1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ceasuri bord si computer bord la A6 C6 4F - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de teg, 10 Mai 2008.

  1. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Asa putem face pariu ca ceasurile nu sunt codate cum trebuie. Dar uite de ce nu incerci, vorbeste cu colegul nostru si apuca-te de treaba. Cum am zis si mai sus , cred ca ai fi primul care reuseste asa ceva. La cat de scarbosi au devenit AUDI cu piesele nu cred sa mearga dar cel mai bine este sa incerci. Eu bantui de ceva vreme forumuri dedicate 4f dar nu am auzit de asa ceva. Succes.
     
  2. Alm1

    Alm1 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2010
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A6 2.0 tdi 2007
    gicu cred k are dreptate catalin, parerea mea este k optiunea computer de bord la audi consta propriu zis in maneta respectiva nu aveau cum sa puna alt display( ceasuri de bord) acum sunt curios dak reusesti catalin pt k am si eu un q7 cu aceasi problema are computer de bord dar nu are maneta respectiva
     
  3. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    cesurile de bord in momentul de fata sun codate corect,masina ne avand bc.odata cu montarea manetei se schimba si codarea cesurilor si a modulului de volan si bc-ul functioneaza.informatiile nu sunt calculate de ceasurile de bord ci de calculatorul de motor(el stie clar cat carburant injecteaza,de cat timp functioneaza etc) si alte surse,ceasurile de bord doar transmit informatia soferului.
    Eu nu am montat nici pe a6 nici pe q7 insa sunt sigur ca pot monta fara probleme
     
  4. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Nu e numai din codare si stii foarte bine treaba sta. Iti arat doua ceasuri de bord ani diferiti, cu functii diferite, si poate masinile au aeleasi codari. A trecut vremea lucrurilor simple. Daca totusi ce spui e adevarat atunci esti in stare sa activezi digitacho pe orice ceas de bord, asta tinand cont doar de afirmatia ca toate info sunt trimise de ecu motor. Intrebarea este insa daca BC o sa vrea sa afiseze tot ce vrei tu. Cel mai probabil ca nu o vaa face atata vreme cat nu stie sa o faca, adica nu e atat de "destept". Deci nu tine 100% doar de codare dar mai ales de versiunea software.

    Daca o sa cautati la versiuni software in etka pe ceasurile de bord veti vedea ca nu este peste tot aceeasi versiune si preturile sunt usor diferite, Asa ca degeaba am sa pun maneta, am sa fac codarea daca BC nu stie sa afiseze functiile pentru care a fost codat nu o va face. Credeti-ma am schimbat 4oi clustere pana am gasit ce am vrut. Dar ce spuneti voi putin probabil sa se poata face. Dar pana la urma cel mai bine e sa incerci. Plus ca la codari nu ai ce sa setezi ca si consum, etc. La prima vedere pare simplu darm nu mai e chiar asa. Adevarul e ca AUDI nu va mai face masini atat de prietenoase ca si upgrade si acest lucru se intampla mai ales datorita faptului ca momentan pentru ca este ceva temporar AUDI este o firma pe val ca sa zic asa, deci isi permite sa aiba practici mai "monopoliste". DA la A4 se putea, dar la A6 4f ce spui tu chiar nu se poate.
     
  5. m1nimal 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2008
    Locație:
    Bucurestti
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDi Quattro
    si la mine face la fel. luni ma duc la porsche si va zic ce mi-au zis aia.
     
  6. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Ce functii are computerul tau de bord in momentul de fata(ma refer la functiile accesate prin butoanele manetei de stergatoare)?
    Sunt ceasuri de bord diferite,evident,insa toate cu display mare pot afisa functiile legate de consum(prin calculator de bord majoritatea ne referim la calcularea consumului,a vitezei....etc).Ceasurile de bord standard au niste functii desi nu sunt folosite.Spre exemplu martorul pentru cruise control,care desi nu este folosit exista si functioneaza in momentul in care se monteaza cc.Sunt si ceasuri de bord cu functii extra,insa nu sunt necesare pentru ce discutam noi.
    Referitor la usurinta upgrade-urilor pe Audi asa este,se aliniaza oarecum la standardele si altor producatori(spre exemplu la range rover un calculator codat pe o serie de sasiu nu poate fi folosit pe o alta masina pentru ca baietii de la reprezentanta nu stiu sa il recodeze pe seria de sasiu a altei masini).Este mai profitabil sa impui inlocuire decat recodare sau transplantare(folosirea componentelor SH).Pana in momentul de fata inca se pot face multe chiar si la modelele noi,pe viitor probabil vom ramane cu ce avem(si acum degeaba se poate daca reprezentantele nu stiu sa faca,iar lumea nu are incredere in alte persoane).
    Una peste alta eu am lansat provocarea si daca cineva este dispus sa incerce montarea si activarea BC-ului pe aceste masini eu ma ocup de tot cu cea mai mare placere.
     
