDI AG to install any used immobiliser control
    units.
    • The application is shown automatically when you attempt to adapt the immobiliser control unit
    using the ODIS tester (or a laptop with ODIS access).
    • Print out the application, sign it and send it to the e-mail address given in the application.
    • The department in charge of approvals will check that the application is correct and complete.
    • You will then receive an e-mail with information regarding the outcome of your application.
    • Please note: It may take up to 48 hours before you receive a reply.
    • Once approval has been granted, it is only possible to adapt the control unit to the vehicle
    identification number documented in the application. There is no time limit for doing this.

    This currently affects the following control units:

    Instrument cluster
    Audi TT (FV) 2015 >
    Audi A3 (8V/ FF) 2013 >
    Audi Q2 (GA) 2017 >
    Audi Q3 (F3) 2019 >
    Convenience system central control unit
    Audi A4 (8K/ FL) 2008 > 2015
    Audi A5 (8T/ FR/ 8F/ FH) 2008 > 2015
    Audi Q5 (8R/ FP) 2009 > 2015
    Audi A6 (4G/ FC) 2011 > 2017
    Audi A7 (4G/ FC) 2011 > 2017
    Audi A8 (4H/ FD) 2010 > 2017
    Audi R8 (FX) 2015 >

    This list may be extended to include other control units at any time.
    Technical product information 2062033/1
     
    rominika apreciază asta.
  11. Peto

    Peto Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2019
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8
    Va salut,
    As dori sa îmi activez și eu funcția asta cu AIR conditioner conform pozei atasate pe ceasurile mele. Mentionez ca acum pe masina am deja montate ceasuri de facelift an 2015 și nu pot intra din MMI pe instrumente din radio. Am vazut functia asta tot pe un Audi A4 B8 și as dori sa o activez la mașina din profil, dacă se poate. Mulțumesc.

    upload_2022-6-2_12-48-6.jpeg
     
  12. AndreiF92

    AndreiF92 Silver Member

    Înscris:
    14 Dec 2015
    Locație:
    Arad - București
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TFSI 270 HP CDNC
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    @Peto NU se poate activa asa pur si simplu ceea ce vrei tu daca nu faci si niste modifica hardware pe la si prin masina asa cum ti-a spus si @AndreiF92.
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu ai meniul Instrument Cluster in MMI ? Ce radio ? Ce instrumente ? Despre ce vorbesti ?

    Nu se face nici o modificare hardware. E vorba si tine strict doar de versiunea FW a IC-ului (Instrument Cluster).

    Acest meniu se poate activa doar pe Facelift. IC-urile facelift ce nu suporta aceasta functie se pot flash-ui cu ODIS-E sau VCP.
     
  15. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    @Peto Acel meniu e din efficiency. L-am avut si eu pe masina cu ceasurile ei originale (aveau cel mai nou soft). Il am si acum pe ceasurile de facelift, doar ca masina mea e 11.2010. In plus, ceed ca si pe cangateway e ceva actovag pentru functia repectiva. Intai activeaza de la adaptari meniul efficiency si vezi ce se întâmplă. Pe clima de facelift am si o bifa pentru asta, la cea veche nu știu daca era.

    Eu știu ca masina ta e mai veche, e posibil sa fie o limitare din can gateway (poate doar trebuie update la ea).
     
  16. Alexandru Anghel 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2023
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    Audi a4 b8 2010
    Bună seara,
    La masina din profil un Audi A4 B8 an 2010, recent mi s-au schimbat ledurile de la ceasurile de bord și sunt destul de puternice, cu dimmerul dat la minim, față de cele care erau originale. Stiți ce aș putea să fac ca să nu mai lumineze așa tare, dacă aș putea folosi o rezistență și de care aș putea folosi ?
     

Distribuie pagina asta