1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie - A4 B7 - motor Benzina

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de Dan.o, 20 Dec 2012.

  1. Dan.o

    Dan.o 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Q7,3.0 TDI DHXA, 2019
    Va salut,

    Dan ma numesc,sunt din Bucuresti, am 27 de ani si situatia de acasa (copil mic) ma impinge spre o masina de familie si anume un sedan spatios.
    Printre cautarile mele s-au aflat Mazda 6 2007, Mazda 6 2009, BMW E90 320 2008 si Ford Mondeo
    Nici prin cap nu mi-a trecut sa caut si Audi pana zilele trecute cand am gasit o masina superba.

    Momentan Conduc o Toyota Celica T23 1.8i aspirat de 192 cp
    Sper sa nu fac o greseala alegand Audi pentru ca-mi doresc si ceva sportivitate de la ea,nu doar spatiu si confort.

    Zilele urmatoare sper sa devin proprietarul unui A4 B7 1.8i Turbo.
    Sunt genul care nu se da inapoi de la murdarie si imi place sa mesteresc la masina mea (incercand sa evit service-urile cat pot de mult)

    De Audi si in special A4 pot sa spun ca nu stiu nimic in afara de ce-am mai citit pe acest forum.

    Va rog daca se poate sa-mi dati si un sfat/sfaturi in legatura cu ce sa verific eu personal la masina inainte de a o cumpara. Ea o sa mearga oricum la Porsche pentru o verificare ca la carte.

    Sper sa va prezint masina cat mai curand.

    Stima,
    Dan
     
  2. Dan.o

    Dan.o 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Q7,3.0 TDI DHXA, 2019
    Va multumesc pentru sticky insa intre timp am si luat masina.
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Ian 2013
  3. Alex92

    Alex92 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2012
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Opel, Z16XE, 2002
    zi ne si noua atunci ce masina ai ales? :D sa o vedem
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  5. go2mars

    go2mars 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.0T FSI quattro (B7, 2006, BWE)
    Salut!

    E primul meu post pe forum.

    Tocmai m-am inteles cu o prietena de-a mamei sa cumpar un A4 2.0T quattro (200cp) din 2007. Are putin sub 40000Km, putin folosita si tinuta si in garaj, stare impecabila.

    Are cam toate optiunile (xenon directionale, navigatie, AC, scaune reglabile electric si incalzite, trapa, culoare ocean blue, interior gri cu insertii aluminiu, jante aliaj 17"), fara piele. Ce m-a determinat s-o iau este faptul ca stiu istoricul masinii, stiu cum a condus-o doamna.

    Sincer nici nu-mi pasa daca poate am dat prea mult pe ea (13000EUR si cu set roti de iarna cu jante aliaj noi), mai bine stiu ce am luat si sunt linistit.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    La cati Km are si la ce optionale are ai dat prea putin pe masina. Bafta.

    Daca doresti o poti prezenta in aria special dedicata prezentarii masinilor pe care le detinem.

    O noapte buna
     
  7. mario vrs Silver Member

    Înscris:
    24 Noi 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    audi a4 b7,2006,2.0 tdi BPW multitronic(HHF)
    Prea putin...sa nu exageram. Proprietarul a luat 13.000 ca a dat-o unuia care o cunostea.
    Altfel nu lua niciodata banii astia pe un A4 din 2007,oricate optiuni avea.
    Eu am un passat din 2004,cumparat nou. Are 120.000 km. Crezi,ca ma crede cineva,in afara de cativa prieteni??
    Daca o duc la piata,imi da 4000.. Oricum, masina aia moare la mine :) .
     
  8. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Pai iti da 4000 pe ea pt ca piata din Romania este "deformata" de samsari care chipurile aduc A4-A6 din 2009 in sus cu "putini km" si le dau cu 12-13.000....si atunci zici "de ce sa dau pe un B7 13.000e cand pot sa iau B8?" .....insa acel B8 nu are decat cativa ani in minus, dar ca dotari si km e mult mai varza decat B7-ele.
    Si eu sunt complet de acord ca pt. un 2.0TFSI quattro la km aia si optiunile alea, a dat foarte bine!
    go2mars Asteptam topic de prezentare a masinii!
     
  9. go2mars

    go2mars 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.0T FSI quattro (B7, 2006, BWE)
    Salut, mulțumesc pentru răspunsuri. Îmi dau seama din ce spuneti ca e un preț normal, nici prea mic si nici exagerat de mare.
    O voi lua la sfârșitul lunii, începutul lui aprilie, si voi face atunci poze si cu o descriere mai detaliata.
     
  10. Cristisor

    Cristisor Platinum Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Fost proprietar de A4 (B5)
    Va salut. Tocmai am vandut un Audi B5 si ma tenteaza un B7. Avand in vedere ca folosesc masina pentru deplasarea zilnica la munca si inapoi si, din cand in cand, un drum de 300 de km pana la parinti sau cateva sute de km in concediu, iau in calcul si un benzinar tocmai pentru ca in ultimii ani nu am trecut de 10.000 - 11.000 de km pe an.

