1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 allroad C6 discutii si recomandari

Discuție în 'Audi A6 allroad quattro C6 (2006 - 2011)' creată de c0rl30n3_don, 10 Noi 2007.

  1. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    :) asa mai venim de acasa.
    Sunt intr-u totul deacord cu tine in ceea ce priveste individualismul.
    Cand mi-am luat Tribeca, toti prietenii ma intrebau daca nu am gasit masina mai urata (se refereau strict la exterior pentru ca interiorul este minunat ... a luat premiul pt cel mai bun interior in SUA in 2006).
    Cu allroad-ul e alta poveste ... mi-l doream inainte de lansarea oficiala si unul din motive a fost tocmai pt a evita banalitatea, si este clar ca designul este mai individualist.
    Acum ma bucur de alegere ... tinuta de drum ireprosabila, motorul 3.0 este greu de egalat de majoritatea masinilor de pe strazi, interiorul tipic german pur functional si nimic mai mult (motiv pt care inca ma mai gandesc la Tribeca :p).
    In concluzie ... AVEM masini ...

    PS Totdeauna, imediat dupa ce am avut ce am vrut, mi-am stabilit alt target ... acum imi este greu, si nu pt ca nu ar fi modele superioare ci pt ca trecem la masini de peste 100.000 si inca, la nivelul meu actual, imi pare o investitie neprofitabila.
     
  2. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    in ce consta suspensia pneumatica la allroad? adica are perne de aer, sau ce?
     
  3. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    la modelul 2002 stiu sigur ca are perne de aer ca am vazut unul dedesupt:)
    partea proasta e ca a avut una sparta si cel mai ieftin a gasit la reprezentanta cu 11 milioane
     
  4. 97LIR

    97LIR Bronze Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A8 3.0TDI, Golf 6 2011,
    e clar ca all road nu este o masina sa o intretii dintr-un salariu ... iti tre ceva mai mult ..
     
  5. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    :):):) depinde de salariu...
     
  6. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
  7. 97LIR

    97LIR Bronze Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A8 3.0TDI, Golf 6 2011,
    am luat si eu un allroad ... de curiozitate ... voiam sa iau un A6 dar .. pana la urma am ales all road tocmai din cauza ca a6 au aparut in toate parcarile .. risti sa nu iti mai gasesti masina ... ca pe timpul cand aveam 1300 cu totii .
    Primele impresii ... insa ... nu sunt chiar asa la superlativ , mai curand rezervate . E cam greoaie la plecarile de pe loc si chiar am facut o proba cu un A6 limuzina 3,0 pe sport .. pedala la max schimba in 4500 ture ... era sa imi inghit limba.. .la allroad mai dureaza... ai timp sa ti-o legi cu scoci .:p..si parca si suspensia parca e ,mai moale la limuzina ... ciudat (:( sau poate asa e normal?) .. acum am ales ma dau cu ce am ales... in sept apare noul face lift la a6 poate atunci trec pe el ... daca pana atunci ma mai pot desparti de allroad.
    pana atunci bafta la toata lumea si multi bani ptr motorina.
     
  8. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8


    Allroad din 2005 este prima versiune de allroad ... sau ma insel ?
    Daca am dreptate in primul rand ai comparat 2 generatii diferite din toate punctele de vedere inclusiv al suspensiilor ... sa nu mai vorbim de diferentele intre 3.0 si 2.5 ... :icon_thumright:
     
  9. 97LIR

    97LIR Bronze Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A8 3.0TDI, Golf 6 2011,
    da e adevarat...
    e prima
     
  10. 97LIR

    97LIR Bronze Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A8 3.0TDI, Golf 6 2011,
    da... parca pe zi ce trece invat sa merg cu masina asta....
    la 3000 - 4000 ture se aud ventilatoarele prin el zici ca decoleaza....
    si la 3000 parca isi arata si adevarata putere... atat cat e...
     
