1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cheie Antifurt jante - Demontare surub roata blocat sau cu filet rupt

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de and19sv, 15 Dec 2009.

  1. xxxxxxx 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2010
    Locație:
    Baia-Mare
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI CAGA E4+ 2009
    Am achizionat suruburile antifurt, parerile sunt impartite pana la urma, sper ca totul sa fie bine, iar ca si calitate, recomand, arata profi, si s-ar putea sa fie chiar un impediment in calea hotilor.
    Pret: 225 RON la reprezentanta, livrate intr-o zi.
     
  2. kng_bv

    kng_bv Gold Member

    Înscris:
    5 Dec 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A4 B8 Avant 2.0, 2011 200+CP A3 quattro, 1.8T, 2000 400+CP
    Salutare. Unde ar trebui sa fie cheia antifurt in cazul in care masina nu are roata de rezerva? Am doar kitul ala de spuma si compresorul si nu pot sa schimb acum jantele de vara cu alea de iarna :) Din pacate la reprezentanta nu am cum sa ajung pentru ca nu au program sambata :)

    Edit: La A4 B8 Avant ma intereseaza. La A3 o aveam pe spuma cu roata de rezerva.
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tot acolo, in locul unde este compresorul si kit-ul de pana se afla o cutie care contine mai multe: coarba pentru desfacut rotile, surubelnita, carligul de tractare, etc. Bafta
     
    Ultima editare: 7 Mar 2015
  4. kng_bv

    kng_bv Gold Member

    Înscris:
    5 Dec 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A4 B8 Avant 2.0, 2011 200+CP A3 quattro, 1.8T, 2000 400+CP
    Super. La mine lipsesc cu desavarsire. Deci tot luni la Tess rezolv problema...
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Deci pot sa spun ca antifurturile astea sunt o mare porcarie. Mi s-a deformat adaptorul acela care intra pe suruburi, din cate mi-au zis baietii la vulcanizare, cam multa lume a renuntat la antifurt si a pus prezoane suruburi normale din cauza asta. Se pare ca miezul antifurtului este facut dintr-un material moale.

    Are cineva idee, daca ma duc in reprezentanta trebuie sa iau tot kit-ul sau pot sa imi aduca doar cheia antifurt ? Mentionez ca am cutia lor originala cu intructiuni si 2 post-it cu seria antifurtului.
    Momentan sunt cu 3 roti pe 16'' si 1 pe 18''. :))
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    S-a rezolvat, mi le-au scos la reprezentanta, gratis.
    Mi-au zis ca au stricat 2 bucati saptamana trecuta, adaptorul se strica din cauza strangerii excesive a surubului, au explicat ca nu e recomandat sa strangi antifurtul cu pistolul, ci cu cheia de roti.
     
  7. Kox

    Kox 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    S5 3.0 TFSI coupe B9 2018 & Q3 S-Line 2.0 TDI 2014, S-Tronic, Quattro Ex: A5 coupe, Quattro, A3 2.0
    Salutare

    ieri am patit-o si eu cu un surub antifurt strans in excess care nu se mai desfacea...am zis sa scriu aici experienta si rezolvarea
    Am fost la reprezentanta Audi unde au toate modelele de chei antifurt si tot nu au reusit nici cu piesa lor sa desfaca prezonul....
    Deja ma gandeam ca o sa inceapa o sculptura cu dalta in prezon care o sa-mi distruga janta

    REZOLVARE fara multe ciocane:

    Am fost in Bucuresti sector 1 in spate la Romexpo pe strada Tarnava 24 la un service care se ocupa cu sudura. Foarte priceputi (m-au rezolvat si in trecut cu toba la un A3) au sudat un alt surub iar in 10 minute au scos cu usurinta surubul problema.

