1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Chei si inchidere centralizata la A4 B7 - sincronizare chei cu auto - duplicare cheie -

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de valyy74, 21 Aug 2010.

  1. turbocip

    turbocip Gold Member

    Înscris:
    2 Feb 2009
    Locație:
    București / Voluntari
    Masina:
    Audi A4/8E 1.9TDI 185 CP
    Fa diagnoza.
    Cel mai probabil problema switch broasca / fire , etc
     
  2. Gherca91 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi aa4 b7 2000 tdi 2006
    Buna ziua la un audi a4 b7 am avut probleme cu închiderea centralizată..... am facut o prostie si am pus ceva aftermarket . Problema e ca acuma vreau sa imi pun inapoi închidere centralizată din fabrica .... ce ar trebui să imi cumpăr, nu mai am nici cheia originală . Multumesc si scuze daca nu am postat unde trebuie.
     
  3. turbocip

    turbocip Gold Member

    Înscris:
    2 Feb 2009
    Locație:
    București / Voluntari
    Masina:
    Audi A4/8E 1.9TDI 185 CP
    Am eu chei originale noi.
    Iti trebuie si centrala de confort probabil ... trebuie vazuta masina, ca altfel se discuta la infinit - fara rezolvare...
     
  4. andreicls

    andreicls 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2016
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 2007
    Unde recomandați să merg sa mi fac încă o chei ,pentru audi a4 b7 ? Reprezentantă Audi sau firme de multiplicat chei cu cip?
     
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Firmele de multiplicat chei n-o sa-ti poata face duplicat la cheia ta. Deci...ramane varianta A.
     
  6. andreicls

    andreicls 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2016
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 2007
    Și dacă fac rost de o cheie de la dezmembrări exact model de mașină care am eu se poate adapta la mașină mea?
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu. Este mai complicat de facut cheie la masina ta in afara reprezentantei. Mergi la reprezentanta pentru ca dupa cum intrebi o sa cheltui bani aiurea si nici nu rezolvi.
     
  8. andreicls

    andreicls 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2016
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 2007
    Mulțumesc
     
  9. Sebisebisebi Bronze Member

    Înscris:
    4 Apr 2016
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    A3 8p 2.0 tdi BKD 2005
    In afara reprezentantei majoritatea iti face clona a cheii, deci daca o sa ai propleme cu una o sa ai si cu cealalta.
     
  10. andreicls

    andreicls 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2016
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 2007
    Cum poți sa afli codul pin al chei cu cip ca sa sincronizam cu ecu?
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Omule, chiar nu vrei sa intelegi ca tu dupa cum pui intrebarile risti sa faci o nefacuta ? Daca vrei sa inveti, citeste forumul asta adica toate topicurile despre chei din toate ariile.
     
  12. andreicls

    andreicls 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2016
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 2007
    Îmi puteți spune ce reprezintă acele numere si litere pe cheie ? Acele 2 coduri de deasupra frecventei și jos după ea

    s-l400.jpg
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Andrei tu inca nu stii cum arata codul unei piese la masina pe care o ai ? Cheia are codul 8E0837220 Q restul nu te intereseaza ce inseamna.
    Sunt coduri nereprezentative pentru ce te intereseaza pe tine. Te tot incapatanezi sa cauti alte solutii in afara reprezentantei.
    Exista, dar tu nu stii ce sa ceri si cum sa faci si sa procedezi ca sa ai o cheie 100 % functionala facuta in afara reprezentantei si o sa cheltui mai mult decat daca o faci la reprezentanta.. Mergi la reprezentanta si fa cheia aia pentru ca risti sa te uiti la masina daca pierzi singura cheie care o ai acum.
     
    Ultima editare: 7 Dec 2018
  14. andreicls

    andreicls 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2016
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 1.9tdi 2007
    Mulțumesc pentru sfat o sa merg la reprezentanta
     
