1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A8 D4 - sfaturi si recomandari

Discuție în 'Audi A8 D4 (2010 - prezent)' creată de radulescu george, 5 Ian 2012.

1. Andreisss

Andreisss 1st Gear Member

Locație:
    Gaden
    Masina:
    A8 3.0 TDI 2013
    Am eu unu si pot să-ți spun că este o masina super.Cel puțin pe mine inca nu ma dezamăgit într-un fel si sper sa nu o faca:).întreținerea este Oke pentru o masina care a costat de noua 100000 € plus.La motorul de 3.0 tdi ar trebui sa fii atent la lanț sa nu faca zgomote la relanti urate. In rest eu nu am avut probleme de natură mecanică cu ea. Ce ma "dezamăgit" putin este rugina pe "puntea" spate ca sa zic asa, dar na asta e.

lucian190 apreciază asta.
  2. Adrian.Bdr

Adrian.Bdr 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A8 3.0 TDI 2012
    Ca o observatie, airbag-ul de la sofer n-ar trebui sa fie imbracat in piele? Am vazut multe A8-uri la care airbag ul era unul normal si ma ducea cu gandul ca o fi fost inlocuit dupa un posibil accident. E posibil sa fie totusi un pachet care sa includa si airbag ul de la sofer imbracat in piele...

3. lucian190

lucian190 Silver Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A8 - 4H / D4 / 3.0 QUATTRO 250 cp. TDI 2012 cod motor CDTA
    Adrian.Bdr salut. vezi ca gresesti. airbag-ul de la sofer imbracat in piele face parte din pachetul extins de piele. asa il am si eu deci, nu este nicio problema.

4. Adrian.Bdr

Adrian.Bdr 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A8 3.0 TDI 2012
    lucian190 Banuiam ceva, multumesc pentru clarificare

lucian190 apreciază asta.
  5. lucian190

lucian190 Silver Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A8 - 4H / D4 / 3.0 QUATTRO 250 cp. TDI 2012 cod motor CDTA
    Adrian.Bdr oricand cu placere. Voi scrie mereu ceea ce stiu. Numai bine si seara buna.

6. Crimsony 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    VW Passat CC, 2.0 TDI 140 CP, 2009
    Salutare tuturor,
    Urmaresc de cativa ani acest forum si va felicit pe aceasta cale pentru atitudinea voastra si spiritul de colegialitate de care dati dovada.
    Adresez niste intrebari in speranta ca voi gasi raspunsuri si indrumare in vederea achizitiei unei masini deosebite, anume modelul S8 2015+. Nu cunosc personal pe nimeni care sa detina asa ceva, iar informatiile gasite pe alocuri nu sunt de ajuns pentru a-mi forma o parere care sa dea unda verde achizitiei.
    Am detinut cateva masini in trecut (exclus SUV-uri in totalitate), fie ele turbo/bi-turbo/aspirate, benzinare sau diesel, de clasa compacta sau medie, insa niciodata un sedan full size, in special cu acest motor V8 de 4 litri.
    Ar fi ideal daca un posesor/cunoscator al acestui model ar putea interveni pentru a raspunde la cateva intrebari, dar si pentru a-si impartasi impresiile personale legate de aceasta masina.
    1. Este echilibrul perfect dintre confort si sportivitate ?
    2. Este justificabil pretul putin mai mare pentru modelul V8+ de 605 cai ? (Vorbim de achizitie SH cu un rulaj cat mai corect)
    3. Mentenanta este (mult) mai pretentioasa decat la alte masini ? Eu la tot ce am detinut pana acum, am efectuat toate schimburile in functie de stilul de condus, uneori poate mai devreme de termen, insa cat mai din scurt. Pe principiul "cu cat cheltui mai mult, cu atat cheltui mai putin".
    4. Retrofiturile se realizeaza mai greu decat la alte modele Audi ? Eu incerc sa gasesc un model cat mai dotat, evident, insa orice om are piticii lui.
    Astea ar fi intrebarile care imi vin acum in minte, sper sa fie startul unei discutii ajutatoare pentru cat mai multe persoane interesate.

7. Cain

Cain 6th Gear Member

Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 Sport Exec 2017 3.0 TDI ( CTBD )
    @Crimsony, exista un grup pe facebook international, despre A8/S8. Sper sa te ajute cu raspunsuri la intrebarile tale.
    Pentru altii care sunt interesati de acelasi subiect, se poate accessa aici

8. Mitiy

Mitiy Silver Member

Locație:
    Radauti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Colegul CMG are un S8, cel putin avea pana nu demult, poate te poate ajuta el.

Distribuie pagina asta