1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A3 8V - sfaturi si recomandari

Discuție în 'Audi A3 8V (2012 - prezent)' creată de mmdumi, 15 Iun 2014.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pe baza seriei sasiu = VIN Number afli ce cutie ai pe masina. Este imposibil sa stii exact doar pe presupuneri. In topicul despre cutie automata din aria A4 B9 sunt specificate cu explicatii detaliate ce fel de cutii de viteze vin ca si echipare pe motoare in functie de cilindree si transmisie (manuala cu sau fara haldex = 4x4, automata cu sau fara haldex = 4x4 si asa mai departe).
     
  2. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
  3. Kinay

    Kinay 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2017
    Locație:
    Galați
    Masina:
    A4 1.9 TDI BRB 2006
    Va salut,
    Sunt posesor de Audi (A4 B7 1,9 tdi) si intentionez sa achizitionez un A3 8V E-tron 1,4 TFSI. Am cautat pe forum ceva despre varianta aceasta insa nu am gasit prea multe informatii.
    Imi doresc o masina cu cat mai multe dotari, am gasit una mai jos dar ii lipsesc senzorii in onglinda retrovizoare. Ce parere aveti ?

    https://www.finn.no/car/used/ad.html?finnkode=304336148
     
  4. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    Ai facut test drive cu asemenea model ? Eu am mers cu unul si era foarte instabil pe curbe din cauza greutati marite pe spate. Consumul nu era mega redus fata de un bezinar iar range-ul declarat de 54 km pe electric e o inselatorie pe fata, pentru ca abia am parcurs = facut 25 km si asta in conditiile in care masina era noua.
     
  5. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    @Kinay soția a vrut în 2020 una de asta, ba chiar a plătit și avans pe care l-am recuperat greu.

    Ca și concluzii:
    - de la regele diesel iei un motor pe benzina problematic
    - parte de încărcare este o gluma range-ul fluctuează și este mult mai mic decât cel declarat

    Având nevoie de o mașină de folosit în oraș, am mers pe o tigaie de la toyota.
     
  6. Kinay

    Kinay 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2017
    Locație:
    Galați
    Masina:
    A4 1.9 TDI BRB 2006
    Mulțumesc de răspunsuri, între timp am mai citit puțin și multe au avut probleme cu mecatronicul, la nici 59-60 000 km ceda. Acum să văd, eu locuiesc momentan într-un sat unde era bună un hibrid cu 20-30 km range, mergeam pe aici fără să consum combustibil, poate găsesc un A3 normal sau revin la mazda cx5
     

Distribuie pagina asta