  15. AdrianTitu

    AdrianTitu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a4 b7 2005 2.0 blb
    Salut,
    Am un audi A4 B7 2005 2.0 TDI. Am cumparat-o acum un an si am probleme cu inchiderea centralizata din cheie de la vechiul proprietar.
    Am pus-o pe multe testere si la mai multi electricieni dar nici unul nu a fost sigur din ce cauza nu functioneaza. Mi-au spus doar ca masina nu vede cheile. Am doua, le-am schimbat bateriile, am incercat imperecherea si nimic. Posibil sa fie din modulul de confort ?
    Un electrician mi-a desfacut modulul i-a verificat toti pinii de la mufe si la incalzit, fara efect . Unul dintre "meseriasi" mi-a spus ca am calculatorul masini schimbat si posibil sa fie din asta. Au incercat mai multi sa imi sincronizeze cheia prin vag.com si nu au putut. Au incercat sa se conecteze pe modulul de confort si nu le dadea voie. Tin sa precizez ca masina nu da nici un fel de eroare pe 4-5 testere diferite. Nu stiu daca au fost versiuni originale vag dar erau si din service-uri autorizate. Nu cred ca erau chinezari cu 100 de lei. Aastept cu nerabdare raspunsuri si sfaturi. M-am saturat sa tot intreb in stanga si in dreapta si sa nu rezolv nimic.
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Hai sa o luam pe rand.
    In primul rand posibilitatea sa ai probleme si cu confortul si cu cheile e cam mica. Ori una, ori alta.
    Ai spus ca au incercat sa se conecteze pe calculatorul de confort si nu le da voie. Pai deja ai descoperit problema... apoi ai spus ca masina nu are nici o eroare. Pai aici te-ai contrazis singur. E cam imposibil ca daca ai o problema cu calc de confort sa nu gasesti erori pe steering, ceasuri, si electrica. Dar sa trecem peste asta, ca poate nu te-ai exprimat bine..

    Acum, din ce inteleg eu, tie nu iti merge cu niciuna din chei. De ce zic asta, la fel ca si in fraza de mai sus, probabilitatea ca ambele chei sa fie defecte e mai mica. Desi, eu pot sa iti spun ca am intalnit 2 b7-uri la care ambele chei erau defecte (pe partea de remote).

    Treaba e simpla maxim si dureaza 5 minute cu vcds:
    - se intra pe modulul confort
    - nu se incearca imperecherea pana nu se determina daca ai ce imperechea
    - se verifica daca vine semnal de pe cheia 1 la apasarea tastelor (descuiat = 1, portbagaj = 3, incuiat = 2).
    - se verifica daca vine semnal de pe cheia 2 la apasarea tastelor (idem ca mai sus).
    Daca semnalul vine si corespunde cu cifrele 1, 2 si 3 pe cheia 1 si pe cheia 2 se poate trece la imperechere.
    Dar pentru ca ai spus ca nimeni nu a reusit imperecherea banui ca nu emite.

    Urmatorul pas e sa verifici bateria daca:
    - e introdusa corect in locas (ma refer la polaritate)
    - daca la masurare cu un multimetru are peste 3.10 V. Daca bateria are 3 V, poti sa o arunci. Nu te baza ca daca ai pus baterii noi, au obligatoriu suficient curent. Masoara.

    Daca bateria in ambele chei e buna, exista 2 posibile variante:
    - fie ambele telecomenzi sunt defecte (e ceva comun sa se strice telecomanda la B7)
    - fie calculatorul de confort e schimbat (acolo unde sta el intra apa, dar asta e alt subiect) si cheile nu sunt compatibile, fie e defect (numai daca nu mai poate fi accesat si ai erori si pe alte module cum ca nu il mai vede nimeni.

    Sugestia mea- dupa ce ai incercat ce am spus eu mai sus- e sa faci 2 lucruri ca sa verifici ambele variante:
    - verifica dupa seria de sasiu ce cod ar trebui sa ai atat la chei cat si la calc de confort si compara sa vezi daca asta ai fizic pe masina
    - verifica daca alta cheie (alte chei imprumutate/cumparate de la prieteni, dezmembrari) emite semnal pe actualul tau calculator de confort (doar daca evident il poti accesa).
    Imi pare rau ca nu esti din Timisoara, ca te lamuream repejor.
     
    Tamasi Laurentiu, metin86, AdrianTitu și alți 2 apreciază asta.
  17. AdrianTitu

    AdrianTitu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a4 b7 2005 2.0 blb
    Salut , am revenit cu seria de șasiu: WAUZZZ8E55A487518 , cod modul confort: 8e0959433bq si am vazut acum ca pe spatele modulului era un abtibild care parea aproape nou cu o data cu anul 2017 asta insemnand ca a fost reparat ceva sau a fost schimbat integral , cod una dintre chei : 8e0837220e , a doua cheie nu o am momentan la craiova , e la țară..
     
    Ultima editare: 25 Ian 2019
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cu o oarecare intarziere, ia uite ce trebuia sa ai pe masina:

    ff.JPG

    fff.JPG
     
    Romeo Paul Pretli și Bretonel apreciază asta.
  19. AdrianTitu

    AdrianTitu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a4 b7 2005 2.0 blb
    Deci trebuie pus unul dupa codul prezentat de tine, am inteles si iti multumesc.
     
    Alupului adrian apreciază asta.
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Deci ar trebui sa cauti chei cu alt cod care sa fie compatibile vcu calculatorul tau de confort - ma refer la partea de telecomanda.
    Cand ai gasit asa o cheie, iti transferi pe cheia ta partea electronica de la telecomanda si ai rezolvat problema. Faci la fel si la cheia 2 si gata.
     

Distribuie pagina asta