  7. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Pai sa vedem, are cam asa :
    -navi
    -digital tacho
    -afisaj radio/track
    -temp exterioara
    -comp de bord 1 : timp, consum, instant
    -comp de bord 2 : timp. consum,
    - km pana la pompa.

    Plus ca mai apar o gramada de functii pe care le controlezi via MMI. Ma bucur
    ca ai lansat provocarea aceasta. Chiar daca reusesc sa aprind un martor luminos pe bord nu inseamna neaparat ca acea functie este si activa. Eu zic doar sa nu va puneti mari sperante pentru ca s-ar putea sa fiti dezamagiti. Daca piesa aia nu stie sa afiseze ceva nu inseamna ca nu vrea si ca pur si simplu nu poate sa afiseze ceea ce vrem noi. Iar codarile de care se vorbeste
    aici nu fac decat sa ascunda sau nu unele din functiile computerului de bord. Cel mai bine zic eu poate sa gaseste cineva dispus sa faca operatiunea, ajutat de colegul nostru.
     
  8. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Daca aia de la service zic ca trebuie inlocuit display-uri deci nu ceasurile cu totul iti spun de pe acum, schimba service-ul, urgent.
     
    iacob adnana apreciază asta.
  9. sante

    sante Bronze Member

    Înscris:
    15 Apr 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    a6,2.0 tdi, BLB, 2005
    cb

    deci pana la urma eu cum imi pun computer de bord?
    :)
     
  10. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Pai cumperi ceasuri de bord care sa suporte computer (ebay sau chiar ale mele) garantat, mergi la reprezentanta, montezi, codezi, dezactivezi Component Protection, pui maneta si aia e. Asta ar fi solutia 100% sigura. Sau mai incerci solutia propusa de colegul nostru cu montaj maneta, codare si vazut daca merge BC.
     
  11. m1nimal 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2008
    Locație:
    Bucurestti
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDi Quattro
    mi-au zis aia de la porsche ca e posibil sa fie de la computerul de la baterie (eu oricum trebuia sa il schimba ca facuse idiotul de fost proprietar niste legaturi pe direct...), vezi sa nu iti fi intrat apa sau praf pe la mufele alea pe acolo... oricum astept sa il schimb si va anunt daca e ala... daca nu-i ala... sa vedem ce-o fi...
     
  12. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Se pare ca mi-a fost sters ultimul post(sau am avut eu probleme cu net-ul).Mai incerc odata fara a folosi Bold-ul(poate de asta a fost sters postul).Deci :
    -navi-Doar daca are masina
    -digital tacho-nu pe ceasuri standard(din sursele mele se pare ca merge pe ceasuri de bord My 2009)
    -afisaj radio/track-Arata si acum
    -temp exterioara-arata si acum
    -comp de bord 1 : timp, consum, instant-Vor arata dupa instalare maneta+codari
    -comp de bord 2 : timp. consum,-vor arata dupa instalare maneta+codari
    - km pana la pompa.-arata si acum
    Nu mai comentez nimic legat de posibilitatea de activare a BC-ului pe ceasuri de bord standard.Cine vrea sa riste ma poate contacta pe PM
    Baietii de la reprezentanta nu au putut monta pe A4 B7(am avut 2 colegi de pe forum care au venit la mine sa continui treaba pe care PBN nu a putut sa o faca motivand : masina nu este prevazuta cu acest sistem si nu se poate monta\activa),mai mult ca sigur nu vor putea monta pe A6.
     
