1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

clapeta evacuare! rolul sau?

Discuție în 'Audi TT Mk1 (8N) (1998 - 2006)' creată de weteteu, 20 Ian 2011.

  1. weteteu

    weteteu 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6, s-line, tiptronic
    salutare! fiind proaspatul posesor al unui Audi TT 3.2 si deoarece vreau sa fac un mic upgrade la evacuare, adica sa inlocuiesc toba intermediara si cea finala cu unele sport, am sesizat ca pe tipsul din dreapta am o clapeta care (cred ca!) se inchide/deschide, dar nu stiu cand! vreau si eu sa stiu daca elimin acea clapeta, care sunt riscurile si care este rolul sau! am intrebat peste tot si am auzit diverse raspunsuri, de aceea va cer ajutorul!!! mentionez ca masina este din 2004, motorul este cel de 3.2 de 250cp quattro!
     
  2. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    Ai cumva si un buton SPORT sau ceva de genul in masina?
    Daca ai asa ceva inseamna ca acea clapeta se deschide atunci cand apesi butinul sport.

    Verifica daca nu cumva ai in zona evacuarii un actuator cu un furtun care intra in tips exact in dreptul clapetei de care vorbesti.
    Teoretic daca scoti pur si implu furtunul, clapeta va ramane deschisa si masina va respira ceva mai usor, evident va face si zgomot suplimentar :)

    Asa ca daca doresti sa inlocuiesti evacuarea, n-ai de cat, probleme n-o sa ai din cauza acelei clapete!

    spor
     
  3. weteteu

    weteteu 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6, s-line, tiptronic
    sal adi, da-mi te rog un pm cu un id de mess sa vorbim, ca vreau sa discut ceva cu tine! merci mult!
     
  4. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    sal. IDul meu e public pe acest forum. click pe iconita de Ymess!
     
  5. pfaizzzer

    pfaizzzer 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2009
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI quattro, 2005
    am avut si eu o jucarie identica
    din cate am observat clapeta era actionata vacuumatic si cred ca rolul ei era sa reduca din zgomot cand mergeai ca "omu'", linistit
    daca schimbi evacuarea, o sa ai zgomot si la turatii mici, fara sa fie in sarcina
     

Distribuie pagina asta