1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achiziție A6 C7 Allroad Quattro

Discuție în 'Audi A6 allroad quattro C7 (2012 - prezent)' creată de Cata_ADC, 30 Oct 2016.

  1. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    +1 pentru punctul de vedere al lui Marian. As cumpara mașina asta dacă as fi in căutări pe modelul in cauza. Prețul pare ok, nu are rulaj mare, dotări de excepție. Ii lipsește night vision dar mie mi se pare inutil.
     
  2. radu35 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2009
    Locație:
    satu mare
    Masina:
    A4 B8.5 avant 2TDI quattro 177 cp 2012 Ex a4 B7avant 3tdi quattro
    probabil din cauza culorii am senzatia ca am luft mare la portiere ,aripi....voi vedea acolo cum a fost accidentata....multumesc insa pentru pareri !
     
  3. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    si HUD, volan electric, B&O, parcarea asistita, geamuri privacy. :)
     
    stefan550 și radu35 apreciază asta.
  4. radu35 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2009
    Locație:
    satu mare
    Masina:
    A4 B8.5 avant 2TDI quattro 177 cp 2012 Ex a4 B7avant 3tdi quattro
    corect !! dar nu e pe comanda.....nu ma dau in vint dupa piele,iar cea in cauza chiar nu-mi place....ca design,nuanta e chiar minus pt mine....
     
  5. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Masina e dotată peste medie oricum.Pretul e corect,si pare a fi îngrijită cel puțin așa se vede in poze.Am aceleași scaune si pot sa spun ca sunt de vis,sunt cele de A8 si e o piele de foarte buna calitate nu se uzează ușor .
     
    radu35 apreciază asta.
  6. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Ca sa fiu carcotas, nu este facelift, implicit nu este euro 6. Intr-o suma apropiata cu siguranta poti gasi facelift, dotari si rulaj asemanatoare, dar nu Bi-TDI ci 270 cp si stronic. Dar, decizia iti apartine. In rest frumoasa masina...scaunele sunt waw(spun din experienta) si ventilate si cu functie de masaj.
     
    radu35 apreciază asta.
  7. radu35 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2009
    Locație:
    satu mare
    Masina:
    A4 B8.5 avant 2TDI quattro 177 cp 2012 Ex a4 B7avant 3tdi quattro
    @dentimarius ,nu esti circotas,dpmdv...daca era tiptronic,mergeam pe euro 6,chiar BiTdi,in aceeasi bani...si asa,ca fan CV manuala,e mai greu digerabil....Multumesc de pareri ,baieti.si o "JOI" linistita.....
     
  8. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @radu35 Mașina postata de tine este echipata cu transmisia tiptronic și 8 trepte, nu s-a montat alt tip de cutie pe aceasta motorizare.
    Mie personal imi place însă este foarte adevărat ca nu este euro 6 dar puțin probabil sa te afecteze dacă nu intenționezi sa o păstrezi mai mult de 3-4 ani.
     
  9. zuxy 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 Avant 3.0 TDI (CVUA 235 kW) 2016
    Salutare, in viitorul apropiat sper sa schimb masina cu un Allroad. E planificat un drum in Germania unde am ochit cateva exemplare. Pina acum nu am mai avut masina pe "perne" drept pentru care daca aveti vreun sfat cu privire la verificarea lor ar fi super ok. De exemplu nu stiu compresorul cat de zgomotos ar trebui sa fie, cam in cat timp ar trebui sa se faca ajustarea inaltimii, sau orice alte sfaturi sunt bine venite.

    Multam fain.
     
  10. Faceless

    Faceless 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2016
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 BiTDI 2016
  11. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    foarte frumoasa masina, dotari de top....an bun, km putini..Pretul nu mi se pare foarte mic, mai ales pt. persoane fizice :)
     
  12. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    eu nu va recomand nimic inafara de motorizarea biturbo-tdi...
    masinile sunt ok daca ai parte de ceva cu km foarte putini .
    Altfel numeroasele probleme la cutie cred ca va vor da de gandit
     
  13. Dan Pascale 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2020
    Locație:
    Slobozia
    Masina:
    Audi A6Allroad, 3.0 bitdi, 2016
    Salutare!
    Intentionez sa achizitionez un Audi A6 Allroad 3.0 bitdi 320cp, an 2016, ~100k km. Masina este cumparata din Romania, are toate reviziile si interventiile la reprezentanta si din ce am observat singurele actiuni asupra masinii au fost minore (schimbat un parbriz, revopsit capota, reviziile). Din discutiile cu proprietarul masina a circulat 80% extraurban. Consumul pe 100k km este 8.3, fapt care in mare parte, confirma spusele acestuia.
    Mi-am dedicat cateva zile bune citind despre motoarele de 320cp dar nu am gasit foarte multe informatii (rezumat: axul cu came, scurgeri ulei intre cutie si motor)
    In caz ca sunt posesori de Allroad va rog sa-mi dati cateva pareri legate de aceasta masina, posibile probleme la perne, motor, cutie etc.
    Stiu ca pe forum se discuta doar probleme, sunt multi care merg cu astfel de masini si na, atat timp cat masina iti merge, nu prea cauti informatii pe forum.
    Va multumesc!
     