  13. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Digitacho este disponibil de pe 4f My2007 color si pe My2008 cu display monocrom, 5f My2008 facelift - 2010. Incepe sa insemne a controversa discutia asta si e pacat ca se intampla asa. Nu prea poti sa compari 2 generatii diferite de masini, cu alta electronica gandita(4F cu B7).
    Nu poti sa faci totul numai din codari. Conditia necesara este sa ai software-ul potrivit la IC. Esti sigur ca o sa faci imperecherea cu MMI ?
    Daca da zi-ne si noua ? Nu ca nu ar fi imposibil de facut, ba dimpotriva voi ajuta daca ai sa imi ceri , insa nu poti sa nu vei putea face acest lucru din codari, pentru ca pur si simplu nu ai acolo aceasta optiune(Ia un 4f deschide canalul respectiv, citeste codarile si da-ne si noua de stire - exista 4f cu Coding simplu dar si Long Coding). Acestea fiind spuse consider ca sunt prea multe necunoscute implicate cand vrei sa pleci la un asemenea drum, vorbim totusi de o masina scumpa. Eu m-am lovit de aceste probleme, stiu cu ce ainume te vei confrunta.
    Pot furniza knowledgebase pt BC la Passat , Golf V, A6 4f. Daca tu crezi ca se mai repeta cazul A4 B7 te inseli. Pot sa iti spun ca la Golf V toleranta in a monta un BC este de 1 an, acelasi an, desi ceasurile par identice , uite nici macat nu pot fi imperecheata cu cheile masinii.
    Baietii de la Porsche nu fac decat sa execute ceea ce li se comanda (asa zice VW AUDI ag) si pana la urma sa fie totul safe. Crezi cumva ca nu au fost cazuri in care s-a incercat activare BC la B7 si nu a mers ? Ia uita-te mai cu atentie.
    Cine vrea ceasurule de BC + de 4f , 100% functionale si care merg fara nici o modificare + informatii sa imi dea PM.
     
    Ultima editare: 23 Iun 2010
  14. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Asa cum spui si tu discutia o ia pe un drum gresit.Scopul forumului este din cate stiu eu sa ne ajutam unii pe ceilalti.Ori aici intrebarea a fost lansata insa nici eu si nici tu nu l-am ajutat cu nimic pe colegul nostru.Daca tot dispui de documentatie,de ce nu o faci publica pentru toti?Poate asa lamurim si de ce nu merg ceasurile standard pentru activare BC si poate te ajuta sa gasesti un client pentru ceasurile tale(desi nu este rubrica de publicitate aici).
    In orice caz pentru activare BC primul pas este cumpararea manetei de stergatoare cu butoane de BC indiferent de ceasurile de bord montate pe masina.Se monteaza si se codeaza corespunzator maneta si se stabileste daca functioneaza sau nu.Daca nu functioneaza se schimba ceasurile de bord.
    Exista Golf V cu display mare in bord si fara BC?
    Nu exista pe lumea asta Audi A4 B6 sau B7 pe care eu sa nu pot activa BC-ul(decat daca masina prezinta defectiuni).Ca sunt multi carora baietii de la reprezentante le-au spus ca este imposibil,asta este o alta problema.
    Diferentele de soft exista fara indoiala intre componente cu functii diferite sau an mai nou.Spre exemplu la B7 BC-ul contine un meniu din care se pot seta diferite lucruri,dar la pe B6 acel meniu nu se poate accesa(ceasurile de bord nu stiu).
    Este un coleg pe forum care si-a activat BC-ul pe un A6 4F fara ca macar sa monteze maneta de stergatoare cu butoane.A codat ca si cum ar avea maneta montata si si-a ales din MMI sa ii afiseze doar media de consum(in loc de range arata media).
     
  15. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Pana la urma aia de te deranjeaza ca vreau sa vand ceasurile mele ?
    Dar tu cumva cu ce anume te ocupi ?
    Cam asta e atitudinea de pe clubaudi.ro. Da in cap si vezi sa nu iti ia cineva painea. De aia o gramada de membri valorosi au plecat de aici.
    Nici macar nu stii cu ce ma ocup, ca sa spui ca sunt disperat sa vand IC-urile. Nu e bai le vand in alta parte .
    Am spus ca pot pune la dispozitie. Pot pune,insa nu sunt si obligat sa o fac.
    Primul pas este sa vezi daca IC-ul chiar suporta asa ceva, altfel maneta va fi useless.
    Exista multe IC-uri de Golf V. La care anume te referi ? diesel, varianta europeana , english, japanese ? Strict legat de BC exista golf V cu IC fara BC chiar daca are display mic cu info legate de km, temp ext,trip. Nr2 exista golf V cu BC mic care afiseasa consum, trip, etc . Exista Golf V care are BC mare sau MFA+ cu info ceva mai detaliate,in genul audi, navi,melodie, o carca de consumuri, meniu avansat comfort. Ultimul dupa 2008 suporta si digitacho.
    Strict la intrebarea ta raspunsul logic este ca nu exista. Dar daca masina nu este codata da se poate sa fie fara BC+.
    Daca vrei te invit sa vezi montat un MFA+ pe golf V fara BC. Operatiunea a fost facuta acum 1 luna.
    Sa ne zici si noua cine este acel coleg.
    Stiu cazul unui 4f cu BC activat. Acolo insa a fost altceva si anume masina avea maneta montata avea si BC, numai ca avea DRL montat pe masina, cu eroare de bec ars prezenta tot timpul, si atunci s-a facut codarea ceasurilor ca fiind non BC. In acest caz masine DEJA avea montat tot ce trebuie.