    Cost 30 RON

    La Midocar am comandat set antifurt la pretul de 229 RON
     
  8. Georgilas 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI 2013, 143 CP
    Salut, am o problema daca ma poate ajuta cineva cu o cheie antifurt pentru tipul de prezon din poze. Am constat ca a disparut cheia antifurt cand am fost sa imi schimb anvelopele.
    Am fost la un service de pe Dudesti au incercat ei cu cateva chei antifurt - nu au reusit nimic, si cu un alt tip de chei doar ca mi-au zgariat un pic janta. Am sunat la cei de la Midocar si am o programare pe la sfarsitul saptamnii. Poate mai are cineva modelul asta de prezoane. Multumesc anticipat
     
  9. unq_theo

    unq_theo 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Dec 2017
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 B8 2013 2.0 TDI 177CP CGLC
    Salutare.
    Azi la o vulcanizare mi-a rupt șaiba antifurt.
    Mai interesant va fi când voi avea pană.
    De unde pot achiziționa una ca cea din imagine.
    Mulțumesc.
     
  10. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Daca este antifurt OEM, de la reprezentanta. Dupa numarul de pe ea iti da alta la fel.
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    unq_theo am mai scris asta dar voi nu invatati nimic, din pacate. Antifurtul ala ca si model este o mizerie. Scapa urgent de toate care le ai la roti si iti cumperi din alea vechi sau orice altceva dar nu ca si cele care le ai acum.
     
  12. unq_theo

    unq_theo 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Dec 2017
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 B8 2013 2.0 TDI 177CP CGLC
    Dragi colegi....până azi am întrebat vreo 20 mașini audi și vw. Nimeni bineînțeles nu mai are prezoane cu antifurt/nu se mai fură jantele ca pe vremuri - se ia mașina cu totul.
    Am încercat să evit reprezentanta audi dar nu am de ales. Trebuie să arunc 250RON și o zi de concediu.
    Poate așa îmi vor face un preț mai bunicel ptr kit distribuție.
    Mulțumesc de info și sper să nu mai pățească nimeni ca mine.
     
    remix apreciază asta.
  13. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Am patit-o si eu cu suruburile. Am avut McGuard similiare cu ce e in poza 1.
    La schimbul de roti din weekendul asta, toate suruburile de la rotile spate au iesit greu. Cele normale au iesit cu teava bagata pe cheie. Cheia antifurt in schimb, s-a distrus la prima roata spate (vedeti poza 2).
    Baiatul de la vulcanizare mi-a scos cele 3 suruburi ramase cu o cheie tubulara ca cea din ultima poza. A rupt 2 astfel de chei pana sa scoata restul de antifurturi cu o a treia.
    A batut destul de tare sa intre tubulara pe capul surubului si sa aiba in ce prinde insa a fost cea mai la indemana metoda.
    Sudura mi-ar fi stricat janta.

    Ma gandesc daca merita sa mai pun asa ceva la vara. Sper sa ajute pe cineva informatia.
     
  14. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Pentru a evita astfel de situatii, la montaj trebuie uns putin surubul antifurt si nu trebuie strans tare. Va asigur ca nu veti avea probleme la demontare.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Remix acele antifurturi sunt cele mai de mizerie antifurturi originale inventate de Audi. O tampanie. Lasa jantele doar cu suruburile originale si atat. A trecut de mult moda furturilor de jante.
    Inca ceva: cea din ultima poza nu este cheie tubulara este o cheie speciala pentru scos suruburile. :)
     
  16. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    M-am convins cu ocazia asta, Cristi. Cele vechi pareau mai sanatoase, dintr-o singura bucata, fara patternul asta nou de amiba.
    M-au tinut 4 ani pana la urma, bine ca nu m-au lasat cu pana pe undeva.

    Mi s-a mai spus ca nu se mai fura jantele, cel putin nu ale mele pe 16".

    Stiu ca nu e tubulara clasica, din pricina canelurilor, dar cum forma e de tub am zis-o asa cum a venit. :)
    Mecanicul a recomandat-o ca fiind "cheie de spart" "prezoane" (suruburi, stiu ca am suruburi la roata NU prezoane :)), insa sanse sa sparga vreun surub avea doar daca erau materialele folosite invers :lmfao:.
    O sa renunt la antifurturi pana la urma.
     

Distribuie pagina asta