1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Centura de siguranta la A6 C8 - probleme diverse si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C8 (2018 - prezent)' creată de TDR, 17 Feb 2020.

  1. TDR

    TDR 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 40 TDI Quattro 2019
    Salut,
    Are cineva idee cum se poate scoate zgomotul pentru centura la A6 C8 ? A incercat cineva cu un VCDS dar nu se salva codarea.
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Disabling seatbelt reminder chimes

    [Select]
    [17 - Instruments]
    [Coding - 07]
    [Long Coding Helper]
    Click on byte 0 and in bit 4 you'll see the selectable option: "Seat Belt Warning inactive"
    Check this option
    [Do It!]

    Foloseste un VCDS original, masina ta e 2019 si clonele fac figuri.
     
    TDR apreciază asta.
  3. TDR

    TDR 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 40 TDI Quattro 2019
    Multumesc. O sa incerc si revin cu un raspuns.
     
  4. OctavBalan

    OctavBalan 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2016
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Q8, 3.0 TDI Mild-Hybrid, 2022
    Salut, intereseaza-te si despre "audi pre-sence" daca nu folosesti centura sa nu ai erori pe sistemele de siguranta ale masinii...
     
  5. TDR

    TDR 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 40 TDI Quattro 2019
    Salut,
    Nu cred ca ar trebui. Vreau sa dezactivez doar sunetul, restul functioneza. Am facut asta la toate masinile mele si nu au fost probleme.
     
  6. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Intelege careva dupa ce criteriu functioneaza centurile spate?

    In spate dreapta sta nevasta-mea. Uneori urla masina ca nu si-a pus centura, uneori nu.
    In spate stanga, am un scaunel de copil care se prinde in Isofix, deci nu e folosita centura, insa masina nu spune nimic.
    Apasa indeajuns acel scaunel. El impreuna cu copilul cantaresc peste 25kg, deci daca Audi se gandea ca musai sa avertizeze si pt locurile spate, uite ca nu se intampla.

    Cand incepe sa tipe senzorul locului spate dreapta, incepem sa radem, pt ca nu ne-am prins daca e aleatoriu sau e o logica pe care creierele noastre nu a inteles-o inca.
     
    Ultima editare: 4 Mai 2021
  7. TDR

    TDR 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 40 TDI Quattro 2019
    Nici la mine nu suna de la scaunul copilului in schimb de cate ori se intorcea sotia la fetita incepea sa bipaie. Asa ca am dezactivat piuitoarea. El simte greutatea si de cate ori in mers se "usureaza" scaunul incepe sa tiuie
     
  8. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Hai ca o sa fiu atent.

    Este posibil ca pasagerul din spate cand incepe sa se miste si evident ca genereaza apasari diferite pe scaun, masina sa considere ca lumea trebuie sa stea cum trebuie pe scaun si insista apoi si cu centura pt a se realiza dezideratul.

    Nu am urmarit daca se opreste din piuit dupa un timp foarte rezonabil sau insista la nesfarsit, pt ca de fiecare data sotia si-a pus centura instant.

    Centura e obligatorie in masina la mine si in spate cand ies din oras, insa ma necajeste treaba asta un pic prin oras cand trebuie deseori centura si in spate.
     
  9. TDR

    TDR 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 40 TDI Quattro 2019
    Pai in oras aveam si eu problema. si da insista daca nu legi centura imediat
     
  10. OctavBalan

    OctavBalan 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2016
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Q8, 3.0 TDI Mild-Hybrid, 2022
    Salut,
    Daca intorci bancheta se vede unde sunt pozitionati senzorii de greutate. Poate sotia e slabuta si daca se aseaza mai mult pe margine, senzorul care e pe centru nu o detecteaza. Am avut pasageri care puneau centura in locasul scaunului din mijloc :) sau copii pe care ii detecta doar la denivelari, gropi.
     

Distribuie pagina asta