    Exista B7 care sa nu mearga "upgradat" la versiunea BC+.

    NU stiu de ce va tot luati de baietii din reprezentante. Nu fac decat sa respecte anumite directive si in cele mai multe cazuri stiu muuuuuuult mai multe decat noi. E drept mai sunt si gherle dar in cele mai multe cazuri fac treaba.Iar oameni cu adevarat profesionisti care se ocupa cu asa ceva sunt dar extrem de putini. Pana la urma daca eu minitehnicus stric ceva in fata blocului tot la ei ajung spasit ca uite domle', am citit eu pa net ca e asa si asa. In general daca pleci la un asa drum te documentezi bine si mergi la sigur nu pe bajbaite. Nu ma intereseaza sa imi desfac masina de o mie de ori doar ca lasa poate merge .
     
  16. tucudean87

    tucudean87 Platinum Member

    Înscris:
    3 Mai 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6, C7 avant, 2012, 3.0 tdi quattro 245 cp+++ CDUC
    .

    Ce pot sa spun 100 % este ca la electricianu unde ma duc eu aici in Arad io venit un A6 4f 3.0 tdi din 2006 sa ii monteze pilotul automat, adica o venit omu cu maneta. Io montat maneta si nu o putut sa o faca sa mearga sub nici o forma, si baiatul chiar ii meserias. O dus masina la reprezentanta unde raspunsul celor de acolo o fost simplu : ,,Iti trebuie alte ceasuri deoarece astea nu suporta .,, Si-o cumparat niste ceasuri second cu factura(ca asa cere la reprezentanta) si le-o montat la reprezentanta ca o trebuit sa-i scoata protectia si io activat dupa si pilotul automat.
     
  17. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Problema mea nu era daca iti vinzi sau nu ceasurile de bord,spuneam doar ca daca lamurim posibilitatea de activare a BC-ului si stabilim clar ca nu merge activat decat pe anumite ceasuri de bord(desi au display mare) poti scapa de ceasurile tale usor.
    Cu ce ma ocup eu(montare CC si BC pe A4) o fac mai mult din placere nu din interes financiar.La inceput am montat mai multe masini gratis(colegi de pe forum),chiar si acum am rezolvat problemele unora gratis(cel putin 2 colegi imi aduc aminte sigur ca au venit la mine dupa ce au fost la PBN,de unde au plecat cu eroare de lichid de parbriz si unul cu mufa de la airbag rupta),insa am constatat ca dupa ce le rezolvi problema oamenii uita de tine(nu toti).
    Una peste alta eu nu ma mai bag in acest topic.Spun doar ca s-au adus unele informatii gresit aici.
    Uite aici spune colegul nostru cum si-a activat BC-ul si cum ii functioneaza.Bafta in continuare
     
    Ultima editare: 24 Iun 2010
    bgd 1 apreciază asta.
  18. onutu98 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    bacau
    Masina:
    audi a6 2006
    salut, si eu am avut problema asta si am rezolvat o la reprezentanta si acum am tot calculatorul de bord la capacitate maxima, nu am schimbat nici un ceas ci am schimbat maneta de la stergatorul de parbriz care are un buton in plus pe capatul ei de unde actionezi CB
     
  19. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Multumim de confirmare!
     
  20. m1nimal 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2008
    Locație:
    Bucurestti
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDi Quattro
    inca nu am rezolvat-o nici eu... daca nici reprezentanta nu stie... atunci cine... idei ceva? ca e stresant rau!
     

Distribuie pagina asta