1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Codari - Setari functii - Activari - Dezactivari cu VCDS si/sau OBD Eleven pentru A6 C7

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de malexgti, 8 Mar 2015.

  1. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    lucaflo26

    Da. Am incercat Emergency Update, dar trebuia prima oara activat in Green menu, ca nu apare.
    Am pus un script si nu a facut nimic.
    Am soft-ul K0942, si hartile 6.26.1. In MMI/Green menu, la Versions soft etc, apar versiunile cu baza de date etc.


    quattro2001

    Optiunea asta face sa se stinga ecranul DIS, acele si intensitatea minima la font-uri, dar se poate stinge si aia complet.
     
  2. mariobos

    mariobos Bronze Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    LUGOJ TIMIS
    Masina:
    AUDI A6 4F-A4 B8 Facelift
    Va salut,la audi a6 c7 2016 cu faruri matrix se potrivesc aceste codari ? Ma intereseaza sa nu se mai stinga pozitia led fata cand semnalizez si sa stea pozitiile spate aprinse si ziua pe daylight...Multumesc.
     
  3. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    daca incerci ai sa primesti si raspunsul @mariobos
     
  4. 11TUN

    11TUN 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2007
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    ...
    Deci, sa inteleg ca beep-ul enervant insotit de mesajul din bord nu a reusit nimeni sa-l dezactiveze pana acum?
     
  5. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nu, dar inceteaza daca apesi tasta din stanga de pe volan...
     
  6. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    sau o faci de anglia si se muta la pasager :)
     
    Christy apreciază asta.
  7. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Acest videoclip arată modul în care se pot activa luminile de zi cu LED-uri din spate pe Audi A6 C7 2014 cu ajutorul software-ului Ross-Tech VCDS.


     
    Ovidiu Claudiu și adrian73ran apreciază asta.
  8. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    codarea este in lista de mai sus Marian
     
    Anndrei26 apreciază asta.
  9. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Pana la urma am reusit sa activez si eu lap timer, si apare exact asa ca in poza... singura diferenta este ca la mine liniutele de sub viteza sunt goale nu verzi. Daca merg pe manual tot asa raman, dar imi arata sageata langa viteza ca sa trec in urmatoarea. Ce reprezinta acele liniute? :(

    Imi dadea eroare cand vroiam sa activez functia, deoarece dupa ce bifam optiunea inchideam fereastea din coltul dreapta de sus. Am inchis-o cu "Exit" si a functionat imediat. :)
     
  10. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Sunt over rev, sau sa le zic asa te avertizeaza sa schimbi viteza practic rosul liniutelor este zona rosie a turometrului
    Ai incercat sa o turezi pana in rosu Marian?

    Sent from my SM-N960F using Tapatalk
     
    MarianMaxx apreciază asta.
  11. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nu, nu am ajuns pe rosu. Incerc astaseara. :)
     
  12. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @Cata_ADC am incercat acum. De la 3500 rpm incep sa se aprinda liniutele verzi. :)
     
  13. Mustafa Ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2016
    Locație:
    Braila/Tuttlingen
    Masina:
    Audi A6,3.0 TDI,2012
    Salut,baieti. Am activat cu obdeleven tail light NAR - north america region. Acum semnalizeaza cu tot cu stopul pe frana .intrebarea mea e ce codari trebuiesc facute ca sa revina la normal? Precizez ca in aplicatie nu are OFF sau revenire la normal
     
  14. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Regula de aur - prima oara inainte de a coda sau a activa ceva memoreaza codarile vechi. Trebuie intrat undeva in VCDS pe loguri si de cautat cele vechi. Eu nu mai retin acum unde.
     
  15. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    In C>Ross-Tech>Debug.
     
  16. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    Salut colegii
    Știe cineva ce fac biții blank de pe 46. Cent Conv ?

    Și încă ceva, opțiunea de a vedea consumul instant l/h se poate activa cu VCDS?
    Am intrat pe 17 inst la adaptari, le-am luat pe toate la rând, am activat tot ce tine de display consumption si nimic.
    Văzusem la o mașină funcția asta activată, A6.
     
  17. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    Ok revin cu detalii in legatura cu afisarea consomului instant l/h.

    Am gasit ce trebuie activat, cel putin asa cred, ca la mine nu apare nimic. Am incercat si cu ultimul VCDS 18.9.1.
    Dar cred ca este aceeasi poveste ca 'Lap Timer', functioneaza doar cu update de firmware sau A6 la sfarsit de an 2012 in sus.

    Cine este din Brasov ne putem vedea si incerca, poate functioneaza si dupa am sa caut sa fac update de firmware la cluster.

    De ce insist cu afisarea consumului instant, pt ca ma ajuta sa-mi dau seama cand isi face regenerare sau nu, dupa indicatorul de turometru nu-mi dau seama.

    ___

    Iar cu biții blank de pe 46. Cent Conv, am dat mail la Ross-Tech, sa vad ce-mi raspund.
     
    Ultima editare: 29 Ian 2019
  18. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Cred ca ar ajuta sa scrii procedura aici si atunci colegii care sunt dispusi sa incerce vor confirma sau infirma rezultatul sperat.
     
  19. pronet

    pronet Bronze Member

    Înscris:
    7 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Tiguan 5N 2.0 TDI, 2014
    Daca interfata nu e originala nici nu se obosesc sa iti dea reply. Daca e ok, iti vor cere un "map file" channels map sau pre label file. Cei care folosim interfete originale, cu acordul clientului, contribuim cu resp fisiere. Asta ajuta dezvoltatorul ptr documentarea resp biti. Daca interfata era hex can iti vor spune ca...e recomandat utilizarea uneia hex net..ptr cea anterioara anumite versiuni de soft nefiind acceptate -nu mai pot accesa module noi pe modelele recente-de ex -4B-Multifunc. Module -- Status: INTERFACE NOT COMPATIBLE

    http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Control_Module_Maps

    https://forums.ross-tech.com/showthread.php?13715-Why-Upgrade
     
  20. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    pronet

    Interfața este originala, pe mail mi-au răspuns în 15 minute, au cerut auto scan la masina și după:
    It looks like you purchased your system from one of our authorized distributors, so please register for tech support here (it's free):

    http://www.ross-tech.com/vca/hex-com-reg.php

    Due to the volume of tech support requests, we ask that you register first and then we can look into your questions.

    Regards,
    Andy

    Astept sa răspundă și după revin cu solutia pt acei biti data de ei.

    dentimarius
    In 17 inst. - 10 adapt - functia search - sunt 2 canale current consumption, 1 si 2
     

Distribuie pagina asta