    Ce parere aveti, ce consum are motorul de 1.6 intr-un oras gen Iasi sau Cluj si ce consum are in exterior, pot scoate 6 - 6.5 daca nu o calc prea tare? Macar un consum oficial ar fi util.

    Va multumesc.
     
  11. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    Salut, nu recomand sub nici o forma motorul de 1.6 pe A4. Consumul indicat de tine nu ilvei scoate niciodata cu motorul respectiv. Daca nu vrei 1.8 T care consuma in functie de cat o calci intre 9 si 14 in oras si intre 6,5 si 8 in afara gandeste-te macar la un 2.0 benzina care consuma cam cu un litru mai putin ca 1.8T si la fel cu 1.6 sau chiar mai putin. Bafta in alegere.
     
  12. Dan.o

    Dan.o 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Q7,3.0 TDI DHXA, 2019
    Pentru o masina de 1.5 tone motorul de 1.6L mi se pare pur si simplu prea mic. Adica el te duce unde ai nevoie insa cu consum ridicat si performante de logan. Recomand 1.8turbo dar sa stii ca papa. eu am media de 13% in Bucuresti munca-acasa-munca
     
  13. Cristisor

    Cristisor Platinum Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Fost proprietar de A4 (B5)
    Va multumesc pentru raspunsuri. Imi place acest model si as fi optat pentru un motor pe benzina insa consumul e prea mare si mai am si o casa la care lucrez, plus alte obligatii.
     
  14. RMN

    RMN 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2012
    Locație:
    cluj
    Masina:
    A4,1.6,2002
    Daca nu esti vitezoman , eu zic ca este o alegere buna motorul de 1.6.In legatutra cu consumul extraurban poti scoate lejer un 6 / 6,5.Succes in alegere
     
    Sorinelsalagean apreciază asta.
  15. dma

    dma 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Oct 2009
    Locație:
    arad
    Masina:
    a4 , 1,6 ALZ , 2004
    In arad am un consum de :
    9-10 litrii iarna
    8 litrii - la temp de peste 10 grade C
    9 litrii vara la temp de peste 30 grade C
    --------------
    in exterior cu 60 litrii fac aprox 900 km ( viteza medie 70 km / ora- prefer sa conduc mai mult noaptea - ) - 6,5 %


    Schimbul de ulei si filtre le fac la maxim 10 000 km ( fac cam 3 schimburi pe an) - pun filtre doar oem
    Alimentez doar cu evo mol .
    Is super multumit de masina !
    Nu contest performantele masinilor cu motorizari superioare ! ! !
     
    Sorinelsalagean apreciază asta.
  16. dinoradea 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2009
    Locație:
    oradea
    Masina:
    A4, 2.0 TFSI,2006
    Salut!
    A4 2.0 TFSI, Quattro,2006, (65.000 mile aprox.110.000 km)
    Consum in oras 12-14% in functie de stilul de condus
    In afara, pe autostrada, viteza 138km/h consum 8%
    Pe drumurile noastre, cu depasiri si viteza de 80-120km/h 8.5-9% consumul.
    In functie de cum ti-a norocul, poti avea sau nu probleme cu 2.0Tfsi.Problemele cele mai des intalnite sunt legate de tachetul de la pompa de inalta presiune, valva PCV,N80 si N276.Eu chiar acum am problema cu pompa de benzina din rezervor....le-am bifat pe toate.

    Am condus si vreo 150 de km cu 85km/h...cred ca mi-a iesit consumul 7%....oricum, f. putin.Dar cine conduce cu 75-85/h in mod constant?
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Mar 2013
  17. Vipera 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2011
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B6 1.6, An fabricatie 2003
    Pana la urma ce motorizare recomandati pentru un B7 pe benzina si un pret informativ. Am gasit pe site-urile de profil din Germania plecand și de la 5500e da asta e pret de B6! Si care din motorizari e mai ok din pct de vedere întreținere/consum ?
     
  18. Dan.o

    Dan.o 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Q7,3.0 TDI DHXA, 2019
    Eu nu-ti pot recomanda decat ce am si anume 1.8Turbo.
    Singurul inconvenient este ca in Bucuresti e cam insetata ~13%

    In rest, dupa cum stie toata lumea intretinerea este ceva mai ieftina la benzinar.
     
  19. rosudragos84 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mai 2013
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A4 2.0TQ 2008
    nou proprietar de 2.0T Q fost golf gt 1.4 tsi 170cp iti recomand cu caldura orice motor pe benzina de peste 150 cp,de doua zile rup dintii audiului si nu sare de 14% si la golf era aprox la fel.....
     
  20. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 Tdi BRE 2007
    Lasa-mi-l pe mana doua zile si ti-l duc in 19-20%. :)
     
    letkuteb apreciază asta.

Distribuie pagina asta