    Ultima editare: 19 Feb 2020
  14. quietblade 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2015
    Locație:
    Viena
    Masina:
    A6 Avant 3.0 TDI DPF 171kw Tiptronic 2008
  15. Creca 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2021
    Locație:
    Tîrgu Mures
    Masina:
    A6 allroad, 2.7, 2009
    Salutare,
    Sunt nou și destul de afon, va rog sa aveti in vedere acest aspect. Am încredere ca aici voi primi cele mai bune sfaturi. Multumesc anticipat
    Am avut un A6 allroad 2009 si doresc sa-l inlocuies cu ceva mai nou, ceva de felul:

    Audi A6 Allroad quattro 3.0 TDI S tronic /MMI /Kamera
    First Registration: 12/2016
    Mileage: 150.000 km
    Fuel Type: Diesel

    Price: 22.780 EUR

    https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/...IKit.activity.CopyToPasteboard&utm_medium=ios

    Am câteva întrebări:
    -între ani 2015-2018 este un an cu model mai “reușit”?
    -ce părere aveti de modelul din link-ul de mai sus?
    -este ceva ce lipsește de la modelul de mai sus și ar fi bine sa am totuși ?
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sa stii ca este cam slab dotat, incepand de la climatronicul simplu pana la ACC, Side-Assist, etc.
     
  17. Creca 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2021
    Locație:
    Tîrgu Mures
    Masina:
    A6 allroad, 2.7, 2009
    Merci fain. E foarte greu sa găsești masina SH cu toate opțiunile pe care le vrem: ani, km, culoare, tapiserie, motarizare, dotări, etc.
     
  18. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    In 22.500€, ar fi de preferat să iei modelul prefacelift, biturbo si un pic mai bine dotat, ai avea mai mult de câștigat.
     
    Creca și jeezy apreciază asta.
  19. jeezy 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2018
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A6 C7 Allroad BiTDI 2014
    culoarea e prima la care poti face rabat in favoarea dotarilor dpmdv, eu asa am procedat
     
    Creca apreciază asta.
  20. Andreih80 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2021
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 Allroad C7 Facelift, 2018, 3.0 TDI 272 CP
    Salut! Momentan detin un Passat CC din 2010, 2.0 tdi 140 cp, cumparat nou si am in plan sa-mi iau un Allroad SH, 2017 sau 2018 (nu mai repet greseala masinii noi). Nu sunt vreun pasionat de masini, asa ca ma intereseaza sa ma duca din A in B confortabil, fara sa fie mai lenesa decat ce detin acum si cel mai important, sa fie fiabila si sa nu ma sece de bani urmatorii 3-4 ani cat am in plan sa o tin. Ma intereseaza mai mult sa cumpar o masina ok si bine intretinuta decat vreun chilipir, asa ca obligatoriu de la ceva reprezentanta, cu istoric clar.

    Motorizarea ideala pentru mine pare a fi v6 tdi 272 cp, insa tot citind pe forum, nu mi-e clara treaba cu s-tronic vs tiptronic; pe de o parte inteleg ca s-tronic e mai misto decat tiptronic, pe de alta inteleg ca ar avea mai multe probleme. Legat de optiuni, must have sunt farurile matrix led, audi smartphone connect (parca asa se numeste) - pentru carplay si ACC, iar nice to have panoramic, scaune misto (preferabil nu piele) si un sistem audio decent (ma intereseaza mai mult claritatea, nu volumul). In rest, plecand de la masina actuala cam cheala (are scaune incalzite si cam atat), nici nu stiu ce sa imi doresc.

    Masina va fi luata in leasing, iar bugetul este pe la 30.000 EUR; as putea merge si spre 35.000 daca chiar merita.

    Totodata, nu vreau sa ma complic excesiv de mult, asa ca am cautat local la Weltauto si am gasit asta, cu pret usor negociabil: https://www.autovit.ro/anunt/audi-a6-allroad-3-0-ID7GG7ez.html#b50a1c18fe

    Ce nu ma incanta este culoarea si ce imi sta un pic pe creier este ca nu are scaune reglabile electric (nu neaparat din prisma utilitatii, cat ca passatul din 2010 chel are scaunul soferului reglabil electric standard, iar o masina cu 8 ani mai noua nu), ca nu are padele pe volan (din nou, n-am mai avut automata, nu stiu cat de utile sunt) si ca nu are smartphone connect (desi aici inteleg ca se poate activa/instala lejer). Altfel, masina este import Germania, are un istoric impecabil (inlcusiv schimbare ulei cutie la 60.000 km), cu o singura vopsire a bumperului de peste roata si inca cateva chestii minore. Masina arata impecabil la interior si mi se pare chiar misto fata de ce uratenii am vazut pe net. Am si condus-o si evident mi se pare racheta prin comparatie cu caruta actuala.

    Acum va intreb si pe voi ce parere aveti :) Vi se pare ok pretul? Vi se pare bine dotata/slab dotata? Sa nu mai zic ca sunt 0 in ceea ce inseamna mecanica si nici nu imi e clar la ce sa ma uit. Evident nu sunt 100% sigur ca mi-o doresc pe asta, ca de-aia intreb aici. Mai degraba intrebarea este daca merita sa astept sa apara altceva la orizont sau mai bine o iau pe asta chiar daca are niste minusuri marunte.

    Merci anticipat pentru ajutor! Orice sfat e bine-venit :)
     
    Ultima editare: 12 Mar 2021

Distribuie pagina asta