  11. felix 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2008
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A6 allroad, 3.O TDI, 233 CP, 2007, automatic
    audi A6 allroad quattro 3.0 TDI

    Am achizitionat exact modelul da care zici, an 2007, in iulie anul acesta (nu cred ca as mai fii facut-o acum :)), este absolut superba, chiar nu m-am asteptat, am luat-o cu 64.000 km la bord, din Germania, suspensia adaptiva este adevarata, nu mai departe decat ieri, 22.11.2008, ducandu-ma in Marisel (50 km de Cluj) 20 cm de zapada, cu cauciucuri de vara, am urcat un drum acoperit cu zapada nebatatorita! panta cu santuri lasate de tractoare, un drum forestier care leaga drumul principal de cabana. Sigur, aici uiti de cutia automata si comuti pe manual, asa urci, asa cobori, mai ales cu cauciucurile de vara. Apropo de cauciucuri, poate imi recomanzi de unde sa le acgizitionez 245/45 R18 100Y?! de iarna :). Am gasit pe depozituldeanvelope.ro cu 610 RON/buc TVA inclus, dar cu indicele de greutat 96 nu 100 asa cum este in talon.
     
  12. SEBASTIAN_RACINGCODE

    SEBASTIAN_RACINGCODE Banned

    Înscris:
    23 Noi 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    mai multe marci si modele
    Aceasta alegere intre cele doua modele e foarte dificila.
    Depinde cum stai cu buzunarul si ce vrei sa faci cu masina, cea de 2,7 poate deveni extrem de rapida in timp ce aia de 2.5 se misca onorabil.
    Daca banii nu ar fi o problema clar as spune ca 2.7 e alegerea mea insa acum in perioada de criza un 2.5 tdi cu un softulet urca pe la 210cp si nu mai este asa de rau.
     
  13. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    pai ... cateva pareri . Pai ... e marfa , marfa si .... marfa . Imi plac nespus allroad-urile . Comfortul de limuzina si abilitatile de masina off-road intr-o masina . Audi Allroad
     
  14. MCB

    MCB 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi allroad 3.0TDI tiptronic 2008
    nou membru

    Tocmai am achizitionat un allroad 3.0 TDI! Cred ca am ales masina perfecta pentru asteptarile mele si ale familiei ... promit sa revin cu impresii proaspete dupa ce intru in posesia ei ;)
     
  15. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Intr-adevar e masina perfecta :p
    Asteptam detalii si poze !
     
  16. kuku 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Allroad 2008, 3.0 TDI
    salut! mai primiti unul in club? :-) tocmai am intrat in posesia unui Allroad 3.0 TDI model 2008 (fiind primul Audi nu sunt inca familiar cu codurile). Masina este 99% full, 0 km la bord...si este absolut corecta, low profile, suficient de puternica sa te joci cu ea la drum intins, suficient de versatila pt nevoile de offroad pe care le am, comfortabila, cu un design interior de calitate foarte buna etc. daca mai e valabil topic-ul si aveti impresii (cei care au acelasi model de mai mult timp) le astept cu interes si pe masura ce mai descopar lucruri vi le ridic si eu la fileu.
     
  17. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Esti ca si primit :) . Fa o prezentare a masinii la topicul membri noi http://www.clubaudi.ro/sectiunea-noilor-membri/ . Pune poze muulte :) si detalii despre masina ta .
     
  18. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    MCB & kuku ... astept detalii de la voi in rubrica noilor membrii precum si eventuale intrebari :)
    Eu sunt la al 2 lea allroad dupa ce cu primul am avut 145.000 km in 2 ani :)
     
  19. stefison 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A6 2.0 Tdi 2005
    spune-mi te rog, cum se comporta motorul 3.0 TFSI. l-ai condus inainte de a il cumpara? sunt f tentat ca urmatoarea masina sa aiba acest motor. multumesc.
     
  20. kuku 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Allroad 2008, 3.0 TDI
    salut! eu nu am TFSI, am mers pana la urma pe 3.0 TDI desi as fi vrut sa trec pe benzina. cred totusi ca pentru o astfel de masina un motor diesel e mai potrivit.
     

Distribuie pagina asta